Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборът на патриарх се радикализира. Вплита се в по-голяма борба извън БПЦ, алармира той

Архимандрит Никанор: Трябва ни патриарх, който да поведе стадото нито на изток, нито на запад, а нагоре

Изборът се насочва към лице, което да се включи в по-висока борба на троновете, на престолите, изрази опасения игуменът на Църногорския манастир

| Интервю
Отец Никанор
Снимка: Ани Петрова

Тревожна е тенденцията за радикализация на избора на български патриарх.

Това заяви в интервю за БНР архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, преди Светият синод да излъчи тримата кандидати за поста.

Според него става дума за "вплитането в една по-голяма борба, която идва извън БПЦ, но я прониква до ниво енория и която никак не е духовна, която е посегателство на практика срещу Православната църква, правена в нейно име".

Изборът на патриарх не е състезание. Редно е да се намери най-обединителната измежду обединителните фигури, подчерта архимандритът. "Защото патриархът е архипастир, той е молитвеникът за всички нас."

Той сподели, че се е надявал изборът да премине с по-голямо духовно разбиране, а не с оглед на недостойни съображения като възгледи на дадената личност или принадлежност към една или друга група в синода.

"Хората, които радикализират и скандализират православните християни, ги заплашват, че идвал антихристът и апокалипсисът. Те служат на чужд, външен за Българската църква и за България интерес и го обслужват, като жертват интересите на самата Българска православна църква. Жертват духовното здраве на българските миряни в името на това да изберат лице или да насочат избора в посока към лице, което ще се интересува като глава на поместна църква да се включи в една по-висока борба на троновете, на престолите. Да се включи в междуцърковните напрежения и конфликти, които са факт в световното православие, за да обслужи едната от страните в тези конфликти. Това е жалко, недостойно, възмутително и осъдително."

Никак не е важно и не трябва да бъде важно международното положение за избора на български патриарх, смята архимандрит Никанор. По думите му обаче наблюдаваме феномена "крадецът вика – дръжте крадеца". Духовникът визира "хората, които искат да използват Църквата за съвсем различни, противоположни на нейната мисия политически цели, които нямат нищо общо с Христовата проповед".

Според него "все едно сме се върнали в 70-те години и слушаме политическите предавания за световния империализъм".

"Православната църква е стълб и крепило на истината и портите адови няма да ѝ надделеят. Много хора са се включили в момента да объркат умовете на мнозина, да всеят недоверие в архиереите на БПЦ. Те се стараят да обругаят, да охулят, да създадат у хората чувството и впечатлението, че архиереите са нечистоплътни, че са измамници, че не са вярващи, че са предатели или изменници. Всички тези са рушители на Църквата", коментира игуменът на Църногорския манастир.

На България ѝ трябва патриарх, който да поведе стадото нито на изток, нито на запад, а нагоре – към небесното царство, категоричен е той.

"Патриарх, който да преподава вярно словото на истината – Светото Христово Евангелие, не конспирология, не геополитика, не въображаеми врагове и вятърни мелници, с които ужким да се борим и да побъркваме хората, а който да даде в сърцата на хората мир, Христов, който да просвети умовете им, който да даде надежда и опора на хората защо да вършат добро."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34