Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не избраха Бойко Рашков за шеф на Комисията за контрол над службите

Снимка: БГНЕС

Мнозинството в Народното събрание отхвърли кандидатурата на бившия вътрешен министър и депутат от ПП-ДБ Бойко Рашков за председател на парламентарната комисия за контрол над службите.

Проектът на  ПП-ДБ беше подкрепен само от 37 народни представители - от ПП-ДБ, 3-ма от БСП, 1 от Има такъв народ, 1 независим. 132- ма от ГЕРБ-СДС, Възраждане, ДПС, Има такъв народ и 3-ма независими  гласуваха "против", а 7 се въздържаха.

По време на разискванията От ГЕРБ-СДС обявиха, че няма да подкрепят кандидатурата на  Бойко Рашков и настояха тя да бъде оттеглена.

"Как човекът с незаконните арести, човекът с пачките и пуделите, човекът със среща с контрабандистите, човекът с "Градинарят", кои служби за сигурност може да контролира този човек? Тези, които до вчера ги уволняваше, разселваше, закриваше. Смятам, че за доброто и на вашата политическа сила е да не се опитвате да пробутвате подобни хора, защото това е репутационна щета и върху вас", коментира депутатът Георг Георгиев.

От "Възраждане" провокираха ПП-ДБ, като ги призоваха да поискат изрично подкрепата им.

"Ако искате подкрепата на "Възраждане" за това решение, елате и се извинете от трибуната за санитарния кордон и ние ще вдигнем санитарния кордон около ПП-ДБ и г-н Бойко Рашков може да се поздрави после, дето се вика - да се почерпи за новата позиция", заяви Петър Петров.

Председателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков защити номинацията на Бойко Рашков и призова изборът на председател на комисия за контрол над службите да не прераства в политическа злоупотреба.

"Г-н Рашков има биография, която го прави изключително подходящ за тази цел. Ние не се молим. Предлагаме решение. Всеки, който смята, че това решение е правилно, трябва по съвест да го гласува", каза Денков.

"Ни най-малко не ми е мечта да бъда председател на тази комисия. Няма да коментирам злостните изказвания, които са дежурни на Георг Георгиев в никакъв случай, защото нивото е толкова ниско, че аз не мога да си го позволя", заяви от своя страна Бойко Рашков.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп обяви, че е възможно да се срещне със Зеленски идната седмица

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП.  Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..

публикувано на 07.02.25 в 19:53

Стив Ханке: България трябва да запази валутния борд

България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..

публикувано на 07.02.25 в 19:45
Етиен Леви

Етиен Леви: Имаме друг проект, в който си струва да заложим имената си

Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..

публикувано на 07.02.25 в 19:41

От ПП-ДБ предлагат държавните служители да плащат лични осигурителни вноски

От коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" внесоха в парламента законопроект за промени в Кодекса за социалното осигуряване. Предлага се държавните служители, наети по Закона за държавния служител, и тези, наети по специалните закони – военни, полицаи, съдии, прокурори, следователи и от специалните служби - ДАНС, НСО, Разузнаване..

публикувано на 07.02.25 в 19:35
Даниел Митов и Мартин Макдауъл

Министър Митов и посланик Мартин Макдауъл обсъдиха присъединяването ни към Програмата на САЩ за безвизови пътувания

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов се срещна с Мартин Макдауъл, временно изпълняващ длъжността посланик на САЩ в София, съобщават от пресцентъра на МВР. Срещата даде възможност за преглед на двустранното сътрудничество в областта на вътрешните работи и набелязване на стъпки за неговото активизиране на политическо и професионално..

публикувано на 07.02.25 в 19:34

Протест в Пловдив срещу избора на Десислава Атанасова за наш представител във Венецианската комисия

Десетки пловдивчани протестираха срещу избора на Десислава Атанасова за представител на България във Венецианската комисия. Юристи и граждани се събраха тази вечер пред паметника на Съединеието на едноименния площад.  Позовавайки се на международната практика, организаторът на протеста, адвокат Атанас Костов подчерта, че членове на..

публикувано на 07.02.25 в 19:02
Румен Воденичаров

Румен Воденичаров: Сорос се надцени, мислеше, че с "Отворено общество" ще създаде ново гражданско общество

Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество" ще тръгне по света и ще създаде нещо като нов световен ред, ново гражданско общество на мястото на старите системи от Студената война, коментира първият изпълнителен директор на "Отворено общество" у..

публикувано на 07.02.25 в 18:43