Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване по европроект в Кипър: Как селскостопански земи да не се превърнат в пустини

Снимка: Pixabay

В Кипър започва изпълнението на нов европейски изследователски проект за борба с нарастващата опасност от превръщането на селскостопански земи в пустиня.

Той обхваща рискови райони в Южна Европа и Северна Африка, ще продължи 5 години и се финансира от европейската рамкова програма "Хоризонт Европа".

Целта на проекта за спасяване на земята (TERRASAFE/) е да се разработят научни инструменти, иновативни технологии и практики за управление, чрез които застрашените страни да могат да се справят успешно с нарастващите предизвикателства за загуба на площи.

Партньори в амбициозната програма са 11 европейски и една африканска държави с техни университети, изследователски центрове, неправителствени организации, малки и средни предприятия.

Пилотното изпълнение на проекта е в пет страни - Кипър, Италия, Румъния, Испания и Тунис.

В Кипър ще бъдат тествани икономически и екологично ефективни решения за укрепване на устойчивостта в селските райони с акцент за решаване на проблема с намаляването на органичния въглерод в почвата, съобщиха от Кипърския институт, координатор на проекта.

Най-големият изследователски център на острова ще работи в сътрудничество с неправителствен изследователски еко център и консултантска компания за изследване на околната среда, като ще бъдат привлечени и селскостопански организации.

Средиземноморският остров е силно застрашен от превръщането му в пустиня, тъй като климатичните промени водят до намаляване на водните ресурси и ерозия на почвите, казаха от Кипърския институт.

Според предишно негово проучване над 70% от територията на страната е пред риск да стане пустиня до 2050 г.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Командващият британския кралски флот се е оттеглил от поста

Две британски издания съобщиха, че командващият Кралския флот адмирал Бен Кий се е оттеглил от поста си след като е започнато разследване за предполагаема връзка с колежка.  Великобритания разследва твърдения за сексуален тормоз в подводници Министерството на отбраната потвърди по-рано през седмицата, че адмирал Бен Кий се е..

публикувано на 10.05.25 в 13:31

Увеличава се интересът на децата в Гърция към училищата с религиозна насоченост

В Гърция в училищата с религиозна насоченост се влиза с изпити. Увеличава се интересът сред децата към тях, отчита министерството на образованието. В Гърция има девет църковни гимназии и лицеи. В тях се преподава с акцент върху изучаване на византийска културна традиция и православно богословие. Обучението е безплатно...

публикувано на 10.05.25 в 13:10

ЕК: Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти

Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти. Така от ЕК отговориха на БНР на запитване за обявеното вчера намерение на президента Румен Радев за национално допитване дали страната ни да приеме единната валута догодина.  Президентът Радев се аргументира: Предложих референдум, не партия! Борисов: НС трябва..

публикувано на 10.05.25 в 13:06
Служител на силите за сигурност в Куета, Пакистан.

Делхи: Ще се откажем от ескалация, ако Исламабад отговори със същото

Напрежението между двете ядрени сили Индия и Пакистан продължава да се засилва. Двете страни се обвиняват взаимно в изстрелване на ракети по авиобази. По-рано днес Исламабад обяви, че е започнал военна операция срещу Индия, след индийска ракетна атака. Съобщено беше за петима убити при пакистанските атаки срещу индийския регион Джаму тази..

публикувано на 10.05.25 в 13:03
Папа Лъв Четиринадесети

Кой е Лъв ХIV - първият американски папа?

"В един свят, който бързо се променя, трябва да се търсят  нови акценти, но и решения на проблемите на хората, да се види накъде върви самата църква" . Това коментира пред БНР Тони Николов, философ, журналист, главен редактор на портал "Култура", специализирал в Папския институт за Изтока, след избора на Робърт Франсис Превост за папа. Бял..

публикувано на 10.05.25 в 12:50

80 години след края на Втората световна война: В Москва смятат, че продължават битката с нацизма

80 години след края на Втората световна война, в Москва смятат, че руските сили в Украйна продължават битката с нацизма. Лидерите на Франция, Великобритания и Полша, както и новият канцлер в Берлин, пък са в Киев, защото виждат в Русия някога победеното зло. Докато трябва да честваме мира, не спира израелската война в Газа, възобнови се и..

публикувано на 10.05.25 в 12:45

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Край пощата поседнах и заплаках

Делян Пеевски:   Изчерпан парламент… Търпението ми се изчерпва! Парламентът и търпението на г-н Пеевски се изчерпват, но пък от друга страна - който може да черпи жива вода от държавния бюджет, сигурно може да си наточи и малко търпение . Че даже и нас може да почерпи в пощенския хоремаг. Все пак в бюджета гласуваха 10 милиона лева за..

публикувано на 10.05.25 в 12:35