Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Животът се променя твърде бързо, трябва по-често да даваме шанс на желанията си"

Американската писателка Ви Кийланд и нейното "Лятно предложение" пред БНР

Ви Кийланд
Снимка: Личен архив

Американската писателка Ви Кийланд е позната в България с романтичните си истории, често развиващи се именно през лятото. "Проектът", „Неочаквано“, "Неуместно" са само част от заглавията на Ви, продали милиони копия по света и направили я номер 1 в класациите за бестселъри

"Лятно предложение" е най-новата ѝ книга, излязла на българския пазар.

"Лятно предложение" започна като повечето ми книги. В началото описвам забавния начин, по който двамата ни герои се срещат. Не съм автор, който построява сюжета на книгата си още в началото. Дълго мисля за героите, за първата им среща. След това започвам да пиша и, ако почувствам връзка с персонажите в началото - довършвам книгата. Ако не усетя връзката – изоставям идеята, сподели специално за БНР в предаването на програма "Хоризонт" -  "Чуй лятото" Ви Кийланд. 

"Лятно предложение" започна с идеята за сляпа среща, на която героинята ни отива, макар и да не е особено ентусиазирана. Среща човек, който ѝ допада. Открива обаче, че не с него трябва да се срещне. Всичко започва с този забавен момент. Той е нещо като известна личност, макар и тя да не го познава, разказа още Кийланд и добави детайли около своите персонажи: 

"Това са двама много различни герои. Жената е много организирана, тя е бизнес дама. Мъжът пък е професионален спортист. Харесваше ми да пиша за тези двама души, идващи от коренно различни светове. На пръв поглед те не бива да бъдат заедно и, може би дори не искат да бъдат. Карат се непрекъснато. В книгата обаче се влюбват, въпреки желанията си“. 

Не само сюжетите на Ви Кийланд са вълнуващи. Нейният път към писането също е нелек.

"Всичко започна през 2012-та. Винаги съм била заинтригувана от писането. През целия си живот съм запален читател. Такова е цялото ми семейство. Исках да напиша нещо, но за себе си. Така създадох първата си история, без да мисля да я издавам. Не бях я показала дори и на съпруга си. По-късно през 2012-та Ню Йорк бе ударен от урагана Санди. Долният етаж на къщата ни бе под вода. Децата ми бяха много малки по това време. Трябваше да живеем известно време в каравана. Това ми показа колко кратък всъщност е животът

Както и защо трябва да харесваш ежедневната си работа. По това време бях юрист. Не харесвах работата си. Една нощ реших да издам онова, което бях написала. Попаднах на статия за самопубликуването. Реших да го направя. За идеята ми споделих само на съпруга ми. 

След две години разкрих на цялото си семейство. Редактирах първата си книга и я издадох. Пет години работех и като автор, и като юрист. Пишех по нощите и през почивните дни. Животът се променя твърде бързо, трябва по-често да даваме шанс на желанията си", сподели авторката.  


Повече чуйте в интервюто на Иван Русланов с Ви Кийланд за БНР. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Марина Великова отново ще бъде част от Националната антарктическа експедиция

Изложбата "Ледовете на Антарктика" можете да видите на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест, който ще се проведе за 23-ти път.  В края на месец декември Марина Великова се отправя за втори път към ледения континент.  През месец февруари на 2024-та година тя се завърна от Антарктика, където на остров..

публикувано на 17.11.24 в 11:20

Млади автори в Тел Авив взеха участие в конкурс в духа на сюрреализма

През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..

публикувано на 17.11.24 в 07:42

Евгений Шевкенов празнува 30 творчески години във Виена

През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..

публикувано на 16.11.24 в 15:35
Паганини ансамбъл Виена

Паганини ансамбъл Виена с дебют на софийска сцена

На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..

публикувано на 15.11.24 в 18:17

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01