Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремъл обвини САЩ за "варварската" атака с ракети ATACMS срещу Крим

Дмитрий Песков
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кремъл обвини директно Съединените щати за украинската атака срещу Крим с доставени от САЩ ракети ATACMS, при която бяха уби най-малко четирима души, включително две деца, и ранени още 151, като същевременно каза, че ще има последствия, предаде Ройтерс.

Руски официални лица също така предупреждават, че войната в Украйна навлиза в най-опасната фаза досега и президентът Владимир Путин многократно е предупреждавал за риска от много по-мащабна война, включваща най-големите ядрени сили в света.

Но директното обвиняване на Съединените щати за смъртоносната атака срещу Крим, който Русия анексира през 2014 г. и сега смята за руска територия, въпреки че по-голямата част от света го смята за част от Украйна, представлява следващата стъпка на ескалация, отбелязва Ройтерс.

"Прекрасно разбираме кой стои зад това", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери, добавяйки, че е ясно кой е доставил такива оръжия, насочил ги е и е предоставил данни за тях.

"Тук всичко е абсолютно ясно. Като представители на медиите трябва да попитате моите колеги в Европа и преди всичко във Вашингтон, прессекретарите, защо техните правителства убиват руски деца. Просто им задайте този въпрос", посочи той.

В неделя руското министерство на отбраната заяви, че САЩ са отговорни за атаката срещу град Севастопол.

Запитан какъв ще бъде руският отговор, Песков припомни думите на Путин от 6-и юни, когато президентът каза, че може да разположи конвенционални ракети на разстояние на поразяване на САЩ и европейските им съюзници, ако позволят на Украйна да удари по-дълбоко в Русия с далекобойни западни оръжия.

"Разбира се, участието на Съединените щати в бойните действия, в резултат на които загиват мирни руснаци, не може да няма последствия. Какви ще са точно - времето ще покаже", отбеляза Песков.

Междувременно руското външно министерство привика посланика на САЩ в понеделник, за да му каже, че Москва обвинява Киев и Вашингтон еднакво за смъртоносната ракетна атака срещу град Севастопол в Крим.

"Такива действия на Вашингтон... няма да останат без отговор. Със сигурност ще има ответни мерки", се посочва в изявление на министерството.

Пентагонът отхвърли обвиненията на Русия, че Съединените щати носят пряка отговорност за украинското ракетно нападение срещу Севастопол вчера, при което са загинали четирима и са били ранени над 150 души.

"Украйна сама взема решенията срещу какво да стреля и въобще как да провежда военните си операции", заяви говорителят Чарли Дийц.

Руското външно министерство е заявило днес пред американския посланик в Москва, че Русия си запазва правото да предприеме ответни действия, защото изстреляните срещу Крим ракети са били американски ATACMS.

Освен това координатите на мишените им били зададени от американци.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05
Володимир Зеленски

Зеленски: Американската страна иска да угоди на Путин, за да спечели бърз дипломатически успех

Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..

публикувано на 17.02.25 в 21:40

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56