Министърът на отбраната Атанас Запрянов потвърди, че България е изпратила на Украйна самоходни артилерийски установки "Гвоздика". Той уточни, че това е въоръжение с отпаднала необходимост, поради което не се налага изрична нова санкция на Народното събрание.
България е изпратила осем пакета с въоръжение, техника и боеприпаси на Украйна. Всички са стриктно, в съответствие с решения на Народното събрание. Това обясни министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос за излезли снимки в социалните мрежи за това, че български самоходни артилерийски установки "Гвоздика" се намират в Украйна.
"Потвърждавам, че в пакетите е имало включително и такава техника. Това, което като снимки, като коментари има, не мога да потвърдя, че това е точно българска гаубица "Гвоздика", тъй като всички страни от бившия Варшавски договор в момента продължават да подпомагат Украйна и да изпращат същите такива системи - 120-милиметрови системи, снаряди", каза той.
Министърът уточни, че за всяко оръжие и боеприпас, предоставен на Киев, България ще бъде финансово компенсирана:
"Много сериозни суми очакваме. Тези пари, които получаваме, така, както е решението на парламента и на правителството, ще бъдат реинвестирани в модернизация на сухопътните войски и на другите видове въоръжени сили".
Атанас Запрянов подчерта, че усилено се работи по придобиване на нови 155-милиметрови самоходни гаубици, като за целта ще се използва общата европейска инициатива, за да се намалят разходите по тяхното придобиване. Има известен ръст към желаещите да се реализират в Българската армия, подчерта министър Запрянов:
"Отливът го спряхме, но по отношение приема във военните училища, имаме ръст, но аз не искам да се хваля с този ръст, защото във Велико Търново ще приемем около 140 курсанта от 300, тоест миналата година, ако имахме много по-малък процент приети курсанти, тази година имаме наполовина ръст, но не е 100%. Ние се стремим да постигнем 100-процентово попълване на длъжностите за курсанти във висшите военни училища".
Министърът присъства на откриването на академичната учебна година на Военната академия "Георги Раковски" в София.
С днешните санкции европейците доказват, че няма основа за преговори с тях, каза в Кремъл говорителят Дмитрий Песков. В Анкара министърът на външните работи Сергей Лавров даде да се разбере, че Москва не възнамерява да спира войските си и бомбардировките, докато претенциите й към Киев не бъдат удовлетворени. Песков не бе никак изненадан от..
Президентът Румен Радев призова всички партии "да пазят гражданския мир": "Защото Европа е изправена пред изключително опасен период и всяка проява на насилие и вандализъм в този момент без значение от повода и автора е покушение срещу България". 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" Според президента притесненията на..
Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година, ако продължи с реформите в същото темпо и качество. Това заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс. Фон дер Лайен говори на конференцията в Киев, с която Украйна отбелязва третата годишнина от войната срещу Русия. Европейските лидери обявиха нови пакети..
"Граждански събор в подкрепа на Украйна" се провежда пред сградата на президентската администрация в София по инициатива на четири обществени организации. Исканията им са за справедлив мир. Пред сградата има голямо множество хора, които носят знамена, плакати с текст "Слава на Украйна" и "Не на войната". Има и 2 дълги знамена на България и..
Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение с Русия и това е било..
Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-ото издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра" от класика на турската литература Намък Кемал. Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора...
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото...
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.