Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кипър отбелязва 50 г. от военния преврат срещу правителството на Макариос III

2
Никозия - буферната зона в централната част на града.
Снимка: Бранислава Бобанац

Кипър отбелязва днес 50 години от едно от най-трагичните събития в историята си – военния преврат срещу правителството на архиепископ Макариос III. Сирени със сигнал за тревога ще звучат днес в 8:20 ч. – часът на неговото начало на 15 юли 1974 г. "Ключът" към решаването на Кипърския въпрос е в Анкара, заяви президентът Никос Христодулидис.

Възпоменателни служби и панихида за загиналите защитници на републиката по време на преврата, шествия и поднасяне на венци на мемориалните гробища и паметници на героите се провеждат днес в страната.

В събитията в Никозия участват президентът Никос Христодулидис, председателят на парламента Анита Димитриу, политически лидери, обществеността.

Парламентът се събира на специална извънредна сесия за черните годишнини.

Превратът в Кипър, вдъхновен от управляващата тогава в Гърция хунта, е последван само 5 дни по-късно от турското нашествие на острова, което е "едно от най-големите престъпления в съвременната следвоенна европейска история", заяви в навечерието на двете трагични дати президентът Никос Христодулидис.

Никозия очаква скоро да има развитие по Кипърския въпрос с предстоящите решения на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за следващите стъпки, които да доведат до възобновяване на преговорите.

Президентът Христодулидис подчерта, че наличието на диалог и напредък в дискусиите между Гърция и Турция неизбежно ще помогне и за постигането на взаимно приемливо решение за кипърските гърци и кипърските турци.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
ДПБ - с. Карлуково

Продължава протестът на работещите в 12-те психиатрични болници у нас

За втори пореден ден работещи в 12-те държавни психиатрични болници у нас ще излязат на протест пред лечебните заведения, с искания за увеличение на заплатите и подобряване на условията на труд.  Работещите в държавната психиатрична болница в село Карлуково се присъединяват към исканията.  Те ще протестират пред здравното заведение от..

публикувано на 18.03.25 в 08:15
Володимир Зеленски

Зеленски: Украйна е готова за безусловно 30-дневно прекратяване на огъня

Украйна е готова за 30-дневно прекратяване на огъня в пълномащабната война, която Русия води срещу страната ни повече от три години. Това изявление направи украинският президент Володимир Зеленски след разговор с френския лидер Еманюел Макрон. Същевременно продължава размяната на въздушни удари между Русия и Украйна. Във вечерното си..

публикувано на 18.03.25 в 08:04
Жечо Станков

Жечо Станков: За домакинствата няма да има последствия от либерализацията

Гражданите да бъдат спокойни " от гледна точка на предпазния, компенсационния механизъм – не само през първите 6 месеца на либерализацията, а и впоследствие". Това препоръча министърът на енергетиката Жечо Станков в интервю за БНР. Той подчерта, че се работи в посока за домакинствата да няма последствия "от флуктуацията на цените на тока на..

публикувано на 18.03.25 в 07:57

Продължава акцията за даряване на кръв за пострадалите от Кочани

И днес продължава кръводарителската акция на Българския червен кръст в подкрепа на пострадалите при пожара в Кочани млади хора, които бяха приети за лечение у нас. В София кръв ще може да се дари в спешната болница "Пирогов", в рапортната зала на втория етаж, от 9 до 14 часа. Десетки дариха кръв пред "Пирогов" за пострадалите в Кочани..

публикувано на 18.03.25 в 07:53
Дейвид Лами

Лондон обвини Израел, че нарушава международното право в Газа

Израел нарушава международното право в Газа, заяви официално Великобритания за първи път. Външният министър Дейвид Лами обвини правителството на Бенямин Нетаняху, че "обрича на глад“ децата в Газа. Дейвид Лами каза, че двуседмичната блокада на храни, горива и лекарства, наложена от Израел на Газа, е "ужасяващ и неприемлив акт". Той..

публикувано на 18.03.25 в 07:52

14 души са разследвани заради трагедията в Кочани

Кметът на Кочани Люпчо Папазов беше разпитан в местния съд във заради трагедията в дискотека в града, при която загинаха 59 души. Предстои да стане ясно дали ще му бъде повдигнато обвинение, съобщават медиите в Северна Македония. Вчера Папазов подаде оставка като градоначалник заради случилото се. По случая се разпитват бившият..

публикувано на 18.03.25 в 07:40

Ден на траур у нас заради трагедията с 59 жертви в Кочани

В България е Ден на траур в знак на солидарност с Република Северна Македония и почит към загиналите в пожара в дискотека в град Кочани от нощта срещу неделя, отнел живота на 59 души, над 150 бяха ранени. В памет на жертвите знамената на българските държавни институции днес ще бъдат спуснати наполовина. Огънят лумна в малките часове на..

публикувано на 18.03.25 в 07:35