Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира арт фестивал, посветен на Димитър Еленов

| Интервю
Снимка: Валерия Николова

Летен фестивал, посветен на актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов, предстои да бъде открит днес в София. Той отново ще предложи разнообразни творчески работилници и ателиета, насочени към деца и тийнейджъри, които имат отношение към театъра, сцената, изкуството. В тези активности ще се включат и популярни творци, ученици и колеги на Димитър Еленов.

"Паметта е тази, която изгражда в човека една съвременна визия, да не се мисли за единствен - че светът започва от него и свършва с него", каза пред БНР Розита Еленова, която е част от организацията на фестивала и която прави така, че да пазим паметта за това, което ни е оставил Димитър Еленов като завет и отношение към младите таланти.

Фестивалът вече стана устойчив във времето, като това е неговото трето издание, подчерта тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

Програмата включва ателиета и работилници. Тя е на различни модули от по 2 часа, в които различни утвърдени творци - актьори, режисьори, драматурзи, художници, правят своите арт ателиета в пространството на градинката пред НДК.

Няма записвания, всеки може да дойде, като входът е свободен, уточни Еленова.

"Всяка година я посвещаваме на някакъв вид модел, който да ни свързва с другите. Искаме средата да бъде защитена и приятелска", коментира още тя. 

Стойностното възпитание на едно дете винаги минава през изкуството, цитира тя думи на Димитър Еленов. Според нея само през изкуството можеш да възпиташ човек, който има емпатия, осъзнава своята емоция и може да култивира своята емоционална интелигентност:

"Само този човек може да има в себе си твърди устои, така че да устои на трудностите на живота. Само изкуството те кара да извадиш своята креативност, всичките си възможности, да живееш на максимума си. Ние не знаем своите граници".

Изкуството е една крачка по-напред към развитието ми като личност, каза от своя страна ученикът от 133 училище Владислав Найденов. Според него фестивалът събира младежи, отворени към света. 

Виктор Караиванов, който също ще участва в събитието, допълни: "Изкуството е крачка напред. Тази тръпка, която се изпитва, докато играеш на сцената, няма къде другаде да я усетиш". 

"Изкуството е начин на възпитаване. То изгражда характер", подчерта ученичката Неда Радилова. 

Цялото интервю на Валерия Николова с Розита Еленова, Владислав Найденов, Виктор Караиванов и Неда Радилова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10