Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лондон потвърди подкрепата си за Киев

Джон Хийли (вдясно) и украинският му колега Рустем Умеров в Одеса, 7 юли 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

48 часа след като бе назначен, новият британски министър на отбраната Джон Хийли посети Одеса и обеща нови военни доставки за Украйна.

Джон Хийли се срещна с украинския президент Володимир Зеленски и с украинския си колега Рустем Умеров, като лейбъристкото правителство даде ново обещание за изпращане на оръжие на Украйна и да изпълни поетите досега ангажименти.

Хийли обеща боеприпаси, ракети, лодки и артилерия и доставяне на обещаното оборудване от бившия премиер Риши Сунак в рамките на първите 100 дни на управление на новото правителство на Киър Стармър. В Одеса Хийли заяви, че правителството може и да е друго, но Обединеното кралство е непоколебимо в подкрепата си за Украйна.

Последният пакет на новото правителство включва 250 000 боеприпаси калибър 50 мм, 90 противотанкови ракети „Бримстоун“, 50 малки военни лодки за речни и крайбрежни операции, 40 сапьорски автомобила, 10 артилерийски оръдия АS-90 и 61 булдозери за изграждане на отбранителни позиции. Обединеното кралство е предоставило повече от 7,6 милиарда паунда на Украйна под формата на военна подкрепа, откакто Русия нахлу в началото на 2022 година.

Повече от 42 000 украински войници също са били обучени в Обединеното кралство от това лято в рамките на операция Interflex.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой кандидати от САЩ за британско гражданство

Броят на американците, кандидатстващи за британско гражданство, е достигнал рекордно ниво миналата година, като завръщането на Доналд Тръмп на власт и данъчните промени в Обединеното кралство са допринесли за това, пише „Файненшъл таймс“.  Над 6100 граждани на САЩ са кандидатствали миналата година, най-много откакто се води статистика отпреди две..

публикувано на 04.03.25 в 04:01

В Болярово искат промяна на срока за почистване на ливади

Земеделски производители от крайграничната община Болярово настояват да бъде променен срокът за почистването на ливади и пасища. Рискът от пожари в региона е изключително висок, категорични са и от общинската администрация.   Вероятна причина за големите пожари през лятото на миналата година, в землищата на селата Воден и Крайново е почистването на..

публикувано на 04.03.25 в 03:21
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

САЩ спират временно военната си помощ за Украйна

Американският президент Доналд Тръмп е спрял всякаква военна помощ за Украйна след сблъсъка си с украинския лидер Володимир Зеленски, с когото се срещна във Вашингтон миналата седмица. Това съобщи Ройтерс, като се позова на информация на "Блумбърг" и "Фокс нюз".  Липсата на подпомагане се очаква да продължи, докато украинските лидери демонстрират..

публикувано на 04.03.25 в 03:06

Кипър ще използва космически технологии срещу природни бедствия

Службата на ООН за космическото пространство и център за върхови постижения в Кипър ще си сътрудничат в изграждането и прилагането на космически базирани технологии за намаляване на риска от бедствия. Подписаният между тях меморандум за разбирателство предвижда създаването на острова на регионален офис за поддръжка на международната програма...

публикувано на 04.03.25 в 02:25

Белият дом планира облекчаване на американските санкции срещу Русия

Белият дом изготвя планове за възможно облекчаване на американските санкции срещу Русия, съобщи агенция Ройтерс.   Администрацията на Доналд Тръмп изготвя планове за евентуално освобождаване на Русия от някои американски санкции в опит да възстанови връзките Москва. Вашингтон, заявиха източници на агенция Ройтерс.  Според тях, служители..

публикувано на 04.03.25 в 01:03

Онлайн карта ще помага на пациентите в ЕС да намират клинични изпитвания

Нова карта на клиничните изпитвания ще помага на пациентите в целия Европейски съюз да намерят и да се включат в подходящото за тяхното лечение и проучване. Картата вече е достъпна онлайн, съобщава Европейската агенция по лекарствата . Новата карта е на разположение посредством публичния уебсайт на Информационната система за клинични изпитвания..

публикувано на 04.03.25 в 00:57

Двама души са загинали при врязване на кола сред хора в Манхайм

Двама души загинаха, а няколко души бяха ранени, след като кола се вряза в множество хора в югозападния германски град Манхайм, предаде ДПА, като се позова на източници от службите за сигурност. Първоначално беше съобщено за едни загинал човек. Автомобил се е врязал в тълпа хора в Манхайм Според информацията, съобщена от службите за сигурност,..

публикувано на 03.03.25 в 20:17