Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петима убити и 46 ранени при украинска атака срещу югозападния руски град Белгород

Белгород
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Петима души са били убити, а 46 ранени при украинска атака срещу югозападния руски град Белгород, съобщиха местните власти, цитирани от Ройтерс. На фона на продължаващото настъпление на Киев руските сили продължават с масираните си атаки срещу украинска територия. 

Според губернатора на Белгородска област Вячеслав Гладков голяма част от ранените при снощната атака на украинските сили са били настанени в болница. От руското външно министерство осъдиха атаката, като призоваха отговорните по думите им правителства и международни структури да направят същото.

Междувруменно Киев получи одобрение за сухопътната операция на руска територия от ръководителя на НАТО. Украйна е била в правото си да започне изненадващата офанзива в руската Курска област като форма на самозащита, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за германския "Велт ам Зонтаг". Според него правото на самозащита не спира на границата, а руските войници, танкове и бази са легитимни цели.

Столтенберг също заяви, че Киев не е координирал операцията със структурите на НАТО. АФП коментира, че украинските действия при Курск засега не успяват да спрат руското настъпление в Донбас.

Масираните руски въздушни атаки през тази седмица взеха нови 6 жертви снощи. Поразен беше висок жилищен блок в Харков, а сред загиналите е 14-годишно момиче.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху - архивна снимка от 2017 година

Тръмп: Преговорите за Близкия изток "напредват"

Американският президент Доналд Тръмп заяви днес, че преговорите за Близкия изток с Израел и няколко други държави "напредват", предаде АФП. Президентът утре трябва да се срещне с израелския премиер Бенямин Нетаняху във Вашингтон, а след седмица – на 11 февруари – ще приеме йорданския крал Абдула II. Срещата в Белия дом, планирана за..

публикувано на 03.02.25 в 08:17

Георги Тръпков: Ресторантьорството не е пица на парче

В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и ресторантьор с повече от 40 години практика, собственик на първия частен хотел в Поморие. Ресторантьорството не е пица на парче , не е дюнер кебап, подчертава той. "За една продукция от 25 лева..

публикувано на 03.02.25 в 08:04

Протестиращи срещу миграционната политиката на Тръмп блокираха магистрали в Лос Анджелис

Хиляди протестиращи срещу политиките на американския президент Доналд Тръмп спрямо нелегалните мигранти блокираха една от най-натоварените калифорнийски магистрали в района на Лос Анджелис. Протестите в Лос Анджелис започнаха около 9 сутринта в неделя местно време недалеч от кметството на града. Час по-късно полицейското управление на..

публикувано на 03.02.25 в 07:57
Адриан Николов

Адриан Николов: Бюджетният дефицит ще е голямата спирачка за еврозоната

Доста невероятно е правителството да успее на този етап да постигне 3% дефицит , и то заради условията, което самото то си е поставило. Това каза пред БНР икономистът Адриан Николов от Института за пазарна икономика. По думите му, от една страна има декларации на управляващите, че няма да се пипат разходите за заплати и издръжка, от друга -..

публикувано на 03.02.25 в 07:50

Съвместният контингент на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница започва работа

В Свиленград ще бъде дадено началото на работата на съвместния контингент от четири държави за охрана на българо-турската граница. Това беше едно от условията за присъединяването на България и Румъния към Шенген и по суша. Контингентът е от гранични полицаи от България, Румъния, Унгария и Австрия. Разполагането му на границата ни с..

публикувано на 03.02.25 в 07:43

Съдът в Ловеч разглежда молбата за предсрочно освобождаване на Десислава Иванчева

Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, която беше осъдена на шест години затвор за корупция, е подала молба за условно предсрочно освобождаване. Искането и ще бъде разгледано днес от Окръжния съд в Ловеч. Иванчева е подала молба за предсрочно освобождаване заради здравословни проблеми.  Бившата кметица на столичния..

публикувано на 03.02.25 в 07:34

Атака с украински дрон е предизвикала пожар в петролна рафинерия в руската Волгоградска област

Руските сили за противовъздушна отбрана съобщиха, че са отблъснали масирана атака на украински безпилотни летателни апарати срещу няколко области на страната. Тази нощ са били унищожени 70 дрона. Атака с украински дрон е предизвикала пожар в петролна рафинерия в руската Волгоградска област. Впоследствие огънят е бил овладян, съобщи..

публикувано на 03.02.25 в 07:30