Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Да, България" остава в коалицията ПП-ДБ

Партията ще се стреми да върне под 100 хил. от изгубените на предходния вод избиратели

Снимка: dabulgaria.bg

Националният съвет на "Да, България!" реши да даде мандат на Изпълнителния съвет за сключване на предизборно споразумение за съвместно участие в изборите за 51-во Народно събрание на "Да, България!" в коалиция с "Продължаваме Промяната" и "Демократи за силна България", се посочва в прессъобщение до медиите след края на днешното заседание на партията.

Поради липса на условия за завършване на процеса по договаряне за ново дългосрочно политическо споразумение сега, след изборите ще бъде даден нов мандат за преговори за такова споразумение в рамките на ПП-ДБ, включително въз основа на резултатите от вота.

"Да, България" смята, че за да може ПП-ДБ да изпълнява основната си политическа мисия на представител на демократичната общност и център-дясното политическо пространство и да бъде водещ фактор в създаването на силно евроатлантическо, реформаторско и антикорупционно мнозинство и правителство, с което да бъде сложен край на политическата криза, коалицията следва да си постави следните цели:

- Връщане на доверието към коалицията на най-малко 100 хиляди от изгубените при последния вот избиратели;

- Установяване на коалицията като сигурен мандатоносител съгласно процедурата по чл. 99 от Конституцията на Република България, с оглед пълноценното прилагане на формулата за управление, одобрена от коалицията;

За изпълнението на тези цели Националният съвет призовава всички симпатизанти, членове, местни организации и кандидати на "Да, България!" да положат максимални усилия и активност.

Националният съвет също така възлага на Изпълнителния съвет да изготви и наложи ясни десноцентристки програмни приоритети в изпълнение на решенията на Националната конференция от 9-и март тази година.

Възлага на Щаба на "Да, България!" да изработи и приложи стратегия за кампанията, която да осигури максимална мобилизация и използване на потенциала на посланията на „Да, България!“ и на мажоритарния капацитет на кандидатите за позитивна и координирана с общата стратегия ПП-ДБ преференциална кампания.

Партията също така си поставя за цел да върне на предсрочните парламентарни избори на 27-и октомври  поне 100 000 избиратели, които бяха загубени от коалицията ПП-ДБ по време на предходните избори.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания се присъедини към новия пакет евросанкции срещу Русия заради войната в Украйна

Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес.  Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..

публикувано на 18.07.25 в 19:56

Община Левски отбелязва тържествено 80 години от обявяването на селището за град

Община Левски отбелязва тържествено, с богата програма, 80 години от обявяването на селището за град и 188 години от рождението на патрона на града Васил Левски. В церемонията от 21.00 часа се очаква да се включи Президентът на България Румен Радев. Празничната вечер започва в 20.00 ч., когато на сцената пред Общината и ще оживеят "Картини от..

публикувано на 18.07.25 в 19:32

Шествие в подкрепа на кмета на Варна тръгна от Съдебната палата в София

Пореден протест в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев събра столичани пред Съдебната палата, след като вчера Софийският апелативен съд остави за постоянно в ареста Коцев и двама общински съветници след 10 часово заседание. Много хора се събраха пред Съдебната палата в столицата, които заявяват, че не се страхуват и искат да изгонят..

публикувано на 18.07.25 в 19:25
Мария Захарова

МВнР за твърдение на Захарова: Враждебна дезинформационна кампания от страна на Кремъл

"Пореден епизод от враждебната деизформационна кампания" срещу България – така българското Външно министерство определи днешните твърдения на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, че България е замесена в контрабанда на западни оръжия за Украйна, заедно с Румъния, Полша и Финландия. Подобни агресивни обвинения са..

публикувано на 18.07.25 в 19:00

НС: 4 години затвор и до 10 000 лв. за продажбата на райски газ на лица, ненавършили 18 години

Продажбата на райски газ на лица, ненавършили 18 години, ще се наказва с лишаване от свобода до 4 години и глоба от 5 хиляди до 10 000 лева. Това решиха депутатите с промени в Наказателния кодекс. С пълно единодушие от 161 гласа "за" парламентът реши, че продажбата на диазотен оксид-  т.нар. "райски газ", на лица, ненавършили 18..

публикувано на 18.07.25 в 18:56

За първи път е санкционирана най-голямата рафинерия на "Роснефт" в Индия

Съветът на ЕС прие 18-ия санкционен пакет срещу Русия - един от най-мащабните до този момент. В него таванът на руския суров петрол спада от 60 на около 47,6 долара за барел (15% под средната пазарна цена). ЕС прие нов таван за цената на руския петрол Одобрението на новия санкционен пакет стана възможно, след като словашкият премиер..

публикувано на 18.07.25 в 17:30

КФН: При дружество "Топлина" не са установявани нарушения за инвестиции в свързани лица

От създаването на пенсионноосигурително дружество "Топлина" досега не са съставяни актове за административни нарушения за инвестиции в свързани лица, нито за количествени ограничение за инвестиции в икономическа група. Това съобщи Комисията за финансов надзор след запитване на БНР във връзка с анализ на "Грийнпийс" за ПОД "Топлина". В него се..

публикувано на 18.07.25 в 17:10