Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избор: Хубав тротоар без дървета или дървета без хубав тротоар

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Жители на столичния квартал "Красно село" сигнализираха, че общината реже здрави дървета заради ремонт на тротоар.

Отсечени са две дървета, които са на около 60 години, обясни пред БНР Десислава Брайкова, която живее в квартала.

"В деня на отсичането имаше съобщение, че започват да секат дървета в локалното платно (бел. ред. локалното платно на бул. "Цар Борис III"). Оказа се, че причината е, че фирмата, на която е възложено да ремонтира тротоара, не може да се справи със застилането с плочки на тротоар, на който има 70-годишни дървета, поради което те трябва да бъдат отсечени", обясни тя в предаването "Преди всички".

Абсурдна ситуация - е мнението на Тома Белев от Зелено движение.

"Това е просто недопустимо. Уличните дървета са публична общинска собственост и те се премахват, когато тя загуби своя характер, т.е. трябва да се докаже, че от тези дървета повече няма нужда. Аз се съмнявам, че някой може да докаже, че София няма нужда от улични дървета".

Белев си обяснява случая с липса на желание и опит. Според него Столична община е поставена в ъгъла от сключени договори с изпълнители, които не могат да си вършат работата и те си търсят всякакви оправдания да не я свършат. Той твърди, че в последните 15 години нито едно дърво в Столична община не е отсечено законно.

Такъв е сегашният случай според Пламен Петров - жител на столичния квартал "Лагера", където се намират двете вече отсечени дървета. По думите му на сайта на общината няма заповед за премахването им. Ден преди това с бележка се уведомяват хората да си преместят колите от мястото, без да се казва каква е причината. На следващия ден сутринта бяха дошли секачите, разказа той. 

Жителите на квартала уточниха, че не са против ремонта на тротоара. 

Зам.-кметът по строителството на район "Красно село" Сотир Иванов подчерта в ефира на "Хоризонт", че този тротоар не е ремонтиран цялостно в последните 40-50 години. По думите му това е било изключително трудно решение:

"След множество срещи и огледи на място стигнахме до 2 варианта - или премахването на тези две дървета, тъй като кореновата им система не позволява да бъде възстановен тротоара, или препроектиране на този тротоар, която процедура отнема в някои случаи и до 1,5-2 години". 

Иванов посочи, че са получили разрешение от Зелени системи за премахване на тези дървета. Той изтъкна обаче, че в средата на месец май в страницата на района е било публикувано съобщение, че ще се проведе дискусия с гражданите по този въпрос, за да може заедно да се вземе решението. В общественото обсъждане, което е било в края на май, са присъствали около 60 души. Хората казаха, че повече не искат да чакат, отбеляза той и обясни, че има възрастни хора и такива в неравностойно положение, които са изпитвали трудности да минават оттам.

Пламен Петров обаче каза от своя страна, че е присъствал на обсъжданията, в които, според него, са се включили не повече от 25-30 души. По думите му тогава мнението е било, че е недопустимо да се секат дърветата, а трябва да се намери начин за ремонт без премахването им. "Страшно манипулативно се постави въпросът от кметицата - или тротоар, или дървета", категоричен бе той. 

"Защо трябваше да се бърза - защо точно сега през август, когато няма никой, който да опонира", попита Брайкова. 

Други дървета няма да бъдат премахвани, категорично увери зам.-кметът Сотир Иванов. А за двете отрязани дървета съобщи, че те ще бъдат компенсирани с нови 6. 

И все пак жителите обявиха, че ще сезират компетентните институции за случая. 

Цялото интервю на Спас Крайнин с Десислава Брайкова, Пламен Петров, Тома Белев и Сотир Иванов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Величка Таседжикова: Много са проблемите в образованието, но сред тях не е пропаганда на ЛГБТ

Имаме много проблеми в образователната система, но пропагандирането на различна от традиционната сексуална ориентация не е сред тях. Това каза пред БНР Величка Таседжикова - директор на столичното 70-о ОУ "Св. Климент Охридски" и секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, в коментар на поправките в Закона за..

публикувано на 15.08.24 в 16:51
Красимир Кънев

Красимир Кънев: Всички имобилизации и изолации да стават под видеонаблюдение

Българският хелзинкски комитет и Глобалната инициатива в психиатрията изпратиха сигнал до главния прокурор, Министерството на здравеопазването, ИА "Медицински надзор", парламентарната здравна комисия и администрацията на омбудсмана по повод трагичния случай с пожар от 6 август, по време на който почина пациент на Университетската клиника по..

публикувано на 15.08.24 в 11:24
Елин Радев, кмет на Доспат

Временна парламентарна комисия и Инициативен комитет - кой е "за" и кой "против" кмета на Доспат?

В община Доспат създадоха Инициативен комитет в подкрепа на кмета Елин Радев. Това се случи дни, след като бяха изслушани жители на общината в комисия за проверка на факти и обстоятелства относно корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение, извършвани в ущърб на гражданите и бизнеса, както и облагодетелстване на..

публикувано на 14.08.24 в 15:55

Украински бежанци, нуждаещи се от медицинска помощ и грижи, ще бъдат преместени от Банкя в хотел на морето

Възрастни украински бежанци с увреждания, както и украински деца, ще бъдат преместени от град Банкя край София в курорта "Свети свети Константин и Елена" до Варна . Те са настанени в учебния център на Националната агенция за приходите (НАП) в Банкя по Програма за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна..

публикувано на 14.08.24 в 15:41
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област

Тъжна констатация: 850 психиатри през 1990 г., в момента - 400, няма и толкова

Пациентите с психични заболявания пушат в пъти повече от средностатистическия пушач. За това са необходими работещи системи за известяване при пожар в психиатричните отделения и болници у нас.  Това коментира пред БНР психиатърът доц. Стефан Попов - бивш началник на Клиниката по психиатрия в Университетската болница "Св. Георги" в Пловдив...

публикувано на 14.08.24 в 10:43
Георги Стефанов

Климатичният експерт Георги Стефанов: На воден режим са в близо 92 общини

" Това, което виждаме като проблем в момента с Ловеч и Плевен - намалелият дебит на повърхностните води, е нещо, което се случва в близо 92 общини към днешна дата. 24 области на България, 297 населени места в момента страдат с воден режим . Реално са и много повече, защото има и такива с частичен воден режим. Те всеки ден се увеличават".  Това..

публикувано на 14.08.24 в 09:56
Магомед Рамазанов и Мирослав Колев (вдясно) с флаговете на Велико Търново и на България пред стадион

Олимпийският шампион Магомед Рамазанов става почетен гражданин на Велико Търново

Олимпийският шампион в свободната борба Магомед Рамазанов и личният му треньор Мирослав Колев бяха посрещнати от стотици спортисти и граждани на стадион "Ивайло" във Велико Търново. Борецът ще бъде удостоен със званието "Почетен гражданин на Велико Търново", а неговият треньор с наградата „Велико Търново“.  Трето олимпийско злато за..

публикувано на 13.08.24 в 13:19