Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минисериалът на БНТ "Дарителите" - истории, разказани със сърце

Филмът отдава памет на изключителни хора от епохата преди 1944 г.

| Интервю
Снимката е илюстративна

В продължение на четири дни от 22.30 ч. БНТ ще излъчи минисериалът "Дарителите". Началото е в понеделник, 27 май, по Канал 1 на обществената медия.

Как се разказват истории за дарители от миналото, които да вдъхновяват днес?

"Разказват се със сърце. Ако темата те вълнува, ако искаш да приближиш публиката до нея, правиш всичко по силите си, така че тя да докосне зрителите", коментира пред БНР доц. д-р Ема Константинова, сценарист и режисьор на сериала, преподавател в НАТФИЗ.

Проектът е инициатива на фондация "Лъчезар Цоцорков" и е подкрепен от неправителствената организация. Идеята е била да се отдаде памет на изключителни хора от епохата преди 1944 г., както и да се покаже на съвременниците ни, че всеки би могъл да бъде дарител, стига да бъде чувствителен към проблемите на общността, поясни Константинова.  

В предаването "Хоризонт до обед" тя сподели, че за нея мащабът на тази дарителска дейност, до която се е докоснала при работата по филма, е бил смайващ.

Енциклопедия "Дарителството" в три тома разказва стотици истории за българската дарителска памет, посочи Алексей Христов, изпълнителен директор на Американска фондация за България, създадена в САЩ от българи, отдадени на каузата за дарителството. По думите му, всяка история там е сама по себе си филм.

Всеки епизод представя дарители за определени каузи. Първият е посветен на образование, третият – на социални каузи, третият – на здравеопазването, а четвъртият – на културата, изтъкна Ема Константинова. Всеки епизод съдържа по три истории – "всяка от тях много ярка, много силна".

"Страхотен архив сме намерили за този филм. В нашата продукция имаше цял отряд търсачи на архиви. Те обърнаха и местните архиви, и националния архив. Работили сме и с кадри от Филмотеката", разказа режисьорката. По думите ѝ, голяма част от архива е интерпретирана със съвременни технологии.

Запитан има ли промяна в каузите днес, Алексей Христов заяви, че именно в тези области и в момента дарителството среща най-голяма подкрепа. Според него в последните години дарителството се развива изключително добре.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31