Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За политическите трусове, водната криза, санирането на жилищните сгради и добрите общински модели за управление

Донка Михайлова: ВИК инфраструктурата вече е въпрос на национална сигурност

420 български населени места са на воден режим

2
Донка Михайлова
Снимка: Станислава Пирчева

"Необходим е сериозен ресурс, необходима е нова управленска философия на ползването на водните ресурси, на реконструкцията на ВИК-мрежата в страната, защото можем да определим като "безумие", че в много български общини 80% от водата изтича и само 20% се използва рационално.

Тези 80% изтичат, защото мрежата е крайно амортизирана. "Пробойните" са толкова много, че стигаме до тези 420 населени места на воден режим. ВИК инфраструктура е  вече тема от националната ни сигурност. 

И много силно се надявам, че съвместно с държавата ще намерим разумния управленски механизъм, по който да концентрираме един сериозен ресурс - управленски и финансов, за да реконструираме мрежата на България. 

Нужни са съвместни усилия както на национално, така и на местно ниво, за да защитим водните ресурси в България. Това каза за БНР Донка Михайлова, заместник-председател на УС на НСОРБ и кмет на община Троян. Тя е 4 ри поредни мандата кмет.

Как общините могат да се подготвят за климатичните промени и да осигурят вода за всички нас:

"В настоящия момент това е една от най-актуалните теми в българското общество, заради необичайно горещото лято. 420 български населени места са на воден режим, част от тях са без вода по няколко дни, това е тревожен сигнал. 

Пред общините стоят две важи теми в тази връзка: Да намерим точните мерки за смекчаване на климатичните промени, на второ място: Да се адаптираме към тези промени. 

Последните години гражданите имаха най-голям интерес и към санирането на жилищните сгради, но аз все още не си давам отговор на въпроса защо трябваше общините да санират сградите, които са държавна собственост- като полиция, пожарна, прокуратура, съд?

Важно е, че все пак това в голяма част от населените места стана и тези сгради се санираха.

Ние поехме ангажимента и да извършим цялата тежка работа по отношение на първите санирани жилищни сгради. По тази тема има много сериозен интерес от гражданите и ние от НСОРБ поискахме от народните представители да бъде създадена10 годишна програма за саниране на частните жилищни сгради. Програма, в която гражданите да знаят на какъв външен финансов ресурс могат да разчитат за този 10 годишен период. 

И тъй като държавата твърди че, свършиха 100% - те грантове, гражданите за знаят за тези 10 години какво съфинансиране трябва да осигурят, поясни още Михайлова.

"В рамките на предпоследния мандат ние работихме със 7 правителства. Срещахме се от името на Националното сдружение на общините от министър на министър, работихме 8 месеца без бюджет, нещо, което никога не съм вярвала, че ще съумеем да направим. 

Мисля, че в тази трудна ситуация, ние бяхме хората, които получавахме доверие. Не е случайно това, че в тази толкова сложна, динамична, несигурна за гражданите обстановка, те преизбраха 75 % от кметове, каза още Михайлова.

"Това означава, че хората имат в голяма степен доверие на своите кметове. Ние също допускаме грешки, но аз в личен план с годините станах по-мъдра, така че да мога да си ги призная грешките и разбрах, че най-важното нещо е екипът, с който работиш и на който да можеш да имаш доверие

Най-важното също е да можеш да мотивираш тези хора, така че те да дадат най-доброто от себе си, подчинено на общите цели, а те са свързани с това нашите съграждани да живеят малко по-добре, допълни още Донка Михайлова. 

"Аз се чувствам като кмет със самочувствие, защото моделите, които ние прилагаме в един сравнително малък град, могат да се приложат и в големите градове, един от тези модели е, че ние в община Троян управляваме всички комунални услуги сами. Това за мен е едно честно управление, което винаги може да бъде и по-добро, но то дава относително добра услуга. Този модел се прилага в цяла Европа, каза още Михайлова.

По думите й това, че в момента държавата се опитва да национализира дейността общинските ВИК - дружества, е крайно неразумно и Троян доказва, че това е така.

Донка Михайлова

Михайлова сподели още за уникалния модел за здравословното хранене на децата в Троян, който е впечатляващ и води до добри това, че спада броят на децата с диабет, разказа и как се заражда идеята за производство на биологични продукти за детските градини. Сподели още за основните предизвикателства, които срещат в опитите да върнат младите хора обратно в Троян и какви стратегии използват, за да направят града по-привлекателен за младите хора. 

Донка Михайлова е кмет на Община Троян. Образование и квалификация: Магистър, специалност „Финанси и кредит“, Стопанска академия „Д. А. Ценов“-Свищов

Професионална реализация: От 1999 г.председател, Сдружение „Знание”Ловеч. Изборни длъжности: 2005 г.-народен представител в 40-ото Народно събрание. През 2011 г. е избрана за кмет на община Троян

Преизбрана за кмет на общината през 2015, 2019 г. и 2023 г. Обществена ангажираност: Член на КС на НСОРБ мандат 20112015 г. Заместник-председател на УС на НСОРБ мандат 20152019 и 20192023 г.

Неколкократен носител на отличия "Кмет на годината".

По темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Донка Михайлова за предаването "Нощен Хоризонт".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

КАЖИ: Около 500 опитни животни годишно вече няма да се използват за обучението в ЛТУ

Около 500 животни годишно ще бъдат спасени, защото няма да бъдат използвани за опити от студентите по ветеринарна медицина в Лесотехническия университет в София. Вместо това те ще се обучават с кучето-робот Джери, както и с модерна компютърна техника и софтуер. Положителното развитие е резултат от преговори и подписан договор между учебното..

публикувано на 07.10.24 в 21:50

Мартин Табаков: Трудно е да говорим за "Хамас" или "Хизбула, без да посочим общия им знаменател - Иран

Много е трудно да говорим само за "Хамас" или само за "Хизбула, без да посочим и техния общ знаменател - Иран , който също понесе редица щети. Коментара направи пред БНР международният анализатор Мартин Табаков, доктор по политически науки, преподавател в НБУ. Нови атаки в Близкия изток в деня на годишнината от нападенията на "Хамас" срещу..

публикувано на 07.10.24 в 17:38
д-р Гергана Георгиева

Мамолог: Всяка осма българка е застрашена от рак на гърдата

Жените от 25 до 40-годишна възраст трябва да правят ехография на млечните жлези веднъж годишно. Това е достатъчно, ако няма нещо друго за проследяване. След 40-годишна възраст са необходими и мамографски снимки веднъж на 2 години. Това обясни в интервю за БНР д-р Гергана Георгиева, специалист по образна диагностика и мамолог в "Аджибадем Сити..

публикувано на 07.10.24 в 10:56

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23