Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Божков няма да е под домашен арест, плаща 130 000 лева гаранция

Той ще води листата на партията си за евровота и две листи в изборите за НС

Васил Божков
Снимка: БТА-архив

Софийският градски съд замени домашния арест на Васил Божков по т. нар. "хазартно дело" с парична гаранция. Той ще трябва да плати 130 000 лева.

Един от мотивите е, че вече осми месец Божков е с втората по тежест мярка за неотклонение, а делото вече е в съда и той не може да влияе на разследването. Няма опасност и бизнесменът да се укрие или да извърши друго престъпление, а поведението му е безпроблемно, гласят още мотивите на съдия Иван Коев.

Определението на Софийския градски съд обаче не е окончателно и, докато се произнесе по-горната инстанция, Васил Божков остава под домашен арест, който се следи  с електронна гривна.

Божков определи като "справедливо" решението на съда. Той отрече да е искал промяна на мярката си за неотклонение заради участието си в предстоящите избори. 

"Тази мярка е справедлива. Тя няма нищо общо с изборите. Искам промяната за това, че неоснователно стоях в ареста 8 месеца", каза Васил божков и атакува прокурора по делото Ангел Кънев, който работи по разследването срещу него, че е държал незаконно иманярски ценности. 

"Той предлага българско национално културно-историческо наследство на съседните държави. С писма до всички съседни държави и до Италия: "Елате, познайте си и си вземете каквото поискате", включително и Северна Македония, която се опитва да ни открадне историята. Той им помага". 

Третото дело срещу Васил Божков е за поредица от криминални дейния, сред които и за поръчителство на неуспешния опит за убийство през 2015 година срещу застреляния миналото лято Алексей Петров. 

Следващия вторник ще стане ясно окончателно ще може ли без задължителната съдебна санкция Васил Божков да участва в предизборната кампания 2 в 1. 

Веднага след като чу съдебното определение, Божков отиде в Централната избирателна комисия, за да регистрира листите на партията си "Национално движение "Център"". Той ще води листата за евровота и две листи в изборите за национален парламент - в така наречения "лидерски" 25-и избирателен район в София и в Пазарджик. Божков призова на дебат лидерите на ГЕРБ и ДПС Бойко Борисов и Делян Пеевски:

"Аз мога да кажа неща, които са правили! Вярно, че за Пеевски не може да докаже почти нищо, но, което твърдя, аз съм го видял, знам и заставам зад думите си". 

Божков обяви своята формация за единствената алтернатива на предстоящите избори:

"Първо, няма да се сдружим с тях, и второ - ще променим това. Не може да бъде така. Законите трябва да се спазват. Не трябва да се грабят хората, не трябва да се грабят фондовете за лично ползване, не трябва да се съсипва държавата в полза на двама души и техните приближени. Ние се различаваме с това - нито могат да ни купят, нито могат да ни уплашат. Ако нямаме мнозинство да управляваме, поне ще можем да разкриваме всичките им престъпни схеми и да им пречим да ги правят".


Репортажа чуйте в звуковия файл.



По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Карълайн Левит, говорител на Белия дом

Тръмп подкрепя възобновяването на израелските военни операции в Газа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп напълно подкрепя възобновяването на израелските въздушни и сухопътни операции в Газа, заяви прессекретарят на Белия дом  Керълайн  Ливит: "Президентът даде да се разбере много ясно, че ако "Хамас" не освободят всички заложници, ще платят скъпо. И за съжаление, "Хамас" избра да играе игри с живота по медиите...

публикувано на 20.03.25 в 19:54

Пожарната проверява зали и заведения в Сливен

Пожарната в Сливен започна проверки на увеселителните заведения за пожароизвестителни системи, пожарогасители, евакуационни изходи, планове и други. До момента във проверените обекти не са констатирани нарушения.  В един от проверяваните обекти влезе и наш репортер -  кореспондентът на БНР в региона на Сливен. Началото на проверката звучи така:..

публикувано на 20.03.25 в 19:53

Д. Благдън: Бъдеща военна мисия в Украйна предполага готовност на Европа да се намеси с по-големи сили

За да бъде ефективна във възпирането на Русия, бъдеща военна мисия в Украйна трябва да бъде подплатена с готовност на европейските държави да се намесят с по-големи сили в случай на нова ескалация.  Това коментира Дейвид Благдън, преподавател по международна сигурност в Университета на Ексетър в Англия, в интервю за БНР: "Дори  20 000 или 30 000..

публикувано на 20.03.25 в 19:36

Държавите от еврозоната приветстват напредъка ни по приемането на общата валута

В изявление, прието на днешната среща на върха на еврозоната в Брюксел, се приветства напредъка на България по приемането на еврото на основата на договорените критерии. Това се посочва в заключенията на страните от Еврогрупата, приети в рамките на заседанието на Европейския съвет в Брюксел. В документа се казва още, че се очаква оценката на..

публикувано на 20.03.25 в 19:27

ВАС потвърди заповедта на КЗП за забрана скока на цените на "Йеттел България"

Върховният административен съд отмени определение на Административния съд София-град, свързано с увеличението на цените от "Йеттел България" без съгласие на потребителите. Преди това съдът отмени новите високи цени на "Виваком".   В края на 2024 г. и началото на 2025 г. "Йеттел България" и "Виваком" информираха своите клиенти за предстоящи..

публикувано на 20.03.25 в 19:11
Александър Влог

Инфлуенсърите се обединяват в асоциация, ще създават и образователно съдържание

Много искаме да направим нещо в дигиталното пространство във връзка с образованието на децата. Това обясни пред БНР Александър Влог, един от инициаторите за създаване на Асоциация на инфлуенсърите в България. Такава ще бъде учредена тази събота - 22 март, във Велико Търново. "Да направим видеа, които да бъдат насочени към историята, да ги..

публикувано на 20.03.25 в 18:55
Министърът на финансите Теменужка Петкова в НС по време на разискванията по законопроекта за държавния бюджет за настоящата година -  20 март 2025 г.

Предложение: 2 млн. лв. от бюджета на КС да се насочат към училищното и детско здравеопазване

Над два милиона лева от бюджета на Конституционния съд да бъдат взети и насочени към заплащане в сферата на училищното и детско здравеопазване. Това предложение направи депутатът от "Има такъв народ" Тошко Йорданов в пленарната зала, където депутатите дебатират по текстовете от държавния бюджет.  Депутатите гласуват на второ четене Бюджет 2025..

публикувано на 20.03.25 в 18:44