Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За да стигнем до нашите ниви, трябва да минем отнякъде", казват лишените от достъп до земеделските си имоти

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Стопаните са затруднени да обработват земите си и да прибират реколтата. Местни управленци са част от проблема

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите.

В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът стана кмет и разреши на сестра си да направи същото. За проблема са уведомени всички компетентни институции, но решение няма.

Общинските полски пътища в Златарица и село Родина са разорани и унищожени. През тях няма достъп до земеделските имоти, които и тази стопанска година в Златаришко са разпределени между земеделските производители за ползване в реални граници. Според Закона за собствеността и ползването на земеделските земи: "ползвателят, на който са предоставени полските пътища, осигурява достъп до имотите, декларирани и заявени за ползване в реални граници през следващата стопанска година".

Това в Златаришко не е направено. Нямаме достъп до близо 3000 декара разпокъсани ниви, които обработваме, алармират земеделският производител и бивш кмет на Златарица Пенчо Чанев и семейство Звезделин и Силвия Суреви, които също са земеделски производители.

"В реални граници останахме само двете фирми, които обработваме земите на парче. Останалите земеделски производители негласно се споразумяха помежду си и обработват големи масиви, в които проблемът, който е най-вече за нас и заради който ние потърсихме съдействие от институциите, е, че те разораха всички общински полски пътища, независимо че когато си в реални граници, тези пътища не следва да бъдат докосвани“, алармира Пенчо Чанев.

Питания и жалби са направени през февруари тази година до сегашния кмет на Златарица Петър Ганев, който е земеделски производител и обработваните от него масиви сега са поети от неговата сестра. С разорани полски пътища са и нивите, обработвани от общински съветници в Златарица. Отговорът е, че се извършва проверка.

Същевременно кметът трябва да извършва контрол на общинските полски пътища. Потърсен от БНР за коментар, кметът на Златарица Петър Ганев запази мълчание.

Сезирани са всички възможни държавни институции, посочи Пенчо Чанев:

"ДФ "Земеделие" ни отговориха, че това са взаимоотношения, които касаят земеделците и те не отговарят за това, въпреки че те са органът, който изплаща субсидията, и който орган може да контролира дали всеки един си обработва имота в реални граници. Защото, когато го обработваш в реални граници, той трябва да има видими очертания и да е отделен от другите имоти – нещо, което в землището на Златарица са само имотите на двете фирми. Областна служба "Земеделие" поискаха коригиращо писмо, отговорено им е. Последното, което получих като писмо, е от 28 май 2024 г., че със заповед от 19 март е определена комисия за извършване на проверка на място в поземлените имоти, описани в жалбата".  

По информация на БНР, прокурорската преписка е изпратена по компетентност до Областната служба "Земеделие", кмета на общината и Антикорупционната комисия за проверка на конфликт на интереси. Отговори засега няма.

Според ползвателите на земеделска земя в Златаришко липсата на общински полски пътища между нивите може да доведе до пожари, създава предпоставки за конфликти между земеделските производители и невъзможност за събиране на реколтата в жътвената кампания.

"За да стигнем до нашите ниви, трябва да минем отнякъде. Това поражда конфликти със съседния земеделски производител. Идват заплахи по телефона. Оня ден ми опръскаха с тотален хербицид и ми унищожиха царевицата. Трактористът ми минава през съседна нива, следва разправия и ми опръскаха царевицата. Бях в полицията. Там казват – неизвестен извършител. Институциите си прехвърлят топката", коментира земеделският производител Звезделин Сурев.

Разходите са увеличени с поне 30% заради обикаляне по нивите, амортизация на техника, по-трудно засяване, по-трудна обработка, оплакват се земеделците.

Жалбите на местните земеделци не срещат отзвук от институциите

Проблемът се прехвърля от кмет на кмет, а Златарица в последните два мандата се управлява от кметовете Михаил Ганев и Петър Ганев, които са братя.

"Проблемът е, че тези пътища вече втора година се обработват, в община Златарица не постъпва и лев. За това съм сигнализирал Общинския съвет, комисията за противодействие на корупцията, защото за мен това, докато Михаил Ганев беше кмет брат му да обработва пътищата, а той като кмет да допусне това, а сега Петър Ганев да допусне неговата сестра, която вече е регистриран земеделски производител, да обработва общински пътища и по този начин общината да се лишава от приходи, за мен това не е нормално. Същевременно, обработвайки полските пътища, те генерират и допълнителни приходи. И въпреки че търсихме контакти, разговори, срещи с тях, за съжаление, това не се случва", посочи Пенчо Чанев.

Земи в реални граници се обработват в Стражица, в Лясковец, в Павликени, но никой от земеделските стопани там не си е позволил да разоре и унищожи общинските полски пътища, както се случва в Златарица.

Снимка: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24