Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наталия Митева: Медийната грамотност влиза в училищата

"Само 7% от подрастващите в Европа могат да разграничат факт от мнение"

| Интервю
Зам.-министър на образованието Наталия Митева
Снимка: Георги Налбантов

За нов модел на дигитализация на обучението в училищата започват да работят от МОН, а медийната грамотност сред подрастващите ще бъде заложена като основополагаща и ключова, съобщи пред БНР зам.-министърът на образованието Наталия Митева.

В новия проект за медийната грамотност на младежи и ученици БНР е партньор на министерството.

"Всяка инициатива, свързана с медийната грамотност на децата и учениците, е ключова. В новите учебни програми, които ще градим по нов модел, в следващите години, ще се заложи на медийната грамотност като хоризонтална грамотност. И тя да бъде развивана във всички учебни предмети, във всички учебници и във всички класове, започвайки от най-ранната възраст – работа с данни, търсене на данни, проверка на факти - кое е факт, кое е мнение", обясни Митева.

По думите й, системната промяна на учебните програми по нов модел започва от тази есен със съдействието на ЕК и на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която прави ПИЗА теста на 15-годишните.

"Това ще продължи минимум  3 – 4 години, за да се съгласим в България на нов модел - как да изглеждат учебните програми, кои предмети остават, как са оформени, колко съдаржание има в тях, малко повече практически умения и да бъдат разписани тези учебни програми и апробирани....

Медийната грамотност трябва да залегне като основополагащо базово умение, така че младите хора да могат да се ориентират в света на информацията. И да увеличим процента на младежите, които могат да разграничат факт от мнение", разказа зам.-министърката на образованието.

Тя призна, че у нас не е правено подобно изследване и "истината е, че имаме нужда от такова изследване в България и в началото на проекта ще направим, за да видим къде сме ние".

Тя бе категорична, че е "ключова работата и с учителите, защото ние през тях стигаме до учениците".

Наталия Митева каза още:

"Много проблеми има за решаване и в цялост ги гледаме, за да видим откъде да тръгнем. Много системна и целенасочена квалификация е необходима, за да обърнем нагласата на учителя да поема риска, да дава задание без ясен отговор, за да могат учениците да проявят сериозно творчество, да мислят и да търсят...

Във всеки предмет, в днешно време, се търси информация, от няколко източника и на първо място трябва да подготвим учителите, как и откъде учениците да търсят информация, кое е обективен факт, коя информация е подвеждаща. Нашите ученици са генератори на информация, защото те също споделят и те трябва да са етични, каква информация споделят".

Зам.-министърката призна и за пропуск в родното образование по отношение на "дигиталното благополучие" - да не си обект на кибератаки, сексуални посегателства, на агресия и др., а да участваш само там, където си защитен и да защитиш акаунта и идентичността си, както и собственото си социално-емоционално състояние.

Наталия Митева отчете и още един пропуск, че децата в училищна възраст прекарват много време на лични устройства за развлечение вместо за обучение.

"Тук имаме едно общо предизвикателство - децата ни знаят как да работят в интернет, но трябва да могат да канализират тази енергия в правилната насока", сподели тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ива Митева: Политическата криза трябва да стане още по-дълбока, за да се случи реалната промяна

Едва ли ще има нещо ново, ако има избори наесен. Прекалено е малък срокът и се искат прекалено много средства, а с такива разполагат парламентарно представените партии, смята Ива Митева, юрист и председател на 45-о и 46-о НС, от квотата на ИТН, в интервю пред БНР. "Виждам, че няма желание в хората да участват в подобни проекти, можещите се..

публикувано на 24.07.24 в 14:34

Овладян е пожарът до Дома за медико-социални грижи за деца в Стара Загора

Овладян е пожарът, който възникна преди обед до Дома за медико-социални грижи за деца в Стара Загора.  Пожар в старозагорския квартал "Лозенец" Огънят обаче е навлязъл в близко дере, където има нерегламентирано сметище.  Огънят край кв. "Лозенец" навлезе в близкото дере Няма пряка опасност за децата и персонала от Дома за..

публикувано на 24.07.24 в 14:21

Горските пожари в РСМ продължават да бушуват

В Северна Македония продължават да бушуват горски пожари, две седмици след като се разрази огнената стихия. Властите съобщиха за седем активни огнища тази сутрин. Министърът на вътрешните работи Панче Тошковски определи положението като "национална катастрофа" и отбеляза, че няма изградена система за адекватна реакция в кризисни ситуации,..

публикувано на 24.07.24 в 14:01
Цветлин Йовчев

Цветлин Йовчев: Политическата криза ще се задълбочи, не съществуват предпоставки за решаване

Политическата криза у нас може да се разреши, ако се постигне стабилност – предвидимост на процесите и системата да гарантира, че ще намалеят обществените търкания. Но, за да се стигне до това трябва трансформация на политическата система, което може да доведе до нов политически продукт. Това прогнозира бившият вицепремиер, бивш министър..

публикувано на 24.07.24 в 13:57

Социалната комисия в НС сложи край на схемата, наречена "френска безработица"

Социалната парламентарна комисия прие на първо четене внесено от ГЕРБ-СДС предложение за допълнение в Кодекса за социално осигуряване. С него се слага край на т. нар. френска безработица - схема, която даваше възможност само с няколко дни работа в държава-членка на Европейския съюз да се получава максимално обезщетение за безработица у нас...

публикувано на 24.07.24 в 13:49

Кабинетът прие програма за компенсиране на пострадалите от пожарите

Служебният кабинет прие програма за компенсиране на пострадали от пожарите. Включена е и възможност хора, останали без покрив ,да бъдат настанявани в хотели по подобие на механизма с украинските бежанци, обяви премиерът Димитър Главчев. Главчев: Подготвяме помощи за пострадалите от пожарите, останалите без покрив може да бъдат..

публикувано на 24.07.24 в 13:43
Сватба на о-в Санторини

Жители на Санторини "под карантина" заради свръхтуризъм

Гръцкият остров Санторини се задъхва от прекалено много туристи, а кметът призова местните жители днес да останат по домовете си, докато се очакват няколко круизни кораба със 17 хиляди пътници. Жителите на Санторини се оплакват, че са" под карантина" поради свръхтуризъм. Островът вече е приел хиляди туристи, като хотелите и вилите са заети..

публикувано на 24.07.24 в 13:29