Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трявна - едно различно място

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

Славейковата къща - емблематично място

2
Град Трявна
Снимка: Александра Иванова

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало, с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път.

Слушайте за Трявна през очите на хората, които ще срещнете, ако дойдете тук.

Започваме разходката си от емблематично място - старинната и най-красива улица в града -  Петко Славейков и на нея се намира и Славейковата къща.

Според сведенията на летописеца поп Йовчо, още през 1688 г в селището тук е наличен кмет и в летописа си поп Йовчо разказва за един такъв първенствуващ кмет - поп Маню, който бил човек несправедлив и завистлив и разказва, че той бил позорно линчуван и убит с камъни от населението.

Този град има историческа памет и достойнството и усета за почтеност все още ги има в тревненци- лесно ли е да се управлява такъв град? 

Денчо Минев

Да управляваш Трявна е съдба, мисия, и аз се радвам, че тази моя мечта да съм кмет на Трявна се сбъдна, когато имам успехи във всяко отношение, разказа в "Пътувай с Хоризонт" кметът на Трявна Денчо Минев, градоначалник едва от година, той е първи мандат. 

"Десетки хиляди души посещават града като туристическа дестинация, за миналата година са били над 60 хиляди. По-голям процент са българите. Всеки един българин трябва поне веднъж в живота си да е посетил Трявна, защото това е град с духовна специфика, тук се усеща пулса на Трявна и на България.

Градът има дългогодишна история, само тук може да пиете кафе на пясък и да получите документ за това, да похапнете домашни мекици с домашно сладко, разхождайки се по старинната улица със занаятите, да си купите предмети на изкуството от занаятчийските магазинчета, да вкусите от кулинарните изкушения на ресторантите на Трявна.

Това е град от Стоте национални обекти на България - заради личностите, които тук са живели тук, заради майсторите, творили и заради възможността да разгледате множеството музеи, които представят изкуството на дърворезбата, разказа още кметът. 

По думите му община Трявна подкрепя през цялата година различни културни събития и проекти, национални и международни, с които се представя града и неговата история. 

"Славейковите празници" са "черешката на тортата" в културните инициативи на Трявна.

 В Трявна започват Славейковите празници

Младият кмет на Трявна посочи още за БНР, че в своя мандат има желание да разреши дългогодишния проблем на Трявна с водоснабдяването и чистотата на водата, като заяви, че това е негова мисия. 

Засега се работи в посока инфраструктура и публични сгради, за да се разреши трайно проблемът


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49