"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало, с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път.
Слушайте за Трявна през очите на хората, които ще срещнете, ако дойдете тук.
Започваме разходката си от емблематично място - старинната и най-красива улица в града - Петко Славейков и на нея се намира и Славейковата къща.
Според сведенията на летописеца поп Йовчо, още през 1688 г в селището тук е наличен кмет и в летописа си поп Йовчо разказва за един такъв първенствуващ кмет - поп Маню, който бил човек несправедлив и завистлив и разказва, че той бил позорно линчуван и убит с камъни от населението.
Този град има историческа памет и достойнството и усета за почтеност все още ги има в тревненци- лесно ли е да се управлява такъв град?
Да управляваш Трявна е съдба, мисия, и аз се радвам, че тази моя мечта да съм кмет на Трявна се сбъдна, когато имам успехи във всяко отношение, разказа в "Пътувай с Хоризонт" кметът на Трявна Денчо Минев, градоначалник едва от година, той е първи мандат.
"Десетки хиляди души посещават града като туристическа дестинация, за миналата година са били над 60 хиляди. По-голям процент са българите. Всеки един българин трябва поне веднъж в живота си да е посетил Трявна, защото това е град с духовна специфика, тук се усеща пулса на Трявна и на България.
Градът има дългогодишна история, само тук може да пиете кафе на пясък и да получите документ за това, да похапнете домашни мекици с домашно сладко, разхождайки се по старинната улица със занаятите, да си купите предмети на изкуството от занаятчийските магазинчета, да вкусите от кулинарните изкушения на ресторантите на Трявна.
Това е град от Стоте национални обекти на България - заради личностите, които тук са живели тук, заради майсторите, творили и заради възможността да разгледате множеството музеи, които представят изкуството на дърворезбата, разказа още кметът.
По думите му община Трявна подкрепя през цялата година различни културни събития и проекти, национални и международни, с които се представя града и неговата история.
"Славейковите празници" са "черешката на тортата" в културните инициативи на Трявна.
В Трявна започват Славейковите празници
Младият кмет на Трявна посочи още за БНР, че в своя мандат има желание да разреши дългогодишния проблем на Трявна с водоснабдяването и чистотата на водата, като заяви, че това е негова мисия.
Засега се работи в посока инфраструктура и публични сгради, за да се разреши трайно проблемът.
Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект. Август е..
Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..
Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони. Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център. В него ще участват партньори на..
Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...
"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..
Сцената на европейското кино изгуби една от най-бележитите личности на двадесети век - Ален Делон. В памет на непрежалимия актьор, режисьор и певец "Дома на киното" организира седмица в негова памет. Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР: "Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един..
Млад лекар от Русе издаде фотокнигата "Архитектурата на град Русе". Христо Христов е любител фотограф, с интереси в областта на историята и архитектурата. Книгата съдържа снимки на 310 обекта. " Това е моята мисия. Не само хората в Русе, а в цялата страна да се гордеят с това, че са българи и всеки със собствената си архитектура в своя..
Днес е Малка Богородица. По народно му така се нарича днешният празник, в който православната църква почита Рождението на Дева Мария. Църковното..
В този момент изглежда, че Сърбия прави важни стъпки по посока Европа . Оценката е на Весела Чернева, заместник-директор на ЕСВП. По думите..
" Всички процесуални действия, които трябва да бъдат извършени, ще бъдат осъществени. Абсурдно е един административен орган да не регистрира политическа..