Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент на Тръмп - демократът Джо Байдън, който е подложен на все по-силен натиск дори от своите съпартийци да се откаже от надпреварата и след края на мандата да се оттегли от политиката.
Един по-различен прочит на изборите за президент в Съединените щати и ключовата им роля в глобален план – интервю с нидерландския карикатурист Мартен Волтеринк, чието творчество илюстрира страниците на най-големите медии по света.
За мен изборите са тест за демокрацията, който се провежда в държавите по целия свят. Избирам странните ситуации, на които ставаме свидетели и ги превръщам в карикатури.
Така започва разговорът с Мартен Волтеринк - нидерландският карикатурист, когото повечето от нас вероятно асоциират с илюстрацията му от 2020-та година и протестите у нас. Тогава Волтеринк видя управлението на България като тиква с каскет, символ на тогавашните премиер Бойко Борисов и главен прокурор Иван Гешев. Интересът на Волтеринк към демократичните процеси във всички държави и опити да бъдат опорочени го вдъхновява за стотици карикатури, чиито герои са политици от целия свят. Все по-често с чувство за хумор и неприкрита тревога сюжетите на Волтеринк се фокусират върху Доналд Тръмп и Джо Байдън - например, след първия дебат между тях републиканецът е изобразен като изричащ множество лъжи, демократът - като човек, в чието съзнание не протича мисъл.
Разбира се, редно е да уточня, че съм пристрастен. Искам демократите да спечелят, защото те са най-нормалните в тази ситуация според мен. Както знаете, там текат много важни процеси - с или без уши.
С карикатурите си се опитвам да провокирам хората, да ги накарам да помислят за развой, подобен на този във Франция. И там крайно десните се очакваше да победят, но в лявото пространство се обединиха срещу тях. В крайна сметка бе постигната "пирова" победа, при която всички изгубиха твърде много и никой не може да се нарече победител.
Волтеринк е убеден, че демократите трябва да сменят президентския си кандидат, за да победят Доналд Тръмп, което веднага се превръща в карикатура - Джо Байдън наднича от кофа за боклук, а посланието е, че е инатлив като магаре.
Помислих си, че социологическите проучвания показват, че Байдън ще изгуби независимо какво се случи след онзи момент от дебата с Тръмп, в който ясно си пролича как губи мисълта си. Много е рисково, затова трябва да отстъпи и например да посочи Камала Харис. Би било много интересно да видим първата жена (и то цветнокожа) - президент на Съединените щати.
Винаги може да се номинира вицепрезидент, който да удовлетвори очакванията на левите демократи, и дори на крайнолевите. Може да се получи много добра двойка и според мен трябва да се опита, защото в противен случай ще изгубят изборите.
С една от карикатурите си на Тръмп, нидерландският автор обаче си навлича гнева на част от гилдията, защото крайният републиканец е изобразен като автопортрета на Ван Гог с отрязано ухо.
Това е просто едно графично сравнение с историческо събитие, в което е замесена история с ухо. Всеки може да направи своя прочит. Ван Гог е бил човек с психическо разстройство, откровено луд в края на живота си. Умира рано. Имам усещането, че Тръмп също страда от този вид психическо състояние, при което човек губи връзка с реалността. Навлякох си обаче доста критики, защото много хора решиха, че поругавам изкуството.
Критикувано или харесвано, изображението бързо обикаля света, а превръзката на ухото, подобна на тази на великия нидерландски художник Винсент Ван Гог, повлиява творчеството и на други карикатуристи. И тъй като Волтеринк сам призовава всеки да направи своя прочит, аз ще допълня с още един щрих - докато Ван Гог не е продал и една от картините си приживе, Тръмп капитализира всичко - дори опита за покушение срещу него.
Той е комерсиален човек, който е силно загрижен за своя имидж. Аз обаче не прекалявам с шегите около случилото се, защото Тръмп стана обект на опит за покушение, можеше да е мъртъв. Карикатурата с Ван Гог беше един вид "неутрална шега".
Не една или две проверки на фактите от речите на кандидата за връщане в Белия дом показаха, че Тръмп борави ловко с дезинформацията, с което насочвам Мартен Волтеринк към негова карикатура за европейските избори - напълно валидна и за американските. На нея на избирателите са предложени две възможности - удобни лъжи и неудобни истини. Изборът на всички пада върху първата възможност.
Мисля, че това се дължи от една страна на пропагандата, на дезинформацията, която е навсякъде около нас. Вторият фактор е, че хората не желаят промяна. Искат просто да си живеят живота, както са го правили досега.
Затова истината понякога се приема трудно или директно се отхвърля, а събития, които не засягат пряко живота на човек, често се забравят. Това е причината понякога Волтеринк да избира вече позабравени сюжети, които да вплита в новите си изображения.
Карикатурата цели и да учи хората, да им припомня отминали факти, които се отразяват на живота им и сега. Например, винаги рисувам Путин гол до кръста с шкембе, докато язди кон, въпреки че вече не се явява по този начин. Това обаче трябва да се помни.
Волтеринк реферира към снимка, която датира от много по-ранните години на Путин, на която той е на кон и гол до кръста по време на ваканция в Сибир. Още тогава изображението предизвика подигравки, включително и сред световните лидери. Сега част от тях се опитват да помогнат на Украйна да устои на бруталната военна агресия, заповядана от руския президент.
Нидерландският карикатурист изобразява огромната руска мечка с грамаден меч срещу фин украински войн, въоръжен единствено с тънка шпага с предпазител, който влиза в боя с една ръка, вързана на гърба му.
Представям си, че точно по този начин се чувстват в Украйна.
Защото много западни държави - съюзници на Киев, които и без това трудно се съгласяват да осигурят достатъчно оръжия и бавят обещаното, отказват да разрешат на Украйна да нанася удари по военни обекти във вътрешността на Русия. В целия този сложен геополитически пъзел, когато демокрацията е подложена на изпитание, Марк Рюте - дългогодишният премиер на Нидерландия, ще поеме НАТО. Мартен Волтеринк очаквано, често го рисува, а в последната му карикатура Рюте е нахлупил пропукана натовска каска и изглежда в пъти по-малък от двете огромни същества до него - кафявата руска мечка и китайската панда.
Тук в Нидерландия Рюте е приеман като човек, който не е способен да поеме отговорност. Той е като с тефлоново покритие - нищо не се лепи по него. Каквото и да се случи, той казва - аз не съм вашият лидер, трябва да намерите решение сами или има скандал, всички са наказани, но Марк Рюте говори обаятелно и винаги е добрият.
Всъщност, той е добър. В неговите приоритети никога не е имало нещо лошо, нещо зло. Той умее да създава приятелства. Когато поеме длъжността на генерален секретар на НАТО, може да направи страните - членки на Алианса по-обединени срещу общите заплахи.
Каквато е Русия, която няма да спре, ако бъде оставена да получи, каквото иска от Украйна, убеден е нидерландският карикатурист Мартен Волтеринк.
В Италия магистратите напуснаха съдебните зали в знак на протест срещу правителствена реформа в съдебната власт. Много съдии и прокурори в Рим, Милано, Болоня, Палермо и други градове, както и прокурори от окръжните централи на Апелативния съд, излязоха от залите. Това стана в момент, когато представители на правосъдното министерство започнаха..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..