Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нещата при третия мандат са "малко на принципа "бързай бавно", смята преподавателят

Доц. Христо Паунов за предложението на ПП-ДБ: Нетрадиционно и екзотично

Според конституционалиста връчването на първите два мандата за кабинет следва да е в обозрими, сравнително кратки срокове

| Интервю
Снимка: БТА

Процедурата по връчване на мандати за съставяне на правителство е започнала. Няма разписан срок за връчването на първия и втория мандат, но това следва да бъдат "обозрими, сравнително кратки срокове" за задвижване на процедурата.

Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Паунов, преподавател по Конституционно право в Юридическия факултет на Пловдивския университет и Юридическия факултет на УНСС.

Това не е абсолютно произволен или прекалено дълъг срок, категоричен е специалистът в тълкуването на понятието "разумен срок". По думите му този срок се определя от държавния глава и в конституционните текстове виждаме засилената му роля в политическия арбитраж.

"От него зависи как ще протече тази процедура."

"Звучи малко нетрадиционно, малко странно", смята доц. Паунов за предложението на ПП-ДБ първо да се приемат определени закони, а след това да се върви към сформиране на правителство, като се забави процедурата по връчване на втория мандат. 

"Парламентарна република означава, че парламентът трябва да намери начин и възможност да състави правителство, което да бъде отговорно пред парламента. Това е основната цел на тази процедура. Всичко останало звучи доста екзотично."

След неуспешни първи два мандата при третия вече имаме абсолютно фиксиран 7-дневен срок, напомни преподавателят по конституционно право. Според Паунов нещата при третия мандат са "по-интересни", защото в Конституцията няма фиксиран срок, в който получилият мандата да предложи състав на правителство.

Нещата се забързват при връчването на мандата, но после се забавят, обясни той. По думите му тук процедурата е "малко на принципа 'бързай бавно' ".

Конституционната юрисдикция не трябва да бъде притискана и форсирана, коментира доц. Паунов относно дългоочакваното произнасяне на Конституционния съд по промените в Конституцията. Той го определи като "делото на годината" и подчерта, че решението трябва да има действие занапред.

Ако КС постанови, че има нарушена процедура при приемането на промените в Конституцията, всички промени падат, изтъкна доц. Христо Паунов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към Акропола в Атина.

Гърция: Спешни мерки срещу високата цена на тока

Правителството в Атина взема спешни мерки срещу високата цена на тока. Премиерът Кириакос Мицотакис свика извънредно заседание на Министерския съвет. Цената за мегаватчас през деня скочи на 500 евро.Цените на едро се увеличиха с 60%.Говорителят на правителството Маринакис съобщи, че се обсъжда поставяне на лимит на цената на едро, както и..

публикувано на 16.07.24 в 11:48
Албена Пекова

Албена Пекова, "Величие": Правителство в този парламент не може да бъде полезно

Председателят на партия "Величие" Албена Пекова заяви, че правителство в този парламент не може да бъде полезно. Централният съвет на партията призова 7 от своите депутати да напуснат Народното събрание, а останалите 6 да внесат предложения за възстановяване на Конституцията, за продължаване на изграждането на АЕЦ "Белене" и за промени в..

публикувано на 16.07.24 в 11:28

"Истина или лъжа?" - отговорът в Етнографския музей в София

От днес до 20 октомври Домът на европейската история към ЕП в Брюксел и Националният етнографски музей в София организират изложба "Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите". Тя може да бъде посетена в залите на Етнографския музей, а официалното ѝ откриване е тази вечер от 18 часа.  Пред БНР директорът на музея гл. ас. д-р Иглика..

публикувано на 16.07.24 в 11:22

Катастрофа с една жертва на пътя Русе - Плевен край с. Пейчиново

Движението по пътя Русе - Плевен в района на село Пейчиново е затруднено поради катастрофа. Лек автомобил е опитал да направи обратен завой, но при маневрата е бил ударен от движещ се направо и в лентата ти товарен камион. Водачът на лекия автомобил е загинал, а спътничката му е откарана в русенската болница.  Движението в района..

публикувано на 16.07.24 в 11:07

Радев: Тези дни ще взема решение за втория мандат

Президентът Румен Радев заяви, че тези дни ще реши кога ще връчи втория мандат на ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България". "Аз очаквам още тези дни да стане ясно ще има ли мнозинство в парламента и подкрепа за мандата, даден на втората по численост парламентарна група. Реакциите на другите парламентарно представени партии ще бъдат ясен..

публикувано на 16.07.24 в 11:02

Забрана за работа на открито по обед в Гърция

В Гърция въведоха тотална забрана да се работи на открито в обедните часове на високи температури. Днес е пореден ден с висок риск от пожари. Да се затворят спешно всички археологически музеи от 12 на обяд до 17 часа, настояват лекари и депутати. Вчера въпреки забраната за работа в тези часове Акрополът в Атина беше отворен за..

публикувано на 16.07.24 в 11:01

10 години затвор за мъж, прострелял бившата си приятелка и бащата на децата ѝ в Благоевград

Десет години затвор наложи окръжният съд в Благоевград на 50-годишния мъж, който в края на миналата година на детска площадка простреля бившата си приятелка и бащата на децата ѝ.  Присъдите, които получи Бисер Вехов от разложкото село Баня, са две. Едната е за незаконно притежавано огнестрелно оръжие - престъпление , за което той получава две..

публикувано на 16.07.24 в 10:59