Единствената геомагнитната обсерватория в България се намира в Панагюрище. В нея с висококачествена апаратура се извършват различни изследвания, като измерването на големината и посоката на магнитното поле. Обсерваторията е на повече от 80 години и е част от световната мрежа "Интермагнет", а данните, които постъпват там са в реално време. Те са достъпни за широката аудитория чрез сайта на Института по геофизика, геодезия и география към БАН, под чието ръководство функционира геомагнитната обсерватория.
Геомагнитната обсерватория в Панагюрище е уникална по рода си, разказва ръководителят й доц. Методи Методиев от Института по геофизика, геодезия и география към БАН.
"Никъде другаде в България не се извършват такива измервания".
Мястото за изграждането на обсерваторията не е случайно.
"Направени са измервания, а и Панюгюрище е географски център на държавата. Апаратурата работи по 24 часа в денонощието".
Ние сме част от мрежа с данни, събирани от целия свят, посочи още той.
Според учените от БАН, 2024 година е започнала сравнително спокойно. До момента е имало няколко кратки магнитни бури, без да са отчитани екстремни стойности. Какви са тайните на този космически феномен?
"Магнитното поле на Земята се изучава от много време. Тези измервания са важни, за да следим как се развива и как влияе на други процеси. Без магнитно поле изобщо не би могло да има живот на планетата. То ни защитава от слънчевата радиация".
С напредването на технологичното развитие, ежедневните геомагнитни показатели стават достъпни за нас, но тази информираност не трябва да ни прави тревожни. Съвременният човек е изложен на влиянието на магнитното поле по същия начин, както и първите хора на Земята. В това няма нищо необичайно.
"В големия град сме изложени на доста сериозни магнитни полета".
Магнитните бури са предупреждение по-скоро за големите технологични компании, тъй като при екстремни стойности съществува риск от срив в системата. Но и тук развитието на техниката е напреднала до толкова, че да се създават резервни защити, които да намалят щетите върху важните обекти и инфраструктури.
В повечето случаи усещането за дискомфорт при съобщение за магнитни бури е на психическа основа.
"Нищо различно няма да ни се случи от това, което се е случвало на всички преди нас".
Тази вечер е традиционният благотворителен спектакъл "Българската Коледа" под патронажа на президента и неговата съпруга. Благотворителната инициатива се провежда за 22-ра поредна година. Концертът започва в 20.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" и ще бъде излъчен пряко в ефира на Българското национално радио, bTV и bTV радио...
Румъния ще закрие над 30 сухопътни гранични пунктове от 1 януари след пълното си присъединяване към Шенгенското пространство, съобщава телевизия Диджи 24, като се позовава на румънското Министерство на вътрешните работи, предаде БТА. Граничните полицаи ще могат да правят случайни проверки в досегашната зона на митницата и в зелената зона -..
В пет общини от Ловешка област все още има много населени места без ток заради аварии, предизвикани от обилния снеговалеж през последното денонощие. Има и затворени пътища. Заради авари в електропреносната мрежа без ток останаха населени места в общините Ловеч, Троян, Априлци, Тетевен и Угърчин. Най-тежко е положението в Троянско, където..
Британският крал Чарлз Трети благодари на медиците, които са се грижили за него и за снаха му Кейт, след като и двамата се подложиха на лечение от рак през настоящата година. Тези благодарности монархът изрази в традиционното си коледно послание към сънародниците, предадоха световните агенции. "Искам да изразя специални сърдечни благодарности..
България е все още трета в световната класация по кибератаки. Това означава, че в страната ни има много "заразени" компютри , казва киберекспертът Ясен Танев. Светът се готви за скок в квантово криптираната комуникация, сочи още той. Технологични слабости и слабостите на хората са причината за пробивите в киберсигурността през 2024-та..
Нов параклис е издигнат в Момчиловци. С храма, посветен на Св. Василий Велики, параклисите край родопското село стават 30. Откриването и освещаването на параклиса предстои на 1 януари – Васильовден. Инициатор за строителството и ктитор на храма е Васил Радичев от Момчиловци. Той изпълнява свое обещание, дадено преди близо 30 години да..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято мисия е опазване на народната традиция и в частност на сградата на читалището в селото. За втора поредна година на 26 декември , вторият ден на Коледа, те организират истински празник в центъра на..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...