Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гост в "Горещи сърца":

Александър Василев – Василевса: Смисълът на живота е да не навредиш на никого!

"Светогледът на човека се променя с възрастта"

4
Александър Василев – Василевса
Снимка: Личен архив

Наред със състезателните вълнения, най-голямото спортно събитие - Олимпиадата, която е вече зад гърба ни, предизвика и разгорещени културни дискусии. В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в Париж, която съпътстваше олимпиадата. 

Месец преди спортния форум неговата изложба "Споделени движения" беше представена в Българския културен институт във френската столица. Там бяха представени негови платна, които той е рисувал заедно с 16 шампиони - едни от най-популярните атлети в историята на родния ни спорт. 

Това е Александър Василев – Василевса - художникът, който признава, че е самоук, но е успява да "гори със собствен пламък" в симбиозата между изкуството и спорта.

"Занимавам се с изобразително изкуство. При мен нещата започнаха едва към 37-38-годишна възраст, аз съм самоук художник, тогава започнах да се интересувам и да се занимавам с изкуство. 

Александър Василев – Василевса
Смисълът на живота е също и да имаш семейство, да отгледаш и да възпиташ децата си, да допринесеш с нещо, да не си лош човек, да не навредиш на никого в живота си...

А изкуството е нещо, което ни откъсва от реалността и е нещо приказно, сподели още Василевса. 

"Най-важното за младите хора е да намерят себе си и в това да бъдеш различен от останалите. Аз работя мозаечен тип живопис, рисувам с маслени бои, забъркани с кварцов пясък, нещо като 3 D живопис. 

Същевременно да си запознат с всичко предходно в твоя вид изкуство, за да направиш нещо ползотворно, позитивно и в същото време различно, смята още Александър Василев – Василевса. 

Любимият му стил е американският абстрактен експресионизъм. Негов вдъхновител е Кристо и Жан Клод. 

Проектите му с олимпийските и световни шампиони, са много важни за него. 22 проекта има с тях и около 1000 картини. 

Таргет групата му са мъжете между 40 - 70 години, които все пак трябва да се интересуват от спорт или изкуство, поне. Еротиката не е в основата на стила му, две са направленията - фигуративно и абстрактно изкуство

По думите му светогледът на човека се променя с възрастта - за него най-важната гледка е тази на Врачанския Балкан и на църквата в града

"Това ми дава сила и самочувствие, сподели още художникът от Враца. 

"Важно е да е горещо сърцето и хладен разумът, аз бих предпочел последното", посочи още Василевса.

Още по темата в интервюто на Ива Антонова с Александър Василев – Василевса в рубриката "Горещи сърца". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26