Военни и политически са целите на украинската офанзива на територията на Русия.
С това уточнение започна коментара си пред БНР експертът по национална и международна сигурност Ивайло Иванов от Съюза на офицерите от резерва "Атлантик".
"Всеки ден, в който Украйна запазва присъствието си на руска територия, ако то продължи по-дълго, ще вдига градуса на напрежението в Москва и взаимните обвинения кой се е провалил и кой не се справя със задачите си. Това със сигурност ще предизвиква сериозни напрежения и сътресения в отношенията между руския президент Владимир Путин и Министерството на отбраната", посочи той.
"Първата задача беше, навлизайки на руска територия, Русия да бъде принудена да изтегли част от своите сили от Донецка и Луганска област, за да подсигури отбраната на руската граница към тези територии (Курска област). На второ място - да бъдат пресечени логистични линии на руската армия, особено на частите, които се сражават в Харковска област. Трето - това ще позволи на украинската армия да нанесе поражения на всички военни обекти, до които тя успее да достигне в Курска област, които биват използвани за нападения срещу Украйна през последните 2 години. ... Това може да бъде използвано и като буферна зона, т.е. в бъдеще да бъдат намалени тези трансгранични нападения от руска страна, които до този момент оставаха ненаказани и Украйна нямаше сериозни възможности да им противодейства. На четвърто място - това ще даде възможност на Украйна да изтъргува тази руска територия при едни евентуални мирни преговори", обясни Иванов.
Политическите последици от операцията на украинската армия на руска територия са, че ще покаже на руските граждани, че не са верни твърденията на Владимир Путин, че може да бъде водена война и това няма да засегне руските граждани:
"Кадрите с евакуираните руски граждани със сигурност ще имат сериозен отзвук в руското общество. Няма никакво съмнение, че вредят на имиджа на руския президент. Ще го делегитимира в очите на руските граждани".
Експертът по национална и международна сигурност подчерта, че "Китай не би искал да види ескалация на конфликта в това отношение, защото това би имало дългосрочни негативни последици за сигурността на Китай".
"И САЩ, и Германия позволиха на Украйна да използва оръжията, които са ѝ предоставили, за каквото намери за добре", добави Ивайло Иванов и обясни, че "Русия разчита да разруши с планиращи бомби, пускани от руските самолети от далечина по украинските позиции и след това да хвърля хора, които да превземат тези позиции".
Според военния експерт е интересно дали и сега на своя територия Русия ще използва тактиката на заличаване на населени места, която използва в Украйна.
Интервюто на Диана Янкулова с Ивайло Иванов в предаването ''12+3'' можете да чуете от звуковия файл.
Володимир Зеленски повтори призива към западните партньори да разрешат превантивни удари на украинците по руските летища. По думите му, само тази седмица руснаците са изстреляли или пуснали над страната му повече от 60 ракети, 300 дрона и 800 управляеми бомби, предаде Франс прес. Двама жители на град Суми загинаха, а други четирима бяха..
Изградената за над 10 милиона лева и открита официално преди местния вот миналата година сепарираща и компостираща инсталация за преработка на отпадъци край кюстендилското село Радловци изобщо не е пускана да работи и бездейства. Причината са съдебни дела по избора на оператор. Там трябва да се преработват отпадъците на три общини - Кюстендил,..
Въоръжен нападател уби трима цивилни израелци при атака близо до йорданската граница. Насилието в окупирания от Израел Западен бряг нарасна, след като на 7 октомври палестинското ислямистко движение "Хамас" извърши безпрецедентна атака срещу Израел. Израелските сили за сигурност са застреляли терориста, който е приближил района на..
Мнозинството от французите одобрява новия премиер Мишел Барние, но не вярва, че той ще се задържи дълго на поста. Това сочи проучване на френското обществено мнение, публикувано ден, след като лявата опозиция протестира на улицата срещу решението на президента Еманюел Макрон. Докато новият френски премиер Мишел Барние продължава и днес..
Навършват се 60 години от утвърждаването на днешния химн на България. Създаден е на основата на патриотичната песен "Горда Стара планина" с автор Цветан Радославов. Той пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история..
Българи и македонци, участници в 17-я традиционен международен конкурс за шлагерна песен "Пей сърце“ в Кюстендил, изпяха заедно известните "Йовано, Йованке" и "Цветините очи". Хванаха се и на общо хоро, което стана своеобразна кулминация на фестивала, организиран от централното градско читалище "Братство 1869" и Общината под патронажа на..
Пътната полиция е санкционирала само вчера 32-ма шофьори, управлявали след употреба на алкохол. Над половината от тях са били с над 1,2 промила концентрация на алкохол в кръвта. Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са засечени да шофират 15 водачи, а 11 са отказали да бъдат тествани, съобщават от Министерството на..
Днес е Малка Богородица. По народно му така се нарича днешният празник, в който православната църква почита Рождението на Дева Мария. Църковното..
В този момент изглежда, че Сърбия прави важни стъпки по посока Европа . Оценката е на Весела Чернева, заместник-директор на ЕСВП. По думите..
" Всички процесуални действия, които трябва да бъдат извършени, ще бъдат осъществени. Абсурдно е един административен орган да не регистрира политическа..