Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богомил Николов: Нямаме регистър на енергийно бедните, никой не иска да свърши работата

| Интервю
Богомил Николов
Снимка: Светла Милчева

След година и половина битовите потребители излизат на свободния пазар на ток, а все още не се знае колко са енергийно бедните домакинства в България. След като бе приета дефиниция, законът предвиди създаването на регистър на енергийно бедните.

Това каза Богомил Николов от „Активни потребители“ в интервю пред БНР за либерализацията на пазара на ток за битови потребители, която беше отложена и се планира да започне в началото на 2026 г.

„Регистърът не е направен от администрацията и ние призоваваме да го направят – МТСП. И за да има ефективни политики, трябва координация с Министерство на енергетиката, МРРБ и по-малко с другите министерство“, каза Николов.

Според него забавянето на регистъра да е заради политическата криза, „но дано не е оправдание, защото всичко трябва да се случи, може и без редовни правителства“.

„Въпросът е, че никой не иска да свърши работата. В крайна сметка администрацията съществува и без редовни правителства, а работата е административна“, смята той е коментира, че България е първа в ЕС по дял на хората – 20,5%, които не могат да поддържат дома си топъл.

И допълни, че това се знае отдавна и трябва да е най-големият мотиватор за създаването на регистър, „ще знаем точно хората, които трябва да се подпомогнат".

Той обясни, че досегашната политика за подпомагане на енеригйно бедни да се дават пари, няма да продължи, защото целта е тези домакинства да получат подкрепа, за да излязат от това състояние на бедност.

„Трябва да получат подкрепа като саниране, например, и доходите ще им бъдат достатъчни, да не изпадат в положение да не отопляват жилището си“, обясни Богомил Николов.

И допълни, че има пари за финансиране на енергийно бедните:

"Пари има, но няма достатъчно организация да се усвоят. Предстои да стартира социален и климатичен фонд. Това със санирането досега е незадоволително, вече 10 години откакто започна програмата сме стигнали само до 4% санирани сгради."

Николов предупреди и за опасности при подписването на индивидуалните договори с доставчика на електроенергия.

„Анализът препоръчва прилагането на мерки, които да защитават всички потребители, не само енергийно бедните, от нелоялни практики. Ние препоръчваме за битовите абонати да има възможности за избор между тарифа за еднакви цени или плаващи. Или когато има неравноправни клаузи или скрити капани, човек да прекратява договора, за да се прехвърли“, обясни Богомил Николов.

Той коментира, че към момента в договора се предвижда да се изключи КЕВР и се прехвърля формирането на цени на МС.

„Ние смятаме че КЕВР трябва да запази водещата си роля, за да може да следи процесите и да се намесва, включително да отнема лицензи, когато се налага“, каза той.

Според него е възможно ново отлагане на либерализацията на пазара на ток за битови потребители, но това е неразумно.

„Ако поискаме отсрочка, ще трябва хем да либерализираме без да сме подготвени, хем да сме готови, да носим риска от загуба на  европейско финансиране“, предупреди Богомил Николов от Активни потребители. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ана Боянова: Проф. Иво Керемидчиев е човек от бъдещето, посветил живота си на музиката

Проф. Иво Керемидчиев е човек визионер, човек от бъдещето, защото с голям размах и мисъл и действал с голям професионализъм. Всичко, което е правил е с приносен характер и в името на просперитета на специалността „Звукозапис“ и за българската музикална култура. Съжалявам, че не съм го срещнала приживе. Това каза за в интервю пред БНР Ана..

публикувано на 30.07.24 в 18:07
Разрушения в бежанския лагер Ал Бурейдж в централната част на Ивицата Газа, 29 юли 2024 г.

Израелската армия се оттегли от източните квартали на град Хан Юнис

Израелската армия се оттегли от източните квартали на град Хан Юнис след едноседмична операция срещу "Хамас", като остави след себе си разрушения и десетки трупове, съобщава агенция Ройтерс. Израелски танкове напредват в източните квартали на Хан Юнис 90 палестинци са убити при израелска атака в Хан Юнис Продължава масовото изселване от..

публикувано на 30.07.24 в 17:48

Нараства заплахата за украинския град Торецк, на фронтовата линия в Донбас

Нараства заплахата за украинския град Торецк, който се намира на фронтовата линия в Донбас, съобщава Ройтерс. Руското министерство на отбраната обяви, че войските му са превзели село на 6 километра югоизточно от града. Според британското военно разузнаване руснаците са навлезли и в близкото градче Ню Йорк, в южните покрайнини на Торецк.  Отделна..

публикувано на 30.07.24 в 17:39

Дъвки и енергийни напитки с вкус на коноп и канабис откриха в търговски обект в София

Областната дирекция по безопасност на храните София-град установи, че в търговски обект за хранителни стоки на бул. "Витоша" се продават дъвки и енергийни напитки с вкус на коноп и канабис. Съдържанието на съставки, които имат психотропен ефект върху човешкия организъм в тези продукти, надхвърля максимално допустимата стойност от 0,2%...

публикувано на 30.07.24 в 17:26
Людмила Петкова

Готвят промени в сектор "Енергетика" по ПВУ в частта RePowerEU за получаване на безвъзмездни средства

479 милиона евро са безвъзмездните средства за България по RePowerEU - една от главите от Плана за възстановяване и развитие. До края на миналата година страната ни е можела да получи 30% от този ресурс авансово. Това стана ясно при изслушването на служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова и министъра на енергетиката Владимир..

публикувано на 30.07.24 в 17:13

МОСВ създава три звена в страната, за да подпомогнат общините за климатични политики

Промените на климата са едно от най-големите предизвикателства пред света в днешно време и са безспорен факт, констатират делегатите от Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН.  Това изисква предприемане на мерки по смекчаване на ефекта от климатичните изменения и адаптация към вече съществуващите такива. Министерството..

публикувано на 30.07.24 в 17:05

КЗК проверява "Музикаутор" дали разпределя справедливо финансите, получени от права

КЗК влезе в офисите на "Музикаутор", за да провери дали разпределя справедливо финансите, получени от права. Дружеството защитава авторските права на композитори, автори на литературни произведения, свързани с музика и музикални издатели. Представители на Комисията проверяват офисите на "Музикаутор" в търсене на доказателства за нелоялни..

публикувано на 30.07.24 в 16:50