Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

Снимка: Facebook /НП Пирин

"Предлагаме карти и ориентираме туристите в планината. Показваме им основни туристически маршрути и места, които могат да видят, съобразени с техните физически възможности. Ние ги запознаваме с правилата на поведение в Националния парк, защото това е защитена територия."

Това казва пред БНР Николина Ангелинина от посетителския информационен център на Националния парк "Пирин".

Най-голям интерес предизвиква умаленият макет на планината, отбелязва тя. По думите ѝ, това помага на посетителите да визуализират планираните си маршрути.

На територия на НП "Пирин" има 22 туристически пътеки, които са официално маркирани в 5 цвята. Маршрутите са направени така, че два, маркирани с един и същи цвят, да не се пресичат, за да няма объркани туристи, пояснява Ангелинина.

"Общата дължина на туристическите пътеки е над 370 км. Тези пътеки са пригодени за масовия турист, избрани така, че човек да може да разгледа най-хубавата част на планината. Направени са така, че за период от 4-5 часа да стигнем от едната хижа до другата, където можем да намерим топла храна и подслон да пренощуваме."

Пирин планина обаче не бива да бъде подценявана, защото е с изразен алпийски характер, съветва Николина Ангелинина.

"Подходящо облекло, удобни обувки, винаги яке и винаги добре зареден телефон."

В НП "Пирин" има 13 хижи и заслони. На територията на парка има над 10 веломаршрута.

Дивото къмпингуване е забранено. Палатки може да се поставят само на специално обозначените за това места.

Снимка: Сдружение Маратон

46 хиляди хектара световно природно наследство, вековни гори, над 130 защитени растения, птици и диви животни – това е обликът на Националния парк "Пирин".

От 15 юли до 15 септември е забранено движението на автомобили между хижите "Бъндерица" и "Вихрен", уточнява секретарят на Община Банско Иван Докторов.

"Туристите са много, а местата за паркиране по този участък на пътя са малко. Поради тази причина правим ограничения, но това не намалява туристопотока към планината. Любителите на планината всяка година се увеличават."

Има маршрутна линия от Банско до хижа "Вихрен". Автобусът е осигурен от общината, обяснява Докторов.

На гарата в Банско, където е и автогарата, пристигналите могат да получат комплексна информация за различни транспортни услуги.

"Могат да хванат превоз, за да стигнат до високата част на планината, до нашите малки населени места, да се възползват от чудесните възможности на теснолинейката, да отидат до минералните плажове в Добринище или да качат колелата си и да отидат до Велинград. Възможностите са много."

Ремонтиран е целият участък от Банско до хижа "Вихрен".

Снимка: Кети Тренчева

Банско е най-предпочитаната изходна точка за разходки и преходи в Пирин. На километър от града започва маршрут, по който могат да се движат инвалидни и детски колички.

Ролбанът е сред любимите места за ежедневна разходка в планината, разказва директорът на НП "Пирин" Росен Баненски.

"Ролбанът като местност, позната на банскалии, е била пригодена за бегови дисциплини. Не се изпълнява тази мечта на банскалии да имат писта за биатлон. Така тази местност в момента я припознават като единственото място в Банско, където може да излезеш в планината и да се разходиш по нея. Тя е пригодена за хора, които нямат активна двигателна култура, по-трудно подвижни. Това е единственото място в планината, където тези хора могат да дойдат, да починат, да седнат на пейките и да се полюбуват на чистия въздух. ние я надграждаме година след година. Това е една "класна стая" на открито – всеки може да прочете за националния парк, за животните, растенията, всичко, което може да види в Националния парк, без да навлиза във високата част на планината."

Снимка: Кети Тренчева

Дължината на ролбана е около километър и половина. Сменени са дървените платформи. Поставени са и нов вид пейки със стойки за велосипеди.

"Дирекцията направи с дървени материали пейки, за може като седнеш, да си подпреш колелото до теб. Да е по-подредено, по-приятно. Идея, която се поде от много хора."

"Много млади, много чужденци, много малки деца. Хората имат нужда от природата и е най-нормално да прекарват повече време", коментира Росен Баненски за профила на туристите и необходимостта от общуване с природата. 

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09