Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националният отбор на България по информатика замина за международната олимпиадата

Илиян Йорданов, председател на Националната комисия по информатика и ръководител на националния отбор за олимпиадата в Египет, и Румен Михов, координатор на лагер-школата по информатика в Ямбол (от ляво на дясно)
Снимка: Даниела Костова

Националният отбор на България по информатика отпътува за Египет за участие в най- престижното за годината състезание, а именно международната олимпиадата по информатика. В нея се включват отбори от 90 държави, представени от 360 състезатели. Какви са очакванията на ръководителите на нашия  отбор и къде е мястото на България в света на информатиката.  

С амбициозна заявка и немалка доза самочувствие тръгват нашите състезатели за Александрия, където от първи до 8 септември над 360 състезатели  ще показват своите знания и опит. Илиян Йорданов, председател на Националната комисия по информатика и ръководител на националния отбор за олимпиадата заяви за "Хоризонт":

"Почти сме убедени, че ще имаме четири медала, стремим се към златото. Увереността ни идва от добрата подготовка, която проведохме през годината, както и от опита на двама от състезателите в предишни олимпиади и други международни състезания. Също така през последните 4-5 години винаги сме се връщали с медали, извоювани от всички наши участници", допълни Йорданов.

Кой ще представя страната ни на най- престижното състезание в света?

"Националният отбор, който ще представя България на международната олимпиада в Египет, е в състав: Даниел Койнов (Профилираната природо-математическа гимназия „Нанчо Попович“ в Шумен), Веселин Маркович (Математическа гимназия „Д-р Петър Берон”, Варна), Борис Михов (Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски”) и Андрей Стефанов (Първа частна математическа гимназия в София), обяви ръководителят на отбора. Негов помощник ще бъде Емил Инджев, който също е бивш състезател.

Участници  в националната лагер школа по информатика, проведена в Ямбол от 25 до 30 август

И още за олимпиадата:

"Конкуренцията е огромна, това е най- престижното, най- елитното състезание в света. България е на пето място в световната ранглиста по брой медали от международни олимпиади. Статистиката се води от 1989 г., когато именно у нас е проведена първата олимпиада по информатика в град Правец“, разказва Румен Михов, координатор на лагер-школата по информатика в Ямбол. 

Михов е възпитаник на ямболската ПМГ „Атанас Радев” и носител на медали от международни състезания и олимпиади още като гимназист. В момента е сред ръководителите на националния ни отбор по информатика като представител на Факултета по математика и информатика в СУ.

Двама от участниците в националния отбор по информатика за ученици, които ще представят България на международната олимпиада в Египет. Даниел Койнов - ППМГ

Опитът показва, че провеждането на лагер школи е от изключителна важност за младите информатици, но заниманията с децата трябва да започнат навреме, каза Илиян Йорданов и съветва подготовката да започне в пети клас. Същевременно продължава тенденцията с информатика да се занимават главно момчета. Доказва го и провелата се в Ямбол лагер школа, където от близо 60 ученици, представители на природо-математически гимназии от цялата страна, само 6 са момичета.

Каква е ролята на държавата за развитието на информатиката?

"Държавата в последните години в лицето на Министерство на образование и науката направи немалко за насърчаване на обучението по информатика. Инвестираха се повече средства за лагер-школи, контролни състезания на отбори. Като цяло наблюденията ми са, че у нас държавата влага повече средства в този вид обучение, за състезания също, в сравнение със съседните нам държави“, допълни Илиян Йорданов.

По темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58

Обновяват хижи в НП "Рила" по българо-швейцарска програма

С помощта на българо-швейцарската програма за сътрудничество ще бъде създаден национален природозащитен и образователен център с музейна част в царския ловен комплекс "Саръгьол". През следващите 4 години най-големият посетителски център - "Паничище", ще бъде оборудван с интерактивни информационни модули. Планински хижи на територията на..

публикувано на 05.09.24 в 06:57
Полина Карастоянова

Полина Карастоянова: 90% от туристите по света търсят непознати дестинации

Тенденцията за свръхтуризъм се развива доста отчетливо в Барселона, Венеция, крайбрежието на Амалфи, някои от гръцките острови като Миконос и Санторини. Има обаче отчетливо търсене на заместващи дестинации . Това обясни в интервю за БНР Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Пандемията даде възможност..

публикувано на 02.09.24 в 13:44

Очин дол омая италианци

Мездренското село Очин дол е малко известно, а в Италия никак. Но съвсем случайно го откри група италиански студенти.   Разказът на Иван Вазов "Дядо Йоцо гледа" е свързан с Очин дол и даже е преведен на италиански от Леонардо Пампури, издаден в "Antologia del racconto bulgaro" (Антология на българския разказ) от културната асоциация в Италия –..

публикувано на 02.09.24 в 11:48

През следващите 2 години IT секторът очаква да разкрие още 14 000 работни места

България трябва да се рекламира като високотехнологична дестинация. Но и IT секторът трябва да е по-разпознаваем. Това става на фона на желанието на предишния редовен кабинет да възобнови идеята за общо представяне на страната ни в единен „Бранд България“. За 11-те години откакто съществува идеята за създаването на „Бранд България“, Ай Ти..

публикувано на 01.09.24 в 06:53

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“. Официалното й откриване бе на една от „спирките на здравето“, която се намира на Орлов мост и е с визията на Александър Везенков. Най-добрият ни баскетболист е един от посланиците на инициативата. На старта на кампанията софиянци и гости на столицата можеха да..

обновено на 01.09.24 в 04:42
Драгомир Иванов

Драгомир Иванов: Ще расте апетитът на властите да слагат ръка на социалните мрежи

"Големият извод от този случай е, че всяка власт ще има апетит към подобни платформи, защото те канализират, насочват гражданска енергия, граждански гняв . Много бързо се организира това гражданско недоволство. Затова всички тези платформи ще бъдат недолюбвани от правителствата по света ." Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът..

публикувано на 30.08.24 в 10:01