"Ситуацията е тежка. С напредването на войната срещу Украйна стана ясно, че стратегията на Русия е да атакува украинската енергийна инфраструктура, независимо дали става дума за пренос на природен газ или за производство и доставка на електричество. Резултатът е, че Украйна разполага само с около една трета от капацитета за производство на електроенергия, който имаше преди руската инвазия", отчита Бен Макуилямс, енергиен експерт в от базирания в Брюксел изследователски институт "Брюгел".
"Дори през лятото има проблеми заради продължителните прекъсвания на тока, тъй като Украйна не успява да управлява електропреносната мрежа всеки час, всеки ден. Ситуацията е изключително тревожна, защото с наближаването на зимата, която обикновено е много студена в Украйна, търсенето на енергия ще се увеличи значително. Тогава не е ясно дали електропреносната мрежа ще издържи", заяви Макуилямс в интервю за предаването "Събота 150".
Запитан реалистична ли е прогнозата, която се появи в украинските медии, че през зимата режимът на тока ще продължава поне 12 часа в денонощие, експертът коментира:
"Трудно е да се правят точни прогнози за колко часа ще бъде спиран токът и изцяло колко сериозна ще е ситуацията. Не е много разумно да се правят подобни прогнози, защото има много външни фактори. Единият от тях е температурите през зимата, другият - продължаващите атаки срещу украинската енергийна инфраструктура. Важен фактор е и способността на Украйна да поправи и възстанови съоръженията, и по-специално да внедри нови решения, за да се опита да балансира мрежата и да върне в експлоатация част от разрушената инфраструктура.
Разумно е да се потърси диверсификация като се изграждат съоръжения с по-малък капацитет, разпръснати на повече места. По този начин се подобрява и конвенционалната инфраструктура, но и се предвижда невероятно тъжният сценарий за целенасочени руски ракетни атаки. Абсурдно е, че Украйна е в тази ситуация. Изграждането на децентрализирани съоръжения прави много по-трудно и много по-скъпо за Русия да ги унищожи, тъй като те трябва да изстрелят множество ракети в различни точки. Като външен наблюдател това ми изглежда разумна стратегия, но мисля, че в Киев имат свой собствен подход."
Който включва изграждането на подстанции под земята, за да бъдат по-малко уязвими при въздушни атаки. Киев със сигурност се подготвя за най-лошото. А Европа?
"От началото на пълномащабната война енергийните потоци са с посока както от Украйна към Европа, така и обратно. Много задълбочено се дискутира природният газ, който преминава през украинската територия и снабдява държави от Европейския съюз. Особено сега е много важно, че Европейският съюз има готовност да подава енергия в обратната посока, т.е. - към Украйна. Има много голям напредък. Електропреносните мрежи са свързани. Възможността за подаването на електричество и природен газ и в двете посоки е ключова, за да се помогне на Украйна през зимата."
В края на декември изтича договорът за пренос на руски природен газ през Украйна и Киев многократно даде да се разбере, че няма да го поднови, което изправи на нокти държави като Словакия, Унгария, Австрия и Сърбия. Ще успее ли Европа от една страна да се справи с техния казус, а от друга - да помогне на Украйна?
"Не мисля, че количествата природен газ, които се очаква да бъдат транзитирани през Украйна до края на годината, вече са толкова значими за Европа. Тази ситуация е несравнима с 2022 година, когато имаше руско синьо гориво, което се доставяше и през газопровода "Северен поток". Сега Европа е добре снабдена за зимата. Търсенето на природен газ в Европа е спаднало с около 20 процента в сравнение с преди инвазията. Европа вече разполага с много добра инфраструктура за внос на втечнен природен газ и са изградени възможности за доставки между отделните държави. Европа не е в позиция отчаяно да се нуждае от руски природен газ. Напротив, в много силна позиция е и може да се справи отлично и без руско синьо гориво, което преминава през украинския газопровод."
Според Бен Макуилямс Украйна има огромен капацитет да съхранява синьо гориво, който не може да бъде запълнен изцяло дори в ситуация без война на територията ѝ. Това е възможност и за Киев, и за европейските държави.
"Съвсем реалистично е Словакия, Австрия и другите държави, които споменахте, в бъдеще през летните месеци внасят повече синьо гориво - било през газопровод или втечнено, от другаде, и да съхраняват част от количествата в украински хранилища. Така през зимните месеци газът може да бъде доставен през украинската инфраструктура в държавите, които са го закупили, а Киев да печели от предоставяната услуга. Това ще помогне на Европа да се откаже от руския газ и на Украйна да печели от съхранението и доставките на газ. Исторически транзитните такси за важни за бюджета на Киев."
2,5 милиарда евро са осигурени от Европейската комисия за строежа на втори Дунав мост при Русе и вече са избрани румънските фирми, които да направят проучването и проекта. Това съобщи областният управител на Русе Драгомир Драганов и обяви, че е планирано строежът да приключи за две години. Сумата ще бъде платена на румънската страна, тъй като..
Служебният кабинет очаква през януари да бъде преодолян последният номинален критерий за присъединяване към еврозоната. Това съобщи премиерът Димитър Главчев в началото на правителственото заседание. Той допълни, че е помолил за "по-бърза" оценка от страна на Брюксел и определи пътя към въвеждането на единната европейска валута като..
Без инциденти около търговските центрове преминава до момента предколедното пазаруване в София. "За периода, от който сме създали организация и тя тече, нямаме сигнали за такива инциденти, които са на територията на самите обекти. Имаме засилено антитерористично патрулиране в централната градска част, в района на базарите. Има тяхно..
150 с лужители от всички подразделения на Областната дирекция на МВР - Перник и жандармерия та са ангажирани в стартиралата от днес до 1 януари 2025 година специализирана полицейска операция. Под засилено наблюдение ще бъдат централн ите градск и част и , търговски те центрове, пазари, базари и всички места, където..
Деца от Основното училище "Свети Патриарх Евтимий" коледуваха в Община Велико Търново с наричания за здраве и поискаха от кмета и общинските съветници повече детски площадки. "Нека е богата общината и да има повече площадки за децата", нетрадиционно наричаха малките коледари от 1. и 3. клас на великотърновските общинари под съпровода на гайда..
Малко се обръща внимание на полово предаваните инфекции и те се неглижират, а са причина за 90% от безплодието в българските семейства . Това предупреди в интервю пред БНР проф. д-р Тодор Кантарджиев, епидемиолог. "Не се лекуват, мисля, че това е държавен проблем. Първо, това е проблем на младите хора. Сериозно да обръщат внимание,..
Росен Желязков от ГЕРБ-СДС и Асен Василев от ПП-ДБ ще ръководят заседанията съответно на Комисиите по равни и конституционни въпроси и по бюджет. Те са назначени от председателя на НС Наталия Киселова, след като народните представители не избраха председатели. Това научи БНР от свои източници. Заседанията са насрочени за първия..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
"Когато Русе беше Русчук" е темата на календара, който вече пет години издават ентусиастите от сдружение "Русчук". На 12 страници са отпечатани пощенски..