Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 4 - 11 август 2024

7
Яня Гарнбрет
Снимка: Lena Drapella

19-годишният британец Тоби Робъртс спечели златото на Игрите в Париж в комбинираната дисциплина в спортното катерене “боулдър и трудност” при мъжете. Първо състезателите премериха сили в боулдъра - там Тоби зае трето място, първи стана соченият за фаворит Анраку Сорато, на 17, от Япония, следван от американеца Колин Дъфи. 

Анраку Сорато
Снимка: Lena Drapella

В трудността с равен брой точки победиха чехът Адам Ондра и австриецът Якоб Шуберт, следвани, пак с равен брой точки, от Тоби Робъртс и Алберто Хинес Лопес от Испания, докато Анраку не се представи така добре. След сборуване на резултата златото отиде при младия британец Тоби Робертс, а среброто - при японеца Анраку Сорато. Бронзовият медалист Якоб Шуберт, на 33 години, пък се пошегува, че е малко по-възрастен от сбора на годините на първите двама. Всъщност това е втори медал за него от Олимпийски игри след бронза му от Токио 2020, с което Шуберт става единственият до момента двукратен медалист на Олимпийски игри в спортното катерене.

Първите трима в катеренето
Снимка: Lena Drapella

При жените очаквано победи словенката Яня Гарнбрет, за която това е второ злато от Олимпийски игри. На един от боулдърите тя заклещи пръст и каза, че е била силно уплашена дали ще може да участва в трудността, тъй като е имала контузия на същия пръст преди 10 години. Словенката обаче сподели, цитирана от Международната федерация по спортно катерене, че високият адреналин й е помогнал да се абстрахира от болката и да се фокусира върху представянето си:

"Не ме интересува дали ми липсва ръка или пръст, ще изляза и ще мина маршрута", закани се 25-годишната Гарнбрет, най-титулуваната катерачка в цялата история на този спорт, след което просто го направи. Среброто остана за личната й приятелка Брук Работу от САЩ, а австрийката Джесика Пилц, с която Гарнбрет се състезава от началото на кариерата си, получи бронза. 

По-рано през седмицата Александра Мирослав стана първият олимпийски шампион в дисциплината “скорост” в спортното катерене. По време на квалификациите 30-годишната полякиня, която е два пъти световен шампион и 10-кратен носител на Световната купа, подобри два пъти световния рекорд при жените, поствен от самата нея (6,24 - 2023 г.), като записа ново най-добро време за преодоляване на 15-метровата стена - 6,06 секунди. Втората в класирането - китайката Lijuan Deng, завърши само на осем стотни от секундата след Мирослав и така постави нов женски рекорд за Азия.

Александра Мирослав
Снимка: Lena Drapella

И докато жените в “скоростта” изглеждаха като на забързан каданс, мъжете наистина накараха зрителя да се запита - по вертикална стена ли се движат или камерата е обърната. Американецът Сам Уотсън, който на 18 години вече е професионален катерач и трикратен носител на Световната купа, постави нов световен рекорд с невероятните 4,74 секунди. На финала той спечели бронза с по-нисък резултат, а първият в историята олимпийски шампион в “скоростта” при мъжете стана индонезиецът Veddriq Leonardo - 4,75 секунди. Това беше с едва 2 стотни от секундата по-бързо от времето на сребърния медалист - Ву Пенг от Китай.

