Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Светлана Василева-Карагьозова: Наблюдава се спад в интереса за учене на славянски езици последните години

Светлана Василева-Карагьозова
Снимка: Пламена Бачийска

Поглед към Америка със доц. Светлана Василева – Карагьозова, преподавател по западно-славянски езици и литератури - полски и чешки в Канзаския университет в Америка. Води също курсове по литература и култура на Полша и Чехия.

"Канзаския университет е най-големият университет в щата Канзас, той е и изследователски институт. В университета се обучават над 28 хиляди студенти и работят близо 5 000 преподаватели. Ежегодно в рамките на 200 бакалавърски и 50 магистърски и докторски програми се преподават около 5 000 хиляди курса", посочи за БНР доц. Светлана Василева – Карагьозова. 

"Славянският департамент е обединен от две години с някои езикови департаменти, поради това, че славистиката е отдавна в криза и интересът към тези езици спадаше през последните 20-30 години, с падането на комунистическия строй, но последните години нещата се задълбочиха още повече. 

Защото и ученето на езици е трудно нещо. Тези, които имат желание, разбира се, успяват да научат езика за тези 4 години, макар че часовете тук са несравнимо по-малко от тези в Софийския университет, но ние тук предлагаме на нашите студенти и летни школи в съответната държава дори за една година и да учат езика, разказа още доц. Карагьозова.

"В университета се изучават основно руски език, той е с най-голяма популярност сред студентите, от западно-славянските- полски и чешки, от южно-славянските - босненски, сръбски, хърватски, словенски, украински, турски също се предлага в департамента и дори вече персийски език, допълни доц. Светлана Василева – Карагьозова. 

Светлана Василева-Карагьозова завършва славянска филология с профил полски в Софийския университет през 1995 г. и защитава докторат на тема "Барокът в славянските литератури" през 2006. През същата година тя получава магистърска степен по методика на преподаване на английски език като чужд от Южноилинойския университет в Карбондейл и спечелва конкурс за асистент по западно-славянски езици и литератури в Университета на щата Канзас. През 2014 г. става доцент в същия университет. Преподава курсове по полски и чешки език, литература и кино. 

Автор е на книгите "По пътя на барока. Рецепция и трансформация на бароковата парадигма в славянските литератури" (Университетско издателство Климент Охридски, 2013) и "Coming of Age under Martial Law: The Initiation Novels of Poland’s Last Communist Generation" (Rochester University Press, 2015) и на множество научни статии в американски и европейски академични сборници и списания. 

В момента завършва третата си книга, посветена на художествените интерпретации на бившия миньорски град Валбжих в съвременната полска литература, кино и театър.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емануил Паташев

Емануил Паташев, "Каритас България": Водещият ни принцип е съхраняването на човешкото достойнство

Празниците са един особен момент, когато всеки се пробужда и иска да направи нещо добро , и някак от само себе си идва моментът на благотворителността. Това каза пред БНР Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас България". "Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" " Българинът има голямо сърце и дарява . .....

публикувано на 24.12.24 в 15:44
Храм

В най-стария католически храм в България часове преди Рождество Христово

В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му. Църквата е уникална с външната си каменна фасада . Строежът ѝ, воден от унгарски архитекти , започва през 1851 г. и продължава четири години. Две години по-късно поръчана и пристигнала от..

публикувано на 24.12.24 в 15:11

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до Слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до Слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03