Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Ели Маринова
Снимка: Мая Данчева

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени. С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете, преданията и легендите, които народът ни е пазил, за да се предпази именно в лошите дни.

На 29 август православната църква отбеляза Секновение. Почита се мъченическата смърт на Йоан Кръстител. В народните вярвания на този ден лятото си отива. Денят и нощта стават равни. Водите стават студени. Денят се смята за един от най-лошите в годината. Змиите и гущерите, самодивите, змейовете и русалките се прибират да зимуват. Не се подхваща нова работа.

Всеки един празник за българите е пълен със суеверия

Народната традиция е изпълнена със забрани и точни указания, какво се прави и какво не. И още какво би се случило, ако не спазите препоръката. Разбира се, ние сме съвременни хора и разчитаме на сателити в Космоса, за да правим прогнози за времето, но някъде във всеки от нас стои зрънце от тази градена с векове народопсихология, която като код в гените ни казва, че опитът на предците не е натрупан напразно и е добре, без да казваме на никого да имаме едно наум.

"Йоан Кръстител като светец е признат и от трите религии - юдаизъм, християнство и ислям, каза в "Нощен Хоризонт" Ели Маринова, която познава добре нароните традиции и подържа сайт, в който пише за тях.

"Той е бил пророк, строг съдник, държал е да се съблюдават моралните и етичните закони, дори от царете. Сериозно е критикувал цар Ирод Антипа за женитбата с братовата му жена. Затова Антипа го хвърля в тъмница. По време на пир, организиран от цар Ирод, дъщерята на жена му поисква той да отсече главата на Йоан Предтеча.

Тази мъченическа смърт влиза във всички традиции. В българските традиции този ден - 29 август, освен Секновение, се нарича и Иван Коприван, защото хвърлят главата в копривата, кръвта опръсква копривата, а плодовете на дренките стават червени.

На този ден не се яде нищо червено, не се яде месо, нито риба, спазва се строг пост, зарази мъченическата смърт на светеца Йоан Предтеча. Хората трябва да бъдат смирени и тихи.

На този ден според народните поверия денят и нощта се отсичат на кръст. Това е третият ден в чест на светеца. Първият ден е 6 януари - Богоявление, когато свети Йоан Кръстител дава светото кръщение на Исус Христос, вторият ден е най-вълшебната нощ - Еньов ден, рождението на Йоан Кръстител - 24 юни, третият ден е на 29 август - смъртта на предтечата, това разказа още Ели Маринова.

"Така се затварят цикълът - раждане - живот - смърт, това се е осъзнавало от нашите предци. Секновение е есенното равноденствие, всичко е свързано със слънцето, разказа още Маринова.

По думите ѝ българският народ не е от най-суеверните, а народните поверия и традиции не трябва да се наричат суеверия. Хората се интересуват най-много от лунния ѝ календар, който тя публикува в своя сайт.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51