Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Обич и песен" среща българската публика с любими наши певци и песни

"Старата градска песен винаги ще има своята малка ниша и скромно, но убедително ще доказва, че просто ще я има"

2
Евгени Боянов
Снимка: Мая Данчева

Успение на Пресвета Богородица е голям празник за всички християни. Наричан още Голяма Богородица. След леката смърт на Божията майка и затова наречена успение, събралите се за да отдадат последна почит апостоли чули ангелско пеене и видели в облаците Богородица, обкръжена от ангели, която им казала "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни".

Отбелязваме Успението на Света Богородица

Няма нищо по-ценно от майчината обич и закрила, затова и когато стихове за нея се слеят с хубава музика, песента докосва право в сърцето. Архетипът на майката в песните е превърнал не една от тях в хит, който излиза от своето време. С тези песни публиката преживява дълбоки емоции, потъва в спомени, припознава се и с лекота ги запява. Песни, в които чувството води мелодията. Песни за вярата, любовта и споделянето. Такива песни са "Майчице свята" на Мими Иванова, "Вървят ли двама" на Мария Нейкова, "Храмът" на Мая Нешкова и много, много други, създадени от български автори на музика и текст.

"Обич и песен" е проект, който среща българската публика от цялата страна с любими певци и песни от различни стилове и жанрове. Трета поредна година турнето пълни летните сцени в различни градове и радва почитателите на родните звезди. В основата на този замисъл е продуцентът Евгени Боянов.

"От изпълнителите, с които винаги искам да работя е Мария Нейкова, а сега от понеделник сме във Варна, на 20-ти сме в Бургас в Летните театри на тези градове, на 21 ви сме в Созопол на Амфитеатър Аполония, сподели в "Нощен Хоризонт" Евгени Боянов.

"Щастлив съм, че БНР е медиен партньор на проекта "Обич и песен", за което много благодаря. И днес БНР според мен, освен обект с национално значение, е и обект със стратегическо значение за българската култура, защото дава изключителна гласност на добрите български песни и творци, допълни още Боянов.

"БНР винаги е имало огромна роля за развитие на българските песни и българската култура", каза още Боянов.

Той разказа, че любими негови жени от изкуството с името Мария са: "Стояна- Мария Мутафова, малко от слушателите знаят, че известната наша любима театрална прима е така записана в кръщелното, нейната дъщеря също днес празнува имен ден - Мария Мутафова - Муки, да е жива и здрава и да е честит именият ѝ ден. Другата жена е певицата Мария Петрова, изпълнителка на стари градски песни, чиито песни караха слушателите да повярва, тя гореше в работата си. Нищо друго не я интересуваше освен песента и съдържанието на песента. Тя за хазарт не пееше, а за любовта", сподели още за БНР Евгени Боянов.

По думите му старите градски песни и шлагерите са неостаряващи, защото доскоро поне имаше хора като Мария Петрова, които успяваха да осъвременят този стил, но без да се губи чара и обаянието на старата градска песен:

 "Старата градска песен ще има винаги своята малка ниша и скромно, но убедително ще доказва, че просто ще я има - това казваше приживе Мария и се надявам да е така, каза още Боянов.

Той допълни, че обича работата си и гледа с огромно уважение на звездите в изкуството. 

"Стремейки се да показвам, че съм отговорен към дейността, поставяйки на първо място художествената стойност, а по естествен начин се случи така, че да срещна в точния момент с великата Стоянка Мутафова, пътят ми тръгна в тази артистична посока", спомни си още Евгени Боянов.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Йончева в “Мадам Бътерфлай“

Отзвук от кулминацията на фестивала “Опера в Летния театър“ във Варна

През лятото сърцето на музикалния живот се премества от столицата, пътува, както всички, към по-близки или далечни дестинации, а сред най-привлекателните у нас през август са морските. Денят му прилича на чаша шампанско, в която искри златото на лятното слънце и се разлива морската пяна. Вечерите му са обгърнати във воали от прохлада и..

публикувано на 15.08.24 в 13:33

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

Х-то издание от XXXI-я летен сезон на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на кулминационната седмица в XV-я международен фестивал “Опера в Летния театър“ във Варна. 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от дебюта на световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева в цялостен спектакъл на сцената на Летния..

обновено на 15.08.24 в 13:07

Таня Желязкова-Тея и Петър Попов представят в песен визията си за "Век на изкуствен интелект"

Темата за изкуствения интелект е в центъра на обществения интерес в целия свят. Той се превръща във визитната картичка на новия XXI век. Хората едва сега разбират, че са се стремили към нещо, което всъщност ги заплашва със своята изкусност. Песента „Век на изкуствен интелект“ повдига темата за изкуствения интелект в изкуството и доказва..

публикувано на 15.08.24 в 11:00
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27
Светлин Стефанов

Музей на архитектурата и наследството на старите майстори дюлгери в Трявна

Най-новият музей в Трявна , открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.  Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова , която разказа за наследството на старите майстори дюлгери :..

публикувано на 12.08.24 в 15:51
Добринка Манева

Старото школо в Трявна и малките галерии - не ги пропускайте!

Старото школо на площада с часовниковата кула в Трявна, което гостите от пътя отбива, е един от най-посещавани музейни обекти в града.  В него класно училище открива Петко Славейков, когото именно учителстването довежда тук. Затова и днес тревненци наричат школото - Славейковото . На експозицията и сградата вниманието ни спира главният уредник..

публикувано на 12.08.24 в 14:50
Трявна

Даскаловата къща и легенди за тревненския сокай

В ранните години от развитието на Тревненската художествена школа много често майсторите поемат строежа на църквите, както и вътрешната украса. С нарастване на търсенето и поръчките през първата половина на XIX век, строителството, иконописта и дърворезбата се отделят като занаяти и това са трите направления на Тревненската школа, възникнала в..

публикувано на 12.08.24 в 12:37