Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Редански: Нормативно има минимални отстояния на опасни производства от населените места

| Интервю
Кадър от взривовете в складовете за фойерверки в Елин Пелин
Снимка: БГНЕС

Нормативната база регламентира за отделни видове производства и съхранение на взривни вещества и боеприпаси минимални отстояния от населени места и инфраструктура.

Това обясни в интервю за БНР Борис Редански, собственик на фирма за военни продукти.

"Обикновено се изчислява на базата на т.нар. тротилов еквивалент", уточни той.

Отстоянията зависят от натовареността на даден обект – максималното количество взривно вещество, което би могло да бъде обработвано и съхранявано на даден обект, посочи Редански.

"Не познавам материята на фойерверките като пиротехнически изделия. За боеприпасите, за военната продукция от десетилетия има специални изисквания, когато се изгражда такъв обект. Винаги се търсят дерета, райони естествено отделени от натурата в три посоки – естествени възвишения, препятствия, които биха попречили да се разпространи взривната вълна и да бъде насочена нагоре."

Изграждат се и защитни съоръжения в отделните сгради, така че ако възникне инцидент в една, той да не бъде прехвърлен в друга, допълни Борис Редански.

Той сподели, че вече 4 години има проблем с "фотоволтаична централа, която е изключително близо – на 300-350 метра и почти на 300 градуса обгражда завода".

"Не бих казал, че точната дефиниция е взрив. В пиротехниката взривното вещество е малко, но има съпътстващи елементи, метални прахове. В съчетание с взривни вещества в по-голямо количество се получава взривно горене. За разлика от взрива скоростта на детонацията е в пъти по-малка, но е достатъчно опасна. За мен има предаване на взривното горене от един склад към друг", коментира Редански за случая в Елин Пелин.

Той изрази мнение, че разстоянието между складовете, в които се случиха взривовете и най-близките къщи е малко.

"Тези неща се неглижират до момента, в който се случи трагедия. Нещата потъват в забвение, докато не дойде следващият трагичен случай", обобщи Редански.

"Бизнес се губи, бизнес се създава. Човешкият живот е дар, който не се връща. Институциите би трябвало да спрат да чакат да се случи нещо, за да започнат да обръщат внимание на превенцията."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги.  Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги. Това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството проведе..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Лимасол е карнавалната столица на Кипър.

Започва най-големият карнавал в Кипър

Най-големият карнавал в Кипър, който по традиция се провежда в крайбрежния град Лимасол, започва днес с рекорден брой участници. В продължение на 11 дни, до началото на Великия пост, празнични събития и настроение ще има на много места в страната. Карнавалът в Лимасол тази година е обновен, по-динамичен, пълен с иновации и уникални..

публикувано на 20.02.25 в 08:39

Представят докладите за напредъка на Сърбия и Косово за членство в ЕС

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..

публикувано на 20.02.25 в 08:25
Президентът Румен Радев

Президентът ще отличи с орден "Стара планина" проф. Кирил Топалов

Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор  Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..

публикувано на 20.02.25 в 08:23

Неучебен е денят в няколко общини в Бургаско

В Бургаска област в дървена ваканция излизат учениците в общините Руен, Созопол и Приморско. За учениците в Община Поморие без областния център и Ахелой, денят също ще бъде неучебен. Пътищата в областта са проходими при зимни условия. По пътя Слънчев бряг - Обзор са въведени ограничения за товарни автомобили над 12т.

публикувано на 20.02.25 в 08:17
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Проблемът във фиска ще лъсне, ако България влезе в еврозоната от 2026 г.

Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години , предупреди Стоян Панчев в интервю пред БНР. "Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд ,..

публикувано на 20.02.25 в 08:13

Увеличава се броя на британските студенти по медицина в България

Студенти по медицина от Обединеното кралство се стичат към България на фона на недостига на места в колежи у дома. Университети в балканската държава помагат да се поддържа снабдяването с лекари и зъболекари във Великобритания, пише вестник "Файненшъл таймс" в обширна статия. Вестникът започва с историята на Аднан Пател, който въпреки..

публикувано на 20.02.25 в 08:13