Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В книгата си "Българската политическа почва" се разглеждат причините и определящите фактори за кризата

Димитър Ганев: Липсата на алтернатива ще доведе до голяма трансформация на политическия модел у нас

"Свикването на 8-о ВНС може да отвори Кутията на Пандора"

| Интервю
Димитър Ганев
Снимка: Юлияна Корнажева

В настоящата политическа криза се идентифицира сериозен проблем - липсата на легитимност и доверие в сегашните политически субекти. Няма нито една партия, която да се ползва с доверие и трудно може да се произведе стабилна власт. Кризата, започнала преди 3 години може да доведе до промяна на конституционния модел.

Това прогнозира в интервю пред БНР Димитър Ганев от социологическа агенция „Тренд“ и преподавател по политическа култура в СУ „Св. Климент Охридски“.

"Власт трудно може да се произведе и да е стабилна, дори да се произведе ще ерозира подкрепата. Няма реална алтернатива. При този вакуум в партийната ни система ще навлязат големи и средни политически субекти след няколко години. И след няколко години политическата ни система ще изглежда драматично различна след няколко години. Под въпрос е и конституционният модел, все повече са хората смятат, че парламентарният модел е изчерпан, съответно алтернативата каква е? Да създадем модел с по-сериозна политическа стабилност. Може да е президентска или полупрезидентска", коментира Ганев.

Но предупреди:

"Това може да мине само през свикване на 8-о ВНС, а то само по себе си е кутия на Пандора и носи сериозни рискове. То когато заработи може да произведе всичко каквото си иска. Това е най-сериозната политическа криза у нас от над 100 години."

В "12+3"“ Димитър Ганев представи и новата си книга „Българската политическа почва“.

"Политическата култура е направление в политологията от средата 20 век и дава отговор какви са ценностните ориентири, политическите възприятия на национални, регионални и местни общности. С книгата се опитах да отговоря на въпроса, доколко и как ние възприемаме политиката и тези възприятия как са се оформили. Именно в почвата, през много векове се оформят пластове, както в нашата политическа култура се оформят пластове. Идентифицирал съм  ги географски – мястото, релеф, климат, влияят върху история и култура, и следващите са балкански, православния пласт, религиозната идентичност ни дава важна отлика през Османския период и последният е националния пласт, започва от Паисий Хилендарски, но неговата кулминация е във втората половина на 19 век, когато възраждане буйства в главите на българите.

Преподавателят по политическа култура е категоричен, че "нищо от това, което се случва днес, не е от това поколение не е от последните години, не е прищявката на един или друг лидер":

"Има дълбоки културно-исторически основания дълбоко в почвата."

Ганев очаква потвърждение на тенденцията като спад в избирателната активност и на 27 октомври т. г.:

"На последните избори избирателната активност е до 2,2 млн. души, ако се запази ние можем да имаме активност на 27 октомври около 2 млн. души. Има огромно отдръпване от всички парти и липса на мотивация. Политическото представителство става нелегитимно, а основните политически сили се ползват с ниски нива на доверие."

Неговата прогноза е, че на изборите на 27 октомври парламентарните сили ще бъдат избрани от 1,8 млн. души:

"Ако се направи правителство и то стъпва на мнозинство, то ще е около 900 000 души, под милион, този милион ще бъде недоволен, че точно с тези партии  е направена коалиция. Представете си следващата власт, ако има редовно правителство, ще стъпи на ниска обществена подкрепа. Големият проблем от 2020 г. няма да бъде разрешен, защото няма да имаме легитимна власт. Това няма да разреши политическата криза и липсата на алтернатива ще направи голяма промяна в страната през следващите години. Ще има голяма трансформация и може да се промени конституционния модел на страната."

И посочи, че е трудно да накараш младите да гласуват, защото трудно можеш да стигнеш до тях, а те най-често гласуват за новия политически играч. Според него партиите трябва да се насочат към хората на средна и третата възраст, защото до тях може да се стигне по традиционните канали – радио и телевизия.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прогнозни сценарии: Северна България е най-застрашената от наводнения част на страната

Прогнози на Междуправителствения панел за климатичните промени към ООН сочат, че най-застрашената от наводнения част на страната ни е Северна България. Това показват данните и при двата сценария за увеличение на средните температури - с 3,9 и с 2,5 градуса до 2100 г. Независимо коя част на страната е най-засегната от климатичните промени,..

публикувано на 03.09.24 в 16:16

Васил Терзиев: Под 10% ще бъде депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка

Под 10 процента ще бъде депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка, а 90 процента ще бъдат преработвани. Това ще стане с новите договори за оползотворяване на твърдото RDF гориво, което се получава от отпадъка, каза кметът на София Васил Терзиев: "Когато споделихме за нашите планове за това да свалим депонирането от 90..

публикувано на 03.09.24 в 15:43
Володимир Зеленски

Зеленски: Над 40 убити и близо 200 ранени в Полтава в Украйна след руски ракетен удар

Най-малко 41 души бяха убити и над 180 ранени във вторник след руски ракетен удар по украинския град Полтава, при който е било засегнато и военно учебно заведение, заяви президентът на страната Володимир Зеленски, предаде Ройтерс. Това може да се окаже един от най-смъртоносните руски удари от началото на военната инвазия на Москва в Украйна...

публикувано на 03.09.24 в 15:43

Росица Митева: Приветствам промяната в НВО за IV клас, но трябваше да има нови учебни програми

Трябва да се промени форматът и техническото изпълнение на изпитите след VI клас. Приветствам промяната с премахването на диктовка и на нейно място редактиране на текст на НВО за четвъртокласниците. Но първо трябва да се промени учебната програма, защото часовете са недостатъчни, каза Росица Митева в интервю пред БНР. От МОН предлагат..

публикувано на 03.09.24 в 15:30

В Германия се обсъжда реформа на миграционната политика

В Берлин представители на правителството, провинциите и опозицията обсъждат реформа на миграционната политика на Германия. Срещата беше свикана след терористичния атентат в Солинген и регионалните избори в две източногермански провинции, които показаха растящо недоволство на германците от бежанската политика на кабинета Шолц. Формалната..

публикувано на 03.09.24 в 15:26

КФН прави проучване за удовлетвореността от регулирани от нея финансови продукти

Комисията за финансов надзор (КФН) прави проучване за удовлетвореността от регулирани от нея финансови продукти. Анкетата, разработена от Комисията за финансов надзор, включва въпроси за инвестиционни, застрахователни и пенсионни продукти. Попълват се въпросници дали се използват определени продукти и ако да, какъв точно тип. Например,..

публикувано на 03.09.24 в 15:17

Засилват се опасенията относно шансовете за постигане на примирие в Ивицата Газа

Засилват се опасенията относно шансовете за постигане на примирие в Ивицата Газа, ден след като израелският премиер Бенямин Нетаняху отхвърли възможността за "отстъпки" в намиращите се в застой преговори за освобождаване на заложници. В края на вчерашния ден на общонационални протести в Израел премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че "няма да се..

публикувано на 03.09.24 в 15:11