Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.
На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен. Сериозен музикант, той изнасяше много камерни концерти и впечатляваше с чувството си за стил и изработване на детайлите.
Михаил Попов е роден на 21 септември 1899 г. в Плевен. Първите си уроци по музика получава от баща си - учител и любител на музиката. Той го учи да свири на цигулка. В юношеските си години Михаил Попов пее в хорове, дори участва в постановки на оперети. Следва право в Софийския университет и за да се издръжа, участва в хорове, вкл. и в хора на Оперната дружба. Дават му и малки роли. Там взема първите си вокални уроци от известния педагог Иван Вулпе.
През 1923 г. Попов се явява на конкурса за млади певци на Министерството на просветата и получава стипендия за обучение в Италия. Постъпва в Неаполската консерватория. Негов преподавател е знаменитият певец Фернандо де Лучия. Михаил Попов прави впечатление с гласа си и често го канят като подържащ бас в концертите на известни тенори - сред тях Бениамино Джили и Тито Скипа.
През 1927 г. се завръща в България и след три самостоятелни концерта - в Плевен и София - той е назначен като солист в Софийската опера. Дебютът му е на 27 септември същата година като Мефистофел от операта „Фауст“ на Гуно и е посрещнат с много симпатия от публиката. От този момент до края на 60-те години, цели 4 десетилетия, той е незаменимият бас на Софийската опера. Подготвя 60 роли, сред които Филип Втори от „Дон Карлос“, Борис и Пимен от „Борис Годунов“, Зарастро от „Вълшебната флейта“, Осмин от „Отвличане от сарая“, Кончак и Галцики от „Княз Игор“, Кецал от „Продадена невеста“, Иван Сусанин от едноименната опера, Кутузов от „Война и мир“ и др.
Михаил Попов е известен и с камерните си концерти. Особен интерес представляват тези, на които на пианото е Панчо Владигеров. Всъщност много от камерните песни на композитора са изпълнени за първи път от Михаил Попов - с тях правят и много турнета в чужбина.
Попов е известен и уважаван вокален педагог, преподавател в Консерваторията. През 1964 г. става професор.
Михаил Попов умира на 15 август 1978 г. В Златния фонд на БНР се съхраняват спомени на известния баритон Асен Селимски за големия певец в запис от 1995 г. Чуйте в звуковия файл, където има и изпълнение на Попов в ролята на Гремин от "Евгений Онегин" на Чайковски.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..