Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космическа разходка със Светослав Александров

| Интервю
Светослав Александров
Снимка: Ирина Недева

"Най-вероятно става въпрос за разпадащ се спътник, за някой от остарелите спътници "Старлинк" на Илон Мъск. Вероятно в бъдеще по-често ще ставаме свидетели на такива явления, защото космическите полети много се увеличиха. Голяма част от тези полети са на микроспътници."

Това коментира Светослав Александър, администратор на сайта КОСМОС.БГ, за наблюдаваното наскоро небесно явление.

"Изгледах клиповете. Първият въпрос е дали не става въпрос за природно явление, защото има метеорни потоци, които се повтарят през годината – когато Земята преминава през частичките, които идват от кометите. За разлика от природните метеори, които се движат с голяма скорост, тук ставаше въпрос по-скоро за бавно движещо се тяло, скорост, типична за изкуствен спътник."

Александров е автор на книгата "Аз, виртуалният астронавт". Заради приноса му към проект на негово име е бил наречен астероид.

Проблемът с космическия боклук става все по-сериозен, отчита той.

"Наскоро японска компания се сближи с космически боклук и го инспектира."

Вече е потвърдено от марсоходи, че на Марс е имало вода и подходящи условия за развитието на живот. Излезе вълнуваща информация за открита скала, чиято структура наподобява фосили, каза Светослав Александров.

"Това беше голям шок за учените. Може и да сме открили първите доказателства за живот на Марс, но има природни явления, които лесно могат да мимикрират, да наподобяват живото. Затова е важно тези скали да бъдат доставени на Земята. Трябва да има мисия, която да излети до това място и да се върне обратно. Инициативата ще бъде много скъпа – до 11 милиарда долара", поясни Александров и добави, че за целта НАСА се обръща към частния сектор.

През октомври предстои мисия на НАСА с ракета на Мъск, която трябва да достигне луната Европа около Юпитер, подчерта той и отбеляза:

"Мъск е единственият в световен мащаб, който притежава възвръщаеми ракети, при които първите степени се връщат на Земята и се изстрелват отново. Ракета за 23-ти път излетя в Космоса след нейното връщане на Земята, но след толкова много полети тя не успя да кацне отново, което беше напълно очаквано. Мисията е успешна, не е провал."

Щатите са със 100 изстрелвания, руснаците – с 9, за тази година, изтъкна в заключение Александров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради горещините гроздоберът започва с месец по-рано в Сандански и Петрич

Горещото лято и продължителната суша принудиха лозарите от Санданско-Петричкия район да започнат гроздобера с месец по-рано.  Това досега не се е случвало, коментират собствениците на малки семейни лозя. Както и в други  неблагоприятни години  те нито очакват помощ от държавата, нито цени, които да покрият разходите им. Дори проблемите не могат..

публикувано на 29.08.24 в 14:08

Областният на Плевен се среща с Главчев заради безводието

В Плевенско продължава безводието. Продължават и усилията на институциите да се справят с този проблем. Какво ще поискат от държавата –Според  управителя на ВиК инж. Климент Тодоров скоро не се вижда краят на водния режим. Безводието създаде и проблеми при гасенето на пожарите това лято, сподели областният управител на Плевен и коментира..

публикувано на 29.08.24 в 13:49
Проф. Ива Христова

Проф. Ива Христова: В близките дни очаквам още заразени със западнонилска треска

Официално няма други случаи на заразени със западнонилска треска, освен тримата установени досега. Има обаче много проби за изследване, така че очаквам в близките няколко дни да има още случаи .  Това заяви пред БНР директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.  " В момента сме в пика на това заболяване ,..

публикувано на 29.08.24 в 13:47

16-годишен с опасност за живота след падане с електрическа тротинетка в Плевен

16-годишно момче е с опасност за живота след падане с електрическа тротинетка в Плевен. От Областната дирекция на полицията предупреждават, че се увеличават произшествията с такива тротинетки. Непълнолетният е настанен за лечение в болница "Д-р Георги Странски" с  тежка черепно-мозъчна травма и с опасност за живота. Извършен е оглед на..

публикувано на 29.08.24 в 13:44

РЗИ и КЗП със спешни проверки за т. нар. "енергиен прах"

Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева разпореди Регионалните здравни инспекции да направят спешни проверки за продажбата на т.нар. енергиен прах, наричан още "енергиен сниф". Проверките ще са съвместно с Комисията за защита на потребителите. Експерти на министерството вече са проверили места за онлайн продажба на този прах и ще..

публикувано на 29.08.24 в 13:34

Здравното министерство разпореди: РЗИ-тата да засилят контрола над западнонилската треска

Министерството на здравеопазването е разпоредило на Регионалните здравни инспекции да засилят надзора и контрола на заболяването западнонилска треска. Става дума за инфекция, която се развива след ухапване от заразени комари. Медицинските специалисти трябва да следят за случаи на повишена температура с неясен произход, както и за инфекции на..

публикувано на 29.08.24 в 13:19
Валерия Велева

Валерия Велева: В ДПС ще протекат процеси на разслоение, ще продължат и след изборите

Има огромна вероятност БСП и ДПС да не се явят на изборите с абревеатурата си. ДПС ще бъде в коалиция, но може да бъде нещо друго, а не Движение за права и свободи. Това прогнозира журналистът Валерия Велева в интервю пред БНР. В предаването "12+4" тя коментира процесите в Столетницата и в Движението. "Проблемите трябва да..

публикувано на 29.08.24 в 13:11