У нас:
С два рекорда завърши петото състезание от Държавния календар по скайрънинг - “Балканиада”, в Централен Балкан. Техничното трасе беше 44 км с 2700 м положителна денивелация. Победиха Мария Митева Николова (при жените) и Георги Жеков (при мъжете). Георги достигна финала за 4:57:09 часа, следван от брат си - Тенчо Жеков (носител на досегашния рекорд) и Тони Петков. Мария пробяга разстоянието за 6:09:59 часа, което е и ново най-добро време при жените, а на второ и трето място се наредиха Антония Григорова и Надежда Ангелова. Резултати от състезанието - тук
Мария Митева Николова
Снимка: Александър Вълчев

Христо Минков направи пореден опит да подобри рекорда по Ком-Емине - популярният сред туристи, бегачи и колоездачи маршрут с дължина около 580 км и 20 000 метра изкачване, започващ от връх Ком и прекосяващ на изток страната до нос Емине. За разлика от предишните си два опита, сега 22-годишният бегач успя да финишира, с време 4 дни 21 часа и 51 минути. 

По Ком - Емине
Снимка: Личен архив на Христо Минков

Сегашното време на Христо Минков е третото най-бързо преминаване на трасето изобщо след резултатите на Божидар Антонов който продължава да държи рекорда от 2018 г. - 4 дни 8 часа и 27 минути, и Кирил Николов, който през 2016 г. записа 4 дни 13 часа и 36 минути. Тримата са единствените, предминали Ком-Емине за под 5 дни.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изи Кармон работи за социалната справедливост

Има българска поговорка „откъдето е жената, оттам е родата“ и, поне в Израел, тя се спазва стриктно. За Изи Кармон, чиито лични предци никога не са живели в България, е гордост да заявя, че е женен за „българка“ и се смята за българин. Смята, че точно от тази част на своята фамилия е наследил чувството за справедливост и способността да я..

публикувано на 06.08.24 в 09:49

В Русе ще бъдат отбелязани 145 години от създаването на Военноморските сили

145-годишнината от създаването на Българските военноморски сили ще бъде отбелязана тази вечер в Русе. С концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили ще бъде отбелязана и 140-ата годишнина от създаването на флотския оркестър.  Ще бъде проведен военен ритуал по полагането на венци и цветя пред единствения в България..

публикувано на 05.08.24 в 14:48

Спомени за "мазния влак"

В края на една седмица, белязана с поредната порция проблеми в железопътния транспорт у нас, оставаме на тази тема, но с един по-различен поглед към нея.  От богатия ни архив ще ви припомним една прелюбопина история на релси. Това е историята на "мазния влак", трайно заседнал в спомените на поколения хора от Северозападна България...

публикувано на 04.08.24 в 07:52

04.08.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 04.08.24 година.

публикувано на 04.08.24 в 08:15
проф. Златимир Коларов

Жената през погледа на мъжа в романа "По тънката повърхност на леда" на професор Златимир Коларов

Един увлекателен роман представям на вашето внимание от проф. д.м.н. Златимир Коларов "По тънката повърхност на леда", лекар-писател, романист, разказвач, сценарист. Автор на близо 600 научни труда, статии и книги - наши и международни. Силно разтърсващи истории за жената през погледа и душата на мъжа. Нестандартни герои и съдби, които оживяват пред..

публикувано на 03.08.24 в 16:25

Книгата "Българските християнски селища в Западна /Беломорска/ Тракия е настолно четиво за всеки родолюбив българин

Тази неделя представям паметната книга на Димитър Шалапатов, лека му пръст, "Българските християнски селища в Западна/ Беломорска/ Тракия", с любезното съдействие на д-р на литературата Елена Алекова. Малко пояснение: Димитър Шалапатов тръгва от една забележителна книга на проф. Любомир Милетич "Разорението на тракийските българи 1913 г." и..

публикувано на 03.08.24 в 16:17
Стефано Рагацо пред Безименната кула

Екстремните спортове 28 юли - 3 август 2024

Италианецът Стефано Рагацо (Stefano Ragazzo) напомни по безкомпромисен начин, че в свят на засилваща се комерсиализация има как човек да прави стойностни постижения, без да робува на спонсори и техните очаквания, воден единствено от собствените си убеждения и желания. Алпинистът, който е в Христова възраст (33 год. - бел.ред.), прекара 9 дни сам на..

публикувано на 03.08.24 в 10:41