Днес екип на Държавния авиационен оператор отлетя за ливанската столица Бейрут, като с този полет започна поетапна евакуация на сънародниците ни.
Така 89 българи, които искаха да напуснат Ливан, тази вечер вече са у нас. Те бяха посрещнати от служебния премиер Димитър Главчев, служебния министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова и заместник-министъра на външните работи Елена Шекерлетова.
"Няма нищо по-хубаво от това да видиш всички в самолета как са усмихнати, всички са живи и здрави.(...) Обсъждаме всякакви варианти за евакуация, не е изключен и втори полет. Казах, че най-важното е най-сигурният и безопасен начин за евакуация да бъде извършен.
89 (души) са на сегашния полет, събират се в момента още за втория полет. В момента, в който се комплектува полетът, утре имаме готовност да тръгне", каза на летището служебният премиер.
Към момента сред завръщащите се с организирания полет българи няма такива, които да са заявили нужда от настаняване. Въпреки това Министерството на вътрешните работи е в готовност да окаже съдействие с базите си. Междувременно продължават да бъдат разглеждани и други варианти за евакуация на сънародниците ни от Бейрут, съобщиха днес от пресслужбата на Министерския съвет.
Двама от пристигналите тази вечер на летище София български граждани, евакуирани от Ливан, споделиха:
"Нашето посолство в Ливан също свърши изключително добра работа, Ситуационният център организира група, информацията се подаваше постоянно и, ето виждате - живи и здрави (сме).... В началото не го приемах много на сериозно, но с ден, с два започна да става все по-сериозно и по-сериозно";
"Преди два дена стана много зле при нас. Искам да изкажа големи благодарности. Беше много зле около нас и слава Богу, че сме тук, наистина. Благодаря на всички - и на премиера, и на цялата българска държава"
От Министерството на външните работи призоваха българските граждани да преустановят всякакви пътувания до Ливанската република и незабавно да напуснат територията на страната.
При необходимост от съдействие, българските граждани в Ливанската република, могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Бейрут, на следния номер: +961 5 453 658, както и на телефонни номера за неотложни случаи в извънработно време: +961 81 302 552; +961 76 697 766. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на Консулската служба към Посолството: CONSULAR.BEIRUT@MFA.BG.
Снимки - Мира Стефанова и Евелина Стоянова.
България забранява вноса на домашни и диви чифтокопитни животни и на продукти от тях от Унгария заради регистрирано огнище на шап в страната. Ограничителните мерки са временни и са въведени със специална заповед на директора на Агенцията по храните. От Агенцията уверяват, че експертите следят внимателно развитието на ситуацията и при нужда ще..
Плевен се присъедини към националния протест под наслов "Кой блокира Конституцията?" Недоволни граждани се събраха пред Съдебната палата. Кирил Петков и депутати от ПП се включиха в протеста пред Съдебната палата в София Един задържан в края на протеста на "Правосъдие за всеки" в София "Да защитим демокрацията!", "Кой блокира Конституцията?"..
Министерството на земеделието подготвя изравняване на цената на водата за поливане в цялата страна. Това съобщи пред парламентарната Комисия по земеделието, храните и горите заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов. Целта е разходите на стопаните за вода да не са прекалено високи. Пакетът от документи за изравняване на цената на вода за..
Руските сили са пленили 430 украински войници, сражаващи се в Курска област. Това съобщи Валерий Герасимов, началник на руския Генерален щаб, на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията. Путин заяви, че пленените бойци трябва да бъдат "третирани като терористи, в съответствие със законите на Руската федерация". АФП..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че американски преговарящи се отправят към Русия за разговори за възможно прекратяване на огъня с Украйна, след като Киев се съгласи на 30-дневно примирие. САЩ се надяват на положителен отговор от Русия на предложението за примирие "Надявам се, че ще има прекратяване на огъня", каза Тръмп пред репортери в..
Симпатизанти на партия "Величие" се събраха на протест пред сградата на Народното събрание. Движението по булевард "Дондуков" е ограничено. Сред тях е и лидерът на партията Ивелин Михайлов. В..
Депутати от "Продължаваме промяната" се включиха в протеста пред Съдебната палата тази вечер. Недоволството е заради напрежението между Конституционния съд и прокуратурата около делото за законността на парламентарните избори. Протест на "Правосъдие за всеки" пред Съдебната палата в София Съпредседателят на ПП Кирил Петков коментира: "Ако нещо..
Конституционният съд е в готовност почти незабавно да постанови съдебно решение, след като получи данните от ЦИК . Тази готовност се затруднява от..
Заради инсталирането на нов сървър и техническа невъзможност да започнат работа веднага, от "Информационно обслужване" поискаха от ЦИК въвеждането на..
Община Кюстендил въвежда експериментално нова методика за формирането на таксата за битови отпадъци. Представители на бизнеса и юридически лица,..