Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Сивов представи новия си албум "Небе и хляб"

В размисъл за човешкото щастие и необходимостта от свързване с вътрешния си свят

Пламен Сивов е поет с китара, известен с участието си в групата "Точка БГ" и носител на множество награди за поезия и музика. Поводът за гостуването му е петият му самостоятелен албум, озаглавен "Небе и хляб", в който Сивов представя 10 авторски песни за пиано и глас, създадени в сътрудничество с пианиста Самуел Ефтимов.
 

Албумът "Небе и хляб" е едно вдъхновяващо пътешествие из темите за любовта, живота, преосмислянето на човешкия път и надеждата във Възкресението. Сивов изследва "вертикалното и хоризонталното измерение" на живота чрез символиката на небето и хляба, като отразява както духовните търсения на човека, така и неговите ежедневни нужди. За "Нощен хоризонт" той сподели, че този албум изисква "по-задълбочено отношение към текстовете и музиката", като съчетава лирика с философски размишления. 

Пламен Сивов разказа и за творческия процес около създаването на албума. За първи път в кариерата си той заменя традиционната си китара с пиано, което придава нова звучност на песните му. В сътрудничество с професионалния пианист и аранжор Самуел Ефтимов, Сивов създава албум, който надхвърля рамките на бардовската музика и експериментира с по-интимен и дълбок стил. Текстовете на песните, както споделя самият Пламен, носят "размисли за любовта, за преходността на живота и за търсенията на човешката душа". 

Една от основните песни в албума – "Небе и хляб", която дава и името на проекта, е централна тема на разговора в "Нощен хоризонт". Сивов обясни, че "небе и хляб" символизират достатъчното, което човек трябва да има, за да бъде щастлив – балансирането на духовното и материалното, необходимостта от свързване с вътрешния си свят. В песента се изследват теми като болката, тишината, човешката същност и прошката, като текстът е наситен с поетични и философски мотиви. 

Освен философски и религиозни теми, в албума има силно присъствие на природни символи, които Пламен Сивов свързва с човешките преживявания – вода, върхове, езера и вятър, които играят важна роля в изграждането на емоционалния и духовен пейзаж на песните. Албумът е експериментален в своето звучене и предлага нови възможности за възприемане на бардовската музика, отвъд традиционните акустични аранжименти. 


Пламен Сивов е роден през 1970 г. в Сливен и завършва Юридическия факултет на Софийския университет, а след това специализира управление на неправителствени организации в САЩ. Със своята поезия и музика той е известен не само в България, но и в чужбина, като участва в множество фестивали и е носител на награди за поезия и музика. Творческите му постижения го правят една от значимите фигури в съвременната бардовска музика, а албумът "Небе и хляб" е поредното доказателство за неговия талант и дълбочина. "Небе и хляб" е албум, който изисква слушателят да се вглъби и да се остави на поезията и музиката да го поведат към размисъл за това, което е важно в живота – любовта, духовното израстване и надеждата за бъдещето.

Пламен Сивов е автор е на десетки песни, познати както от соловия му репертоар, така и от албумите на групата "Точка БГ", на която е един от основателите. През 2007 г. е първата му изява на фестивал на поетите с китара, а през 2009 г. печели големите награди на фестивалите в София и Бургас. Негови стихове са публикувани в български и чуждестранни поетични антологии. Носител е на награди за поезия и музика. "Небе и хляб" е петият му самостоятелен албум.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..

публикувано на 27.01.25 в 21:50

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00