Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Ножаров: Увеличение на заплатите, небазирано върху икономически показатели, води до инфлация

"Производителността на труда у нас се повишава с 2 – 4% годишно, а минималната работна заплата – с 19.6% през миналата година"

| Интервю
Снимка: bia-bg.com

Административното увеличение на заплатите, което не е базирано върху икономически показатели, води до по-висока инфлация и увеличаване на безработицата. Това заяви пред БНР доц. Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС, съветник в Българската стопанска камара.

Той коментира предложението на КНСБ от 1-ви януари следващата година минималната работна заплата за страната да стане 1080 лева.

"Синдикатите смятат един такъв размер на минималната работна заплата по сега действащия член 244 от Кодекса на трудаМинималната заплата е 50% от средната за предхождащ 12-месечен период. 

Този член 244 противоречи на Директивата за адекватните минималните работни заплати на ЕС, която България трябва да транспонира до месец ноември тази година. Ако я изчислим по този начин, ние ще изпаднем в неизпълнение на директивата, която изисква да се сравняват или брутна средна работна заплата с брутна минимална работна заплата, или основна средна работна заплата с основна минимална работна заплата.

По сега действащото законодателство, по което синдикатите изчисляват работната заплата,  ние сравняваме брутна средна работна заплата с основна минимална работна заплата. Над основната работна заплата ние имаме още пет категории добавки. Ако приложим правилно директивата, то ще се получи съвсем друг размер на минималната работна заплата.

Директивата изисква да се вземе и производителността на труда, както и дългосрочните тенденции.

Производителността на труда у нас се повишава с 2 – 4% годишно, а минималната работна заплата – с 19.6% през миналата година. После се чудим защо имаме висока инфлация". 

Ако не се постигне споразумение между синдикатите и работодателските организации, член 244 ще продължи да действа и България ще изпадне в наказателна процедура спрямо ЕК, отбеляза доц. Ножаров. 

Той посочи, че работодателите искат директивата да се транспонира така, както е написана. 

"Моето впечатление е, че синдикатите искат избирателно транспониране. И синдикати, и работодатели обаче желаят да бъде постигнато споразумение. Противоречията не са непреодолими. Държавата трябва да поеме водещата си роля. Тя не може да бъде пасивен арбитър между двете страни".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ново начало на делото за смъртта на 15-годишния Филип

Очаква се да започне делото за смъртта на 15-годишния Филип. Момчето беше прегазено през септември миналата година на пешеходна пътека на столичната улица "Гурко" от автомобил, управляван от 37-годишния Петър Тодоров. Той е с обвинение за причиняване на смърт при евентуален умисъл. Според експертизите Тодоров е шофирал с 88 километра в..

публикувано на 21.06.24 в 08:52
Антъни Блинкън

Южна Корея и САЩ осъдиха новия договор между Русия и Северна Корея

Външният министър на Южна Корея Чо Те-джун и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън осъдиха новия договор между Русия и Северна Корея като сериозна заплаха за регионалния мир и стабилност. Това се казва в изявление на външното министерство в Сеул. САЩ: Обезпокоителна е възможността Русия да достави оръжия на Северна Корея Чо Те-джун..

публикувано на 21.06.24 в 08:46

С научен форум отбелязват 250 години от подписването на Кючуккайнарджанския договор

По случай 250 години от подписването на Кючуккайнарджанския мирен договор между Руската и Османската империи е организиран научен форум с участие на преподаватели от Велико Търново, Варна и Силистра, на изследователи и краеведи от региона. Той ще се проведе на територията на комплекс "Историческа чешма 1774 година" в село Кайнарджа. Ще бъде..

публикувано на 21.06.24 в 08:37

Фестивал на лавандулата в Чирпанско

В Чирпан и района започва Международният фестивал на лавандулата. Сред мероприятията са посещения на лавандулови полета, концерти, изложби и базари. В събота в село Средно градище ще има Лавандулов базар на занаятите. Сред участниците във фестивала са и винарските изби в района.

публикувано на 21.06.24 в 08:21
Карта на опасните явления, 21 юни 2024 г.

Опасни горещини в 16 области у нас

"Жълт" код за опасно високи температури е обявен в 16 области на страната. Предупреждението е в сила за Благоевград, Кюстендил, Кърджали, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Стара Загора, Хасково, Ямбол. В тези области ще е горещо, като максималните температури ще са между 35 и 38..

публикувано на 21.06.24 в 08:13

Кои хора са най-уязвими от горещото време и как да им помогнем при топлинен удар

Хората с психични заболявания, диабет и наднормено тегло, както и децата до 4 години са сред най-уязвимите спрямо горещото време. Това припомнят от столичната Спешна помощ и съветват да се потърси помощ на телефон 112 при симптоми на топлинен удар.  Топлинният удар може да се разпознае по главоболие и гадене, но също по неадекватно поведение..

публикувано на 21.06.24 в 08:08
Антониу Гутериш, генерален секретар на ООН

Гутериш: Опасностите от превръщането в оръжие на цифровите технологии нарастват

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди, че "опасностите от превръщането в оръжие на цифровите технологии нарастват с всяка изминала година", а злонамерената дейност в киберпространството се увеличава от страна на правителства, неправителствени организации и престъпници, предаде Асошиейтед прес. В същото време Антониу Гутериш..

публикувано на 21.06.24 в 08:03