Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градушка с размер на лешник падна в София (обновена)

| обновено на 22.05.24 в 21:08
5
Снимка: Мария Филева, БНР

Близо 90 сигнала са били подадени на телефон 112 заради бурята в София. Основната част са за наводнени приземни етажи, запушени канализационни шахти и за паднали дървета и клони. Най-много сигнали за инциденти са подадени от кварталите "Младост", "Мусагеница" и "Сухата река". Това съобщиха за БНР от пожарната в София. Няма постъпили сигнали за бедстващи хора. 

За кратко имаше закъснения на полети на столичното летище. То остана отворено за кацащи самолети, забавянето е за три полета. Няма отменени и пренасочени полети


Към 19 часа, над 30 пожарникари са отводнявали обществени сгради и улична инфраструктура по основни пътни артерии в София. 

Лек автомобил, който е бил залят от вода, е бил изтеглен от столичната ул "Слатинска". Шофьорът е невредим, обясниха от МВР. По пътя между с. Яна и София има закъсали автобуси и автомобили. От пожарната обясниха, че има закъсал и автобус на градския транспорт (линия 118). В него има 5 души, които са невредими.

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video


В пожарната основно са получили сигнали за наводнени приземни етажи и запушени шахти.

Аварийни екипи отводняват транспортния подлез на бул. "Цариградско шосе".

Към момента е пренасочен маршрутът на автобусна линия 8, тя се движи по Искърско шосе.


Наводнени са улици и булеварди в столичните райони "Младост" и "Студентски", където движението е затруднено.

На "Цариградско шосе" се е образувало километрично задръстване.

Екипи на общинското аварийно звено в момента са на обходи, информира директорът Красимир Димитров:

"Имаме сигнали за "Младост". Единият е за детска градина, а другият - за търговски обект, че има наводнен приземен етаж". 

Извършва се наблюдение на речните корита и общинските язовири, съобщават още от общината.

От специализирания сайт Meteo Balkans съобщават, че ледените зърна са били с големината на лешник. 

Тъй като има наводнени улици, на места е изключено електрозахранването, за да се избегнат инциденти. 

Ел. табло се запали в района на Централни хали.  Според очевидец съоръжението е било ударено от мълния. Той публикува снимка в социалните мрежи.

Снимка: Апостол Дянков

Градският транспорт се движи със закъснение в някои отсечки, информира директорът на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев:

"Постепенно се възстановява ситуацията в столицата. Там, където напрежението беше отпаднало, вече е подадено. На местата, където не могат да се движат трамваите - това е за момента по линия 20 - е осигурен автобус. Към 21 ч. е възстановено движението и на линия 8 и 14 от жп. моста в квартал "Абдовица".

По-раво днес, в участъка от "Поп Богомил" до "Света Неделя" беше спряно и движението на трамваи 1, 12, 18, 27 - двупосочно. Те бяха отклонени по булевард "Христо Ботев". Проблеми имаше и  с трамваи 21 и 22 поради запалено ел. табло. Спряно беше и движението на трамваите по линия 21 и 22, двупосочно. 

От Националния институт по метеорология и хидрология издадоха за утре жълт предупредителен код за интензивни валежи. Силен дъжд се очаква във Видин, Враца, Монтана, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Габрово, София област, Кюстендил, Пазарджик, Стара Загора и Смолян. 

Галерия под текста: БТА

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Ковачев, ГЕРБ/ЕНП

Андрей Ковачев: В ЕС по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни

Страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се знае..

публикувано на 20.02.25 в 13:26

Изявени културни дейци получиха ордени от президента

Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..

публикувано на 20.02.25 в 13:25

БАБХ, НАП и КЗП започнаха проверките в хранителните магазини

Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...

публикувано на 20.02.25 в 13:20

СЕМ организира дискусия на тема "Войни и конфликти, медии и общество"

Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество".  Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..

публикувано на 20.02.25 в 13:01
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Пенсиите бяха върнати под моя персонален натиск

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..

публикувано на 20.02.25 в 12:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Проблемът в бюджета с актуализирането на пенсиите е решен с диалог и компромиси

Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси.  Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..

публикувано на 20.02.25 в 12:34

Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ

Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..

публикувано на 20.02.25 в 12:31