Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Христов от Асоциацията на езиковите центрове:

Обучението по английски език - най-търсено, следват го немски, френски и испански

По думите му няма прекалено ранна възраст за започване на учене на чужд език

| Интервю
Снимка: Pixabay

Обучението по английски език остава най-търсено в България, като го следват немският, френският и испанският. Това каза пред БНР Владимир Христов - член на УС на Асоциацията на езиковите центрове.

"Животът налага ученето на чужд език. Английският като най-често срещан чужд език вече като че ли не е достатъчен. Все повече има необходимост от втори чужд език - и за обучение, и за работа. В такова време живеем, в което комуникацията с целия свят минава през чужд език".

По думите му няма прекалено ранна възраст за започване на учене на чужд език. Според него остарелите разбирания, че не е хубаво да се учи чужд език в ранна детска възраст,  вече отпадат. Важно е какво и как се учи, а не кога се започва, категоричен е той. 

Родителите трябва да подходят сериозно към езиковото обучение на децата, отбеляза Христов и предупреди, че лошите практики в обучението могат да доведат до трайно лоши последствия:

"Един от ясните признаци за недобро качество на работа в един езиков център е когато преподаването не успява да мотивира децата, използват се остарели, скучни методи. Това може да отблъсне децата от езиковото обучение понякога окончателно. В дългосрочен план има опасност децата да "прегорят" и напълно да загубят интерес и желание за изучаване на даден език". 

В интервю за предаването "Хоризонт до обед" той подчерта обаче, че е важно и родителите да са наясно какво искат от детето. Според него и двете крайности са еднакво вредни:

"Прекалено големият натиск от страна на родителите, понякога и нереалистични очаквания, могат да доведат до стрес и претоварване на децата. Важно е процесът на учене да бъде плавен и съобразен с индивидуалното темпо. От друга страна обаче има един феномен на пълна абдикация - оставят децата при нас не за да учат, а за да запълнят 1-2-3-4 часа седмично. Без подкрепата на родителите децата могат да се почувстват несигурни и отново се връщаме към това - да загубят интерес към изучаването на езика и оттам това може да бъде за много години. А децата имат една златна възраст, когато детето попива като "гъба". Изпусне ли се това, после и когато мотивацията я няма, много трудно се връща". 

По думите му обучението в група е най-доброто обучение. Когато децата в групата обаче имат много различни нива на знания, това може да забави индивидуалния прогрес на всеки един ученик, предупреди Владимир Христов. 

Той предупреди, че са некоректни обещанията за изключително бърз напредък. По думите му такива обещания не са реалистични. Ефективното обучение изисква време, постоянство и усилия, подчерта специалистът. 

Христов отбеляза, че от началото на годината над 10 хил. деца са се явили на изпитите на Кеймбридж. По думите му бройката е стабилна и дори възходяща. Средните резултати във всички изпити са над средните за света, обяви той и подчерта, че това е така от години. 

Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Владимир Христов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия. Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58
Катедрален храм „Света Неделя“

Архимандрит Василий: Всичко трябва да започне от храма, там научаваме кое е добро и кое - зло

"Всичко трябва да започне от храма. Къде най-добре можем да се научим кое е добро и кое е зло? В храма! ". Това каза пред БНР архимандрит Василий, предстоятел на митрополитския храм "Света Неделя" в София. По думите на свещеника много туристи посещават храма, а най-впечатляващи за тях са фреските и стенописите . " Най-важното е кого посрещаме и..

публикувано на 24.12.24 в 13:34
Отец Валтер Горра с рождественския макет.

Католиците в Русе посрещат Рождество с 12-метров макет на Витлеем и на Рождественската пещера

Католическата общност в Русе посреща Рождество Христово с 12-метров макет на Витлеем и на Рождественската пещера, поставен в храма "Св. Павел от Кръста". Още през горещия август започнала работата по макета и в дейностите се включили 15 семейства от енорията. Макетът представя сцени от живота във Витлеем, а център на композицията е..

публикувано на 24.12.24 в 13:29
Портрет на Башар Асад в опустошена военновъздушна база край Дамаск, 16 декември 2024 г.

Над 25 000 сирийци са се завърнали в родината си от Турция

Повече от 25 000 сирийци са се завърнали в родината си от Турция, след като сирийският президент Башар Асад беше свален от власт, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая. Той посочи, че ще бъде създадена миграционна служба в турското посолство в Дамаск и консулството в Алепо, където ще бъдат съхранявани регистрите на завръщащите..

публикувано на 24.12.24 в 13:21