Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пред икономиката и гражданите на страната стоят въпроси, на които не са получили отговори"

Проф. Димитър Иванов: България да излезе от цикъла на избори, разумният ход е конституционни промени

"България трябва да е мъдра, да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните проблеми"

| Интервю
Проф. Димитър Иванов
Снимка: БГНЕС

Бих искал да се получи обединение в българския парламент за създаване на национално експертно правителство с голям политически консенсус, но трябва да сме реалисти - отиваме на избори. Не може този цикъл да продължава непрекъснато.

Това коментира макроикономистът проф. Димитър Иванов в интервю пред БНР от Лондон.

„България трябва да се опита да излезе от цикъла на избори и най-разумният ход е конституционни промени. И един голям национален диалог с политическите партии, защото над тях стои България и българските граждани и не може те да са жертва на тези постоянни политически битки“, препоръча той.

Политическата криза в България той описа с думи на Ленин:

"Преди повече от 100 години немодерният днес Ленин бе казал, че има десетилетия, в който нищо не се случва и дни в които се случват десетилетия."

А за неприетото в 50-ото НС правителство  коментира:

"Само преди дни, щяхме сякаш с машина на времето, да се завърнем 4 години назад и то след 3 години експерименти. Налице е парламентарна и политическа криза. И всичко това прави формирането на правителство изключително трудно. Но и трети мандат, считам, че ще бъде трудно и противоречиво упражнение."

Иванов припомни, че е от първите, в далечната 2000 г., когато говори за национално експертно правителство. 

"А сега битката между политическите елити стана толкова жестока, че правителство с трети мандат трудно може да се намери консенсус.
Не говоря за марионетно или на партийни кукли правителства, такива можем да си правим през ден", предупреди икономистът, който живее в Лондон.

„Трябва ни компетентно правителство със стратегически цели. В този парламент това трудно може да се случи. Днес сме изправени пред перспективата на икономическа нестабилност, критикувана от ЕК, пред Шенген, неовладяна инфлация и изоставаща от технологичния процес в света. България се превърна в страна на голямо частно богатство и още по-голяма обществена мизерия“, коментира Димитър Иванов.

И допълни:

Такъв проект за правителство на ГЕРБ не можеше да бъде приет, това не е конкурс за Мис България. Пред икономиката и гражданите на България стоят въпроси, на които те не са получили отговори. Ще продължи увеличението на държавните разходи, проблемът с бюджетния дефицит, който не присъстваше в предизборната кампанията на нито една партия. Как ще влезем в еврозоната? Ще се повишават ли данъците? И тази бюджетна несигурност е  най-сериозната, защото отново влизаме в предизборна кампания и всяка партия ще даде приоритет на своите флиртове и компромиси. Никой не отговаря, как се решава инфлацията.

Според него инфлацията у нас не намалява, „няма такова нещо, намалява скоростта на нейното повишаване“.

„Не считам, че е реалистично инфлацията да бъде овладяна до края на годината. Розови обещания!  Съжалявам, че не сме в еврозоната, но тя и цяла Европа не е в добро икономическо състояние. Учудвам се, че в НС се говореха неща – неверни, за ЕС. Един от надвисналите черни облаци над еврозоната е фискалната политика, въведена от тази година. ЕК заплаши, че започва процедури за прекомерен дефицит срещу Франция, Малта и др. Въпросът не е само „не влязохме“, а че България трябва да е мъдра, за да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните сериозни проблеми“, предупреди икономистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен спомена Дебора Михайлова и жени в Италия и Франция в обръщението си за Международния ден за премахването на насилието срещу жените

Българката Дебора Михайлова, която беше жестоко нарязана с макетен нож от приятеля си Георги Георгиев, е една от жертвите на насилие, поименно споменати от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в обръщението ѝ по повод Международния ден за премахването на насилието срещу жените. Прокуратурата протестира освобождаването..

публикувано на 25.11.24 в 16:09
Ангела Меркел

Меркел защити връзките с Русия и блокирането на Украйна от членство в НАТО по нейно време

В интервю за Би Би Си бившият германски канцлер Ангела Меркел защити връзките с Русия и блокирането на Украйна от членство в НАТО по нейно време.  В обширното интервю, засягащо много въпроси, Ангела Меркел каза, че газовите сделки, които е сключила с Русия, са имали за цел да помогнат на германските фирми и да поддържат мира с Москва. Тя също..

публикувано на 25.11.24 в 16:05
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов

В Плевен обмислят дали да обявят бедствено положение заради безводието

В Плевен четири детски градини търсят помощ от Общината за допълнително осигуряване на питейна вода. За Плевен и 14 населени места продължава ежедневният воден режим. Водният режим в Плевен продължава Дали да се обяви бедствено положение в Плевен вече е обмисляно преди време на среща, но е взето решение да се изчака, каза кметът д-р..

публикувано на 25.11.24 в 15:49
Лидерът на ИТН Слави Трифонов.

ИТН няма да подкрепи Борисов за премиер, нито Атанасов за председател на НС

Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов отхвърля вероятността за подкрепа на кандидатурата на Бойко Борисов за премиер и на Атанас Атанасов за председател на Народното събрание.  В позицията на Трифонов, разпространена от пресцентъра на партията, се казва: "Нашата позиция остава непроменена - както по отношение на председателя на парламента,..

публикувано на 25.11.24 в 15:39

Промените в Закона за движение по пътищата - съмнения и недоумения

Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри , но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, а той още не е заработил. България е страната в ЕС с най-висока смъртност при катастрофи Автомобилният състезател Илия Царски..

публикувано на 25.11.24 в 15:27
Елена Ласкони гласува на първия тур на президентските избори в Румъния, 24 ноември 2024 г.

След вота в Румъния: Ласкони благодари, Джорджеску се въздържа от коментари

Независимият кандидат Калин Джорджеску печели президентските избори в Румъния. Известен с критичните си позиции към НАТО и определян като проруски настроен, за Джорджеску са гласували малко по-малко от 23% от избирателите в северната ни съседка. На второ място с 19,17 на сто подкрепа е кандидатката на дясноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния"..

публикувано на 25.11.24 в 15:11

33-годишен мъж в Истанбул е убил 7 души и се е самоубил

Трийсет и три годишен мъж в Истанбул е убил седем души, предимно членове на семейството си, след което се е самоубил, съобщиха турски медии, цитирани от БТА. Убийствата са извършени в рамките на час и половина вчера, в които мъжът обикалял от къща на къща и ликвидирал една по една жертвите, посочва турската частна телевизия НТВ. Убиецът..

публикувано на 25.11.24 в 15:01