Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Големите европейски теми не достигат до хората"

Марко Бадя: Европа продължава да се движи на две скорости, независимо дали ни харесва

"Старият континент е на кръстопът"

| Интервю
Марко Бадя
Снимка: Личен архив

Журналистът Марко Бадя направи за БНР анализ на отминалите европейски избори и на начина, по който се възприемат резултатите от тях в Румъния. С него разговаря колегата от Румънската реакция на Радио България Владимир Митев. 

Бадя коментира също значението за Европейския съюз на изборите за президент в Съединените щати, както и проблемите пред общността.

Как оценявате отминалия вот в Румъния ?

След изборите Румъния е в много по-добро положение от другите европейски страни, защото при нас не се забелязва този възход на крайната десница, който има във Франция, Германия, Австрия, Италия, Испания. Що се отнася до представителите ни в новия Европейски парламент, то за съжаление в него отново ще влязат хора, които в предишния си мандат не допринесоха с нищо за страната ни, а и за Европа. Все пак има и добри румънски евродепутати. Трябва да отбележим и успеха на независимия кандидат Нику Щефануца, изпращането на депутати от партията SOS Румъния и на Демократичния съюз на унгарците, чиито представител Юлиу Винклер е най-възрастният румънски евродепутат от 33-членната делегация на страната в следващия мандат. Каква ще е работата им занапред предстои да разберем.

Как си обяснявате отсъствието на европейските въпроси от темите, по които дебатираха в кампаниите си кандидатите за евродепутати?

Трябва да сме прагматични в преценката си по този въпрос и да виждаме реалността, изпълнена с кризи. Европа живее в сложни времена. Освен войната в Украйна, все още ни се налага да се справяме и с кризата на разходите за живот, която се наблюдава и в Румъния, и  в България. Заедно с това на дневен ред са и проблемите с проектите по Плана за възстановяване и с отклоняването на европейски средства в определени държави. Като цяло Европа е на кръстопът и много хора са загрижени за това какво се случва с общността, част от която са и те. Добре е да се говори за проблемите на миграцията и изменението на климата, за бъдещето на ядрените централи и соларните паркове, но е хубаво да се помисли и за проблемите, които среща един фермер в Гюргево, който се вълнува от това как да продаде произведеното от него.

Тези въпроси обаче липсват в обществения дневен ред в Югоизточна Европа, защо ?

Големите европейски теми не достигат до хората по предназначение и причината за това е все по-слабия политически елит на европейско равнище. Европа продължава да се движи на две скорости, независимо дали ни харесва, или не. България и Румъния често, дори и при възможност да участват в европейските дискусии, не знаят какво да кажат, защото и в двете страни лидерите не представят български или румънски решения на европейските проблеми.

Как изглежда ЕС в глобален контекст ?

За Европа все още не се мисли глобално, а в коридорите на европейските канцеларии  продължава да се задава въпросът дали е субект или обект на международното право? Защо? Защото или сте ангажиран играч и водите много по-променена конфронтация с Китай и Съединените щати, или сте просто терен, на който Пекин и Вашингтон водят битките си. И новоизбраният Европейски парламент има за задача да е фактор в изграждането на отговора за ролята на Съюза на международната сцена. Но, мисля, че отговорът ще зависи и от изборите в Съединените щати, които ще са тест за демокрацията като правилен избор. Ако демокрацията в Америка приключи с идването на Доналд Тръмп в Белия дом и се увеличи откъсването от съюзите, в които САЩ участва с европейските си партньори, тогава Европа ще се окаже в изключително сложна ситуация.

Как да си обясним по-големият интерес на младите румънци към европейските теми, отколкото сред техните връстници в България?

Това е балон. Много по-малък е процентът на младите хора, участвали в тези избори, а това още веднъж показва, че те са политически неангажирани. Те могат да са силата, която издига победителите, но за да се случи това, усилие трябва да направят политиците. Все още няма група с конкретни послания към младите, които са сериозна категория гласоподаватели за всеки с намерение да прави истинска политика. Проблемът на някои млади хора е, че все още не са се сблъскали с реалността. Те все още разчитат на подкрепата на родителите си и не осъзнават ролята си в гражданското общество. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Намеренатастатуя в Хераклея Синтика

Гръцките медии за откритието в Хераклея Синтика: Голям успех на българската археология

Гръцките медии отделят централно място на откритието на българските археолози при разкопки в Хераклея Синтика край Рупите. Преди два дни екипът на проф. д-р Людмил Вагалински откри мраморна скулптура, чиято височина е над човешки ръст. Тя е разкрита в големия канал на античния град и е не само най-добре запазената сред откритите там, а..

публикувано на 06.07.24 в 08:10

МВнР с препоръка: Не пътувайте към Сицилия и околните острови

Министерството на външните работи препоръча на българските граждани да се въздържат от пътуване до Сицилия и околните острови следващите дни заради активизиране на вулканите Етна и Стромболи.  Управата на летището в италианския град Катания, разреши частичното му отваряне, след като то бе затворено заради активната дейност на Етна. Отвориха..

публикувано на 06.07.24 в 07:59
Масуд Пезешкян (в средата) е новият президент на Иран

Масуд Пезешкян е новият президент на Иран

Иранският реформаторски кандидат Масуд Пезешкян спечели втория тур на президентските избори срещу ултраконсерватора Саид Джалили, съобщиха държавните медии. От над 30 милиона гласа, Пезешкиан е събрал близо 17 милиона, а Джалили - малко над 13 милиона, съобщи Министерството на вътрешните работи, предаде АФП. До предсрочните президентски..

публикувано на 06.07.24 в 07:52

Руски въздушни удари в Украйна, Суми остана без питейна вода

Украинският град Суми остана без питейна вода тази нощ, след като при руски въздушни удари бе повредено електрозахранването на водоснабдителната система. Украинската обществена медия "Суспилне" съобщи за поредица от експлозии тази нощ в областния център, разположен североизточно от столицата Киев. Сумска област е обект на постоянни атаки..

публикувано на 06.07.24 в 07:45

Близо 2 800 безработни започват работа по регионални програми по заетост

Близо 2 800 безработни ще започнат работа по регионални програми за заетост, които се финансират от социалното министерство тази година, съобщиха от ведомството. Програмите са разработени по предложения на областни и общински администрации и са утвърдени от министъра на труда и социалната политика.  Предвидените за тях средства в бюджета..

публикувано на 06.07.24 в 07:32
Делян Георгиев

Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов

Три фестивала – музикален, кулинарен и филмов  организира за празника систоличният район „Изгрев“. Събитието „Изгрев фест“ ще продължи три дни – от 6 до 8 юли в парк „Тинтява“ ( градинката на КАТ ). „Само за четири години празникът на район „Изгрев“ се превърна в традиция. Всяка година събитието се разраства – сега ще продължи три дни. За..

публикувано на 06.07.24 в 06:00
Джо Байдън

Байдън определи представянето си на дебата с Тръмп като "лош момент"

Американският президент Джо Байдън даде за "Ей Би Си" първото си телевизионно интервю след предизборния дебат с предшественика си Доналд Тръмп на 27 юни. Байдън определи представянето си тогава като "лош момент" и увери, че то не е признак за някакво по-сериозно състояние: "Бях изтощен. Не се вслушах в инстинктите си по отношение на подготовката и беше..

публикувано на 06.07.24 в 04:06