Знеполският епископ Арсений и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели за надпреварата за митрополит на Сливенска епархия. За Арсений са гласували 26 души, а за Герасий - 25, обяви наместникът на сливенския митрополит и председател на изборната комисия Варненския митрополит Йоан.
Петима души са подписали протокола от избора с особено мнение, а повод за това е отбелязването на имената на кандидатите.
В пет бюлетини били заградени само номерата на кандидатите, а не цялото име. Една от тях е била обявена за невалидна, защото е задраскано името на кандидата, обяви след изборите Варненският владика Йоан.
"Но, честно казано двама от кандидатите са определени. За мен това е несериозен акт. Имаме ясно определено гласуване – 26 гласа за Знеполския епископ Арсений, 25 гласа за Мелнишкия епископ Герасим".
Отец Стоян Кралев от Малкотърновска духовна околия сподели защо е подписал протокола с особено мнение.
"След като една от тях е обявена за недействителна, следва да се обявят и другите".
Според отец Евгений Янакиев не е имало никакви проблеми в изборния процес и изборите са протекли нормално:
"Имаше невероятна дисциплина, всички я спазваха. Прекрасно мина избора".
След края на изборния ден дядо Йоан обяви, че който и от двамата епископи да бъде избран за владика, няма да му бъде никак лесно в управлението на Сливенската епархия:
"Който дойде, тежко му и горко, на новия митрополит. Защото има тежки ситуации, които трябва да преодолява. Разделение между духовенството, много - така - не леки въпроси".
От утре тече тридневния срок за обжалване на резултатите, след което предстои заседание на Светия синод.
Ако изборът бъде признат за легитимен, то следващата неделя трябва да има избран митрополит на Сливенската епархия.
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка. 2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..