В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира, а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на прозрение, които дават на героите й възможност да се сблъскат със своите страхове и истини.
В разговора ни Юлия сподели какво означава за нея тези опалови часове – символ на границите между деня и нощта, между миналото и настоящето, между реалността и вътрешния свят на човека. Тя разкри как състоянията на загуба и скръб могат да бъдат източник на сила и вдъхновение, както и как хуморът присъства дори в най-тежките моменти на нейните герои. Също така бяха обсъдени теми като значението на това да казваме "Обичам те" навреме и как липсата на показана обич може да остави следи върху личността.
Говорихме за връзката между осезанието и зрението – как осезанието прониква по-дълбоко и ни позволява да се освободим от нашите страхове и тайни. И за това как родителските "бури", прехвърлени върху децата, могат да оставят тежки белези върху тяхното бъдеще.
Изненада за Юлия беше включването на дългогодишния й редактор и издател Румен Леонидов. Той сподели своя поглед върху творчеството й и ролята на редактора като сътрудник в процеса на създаване. Леонидов разкри философските дълбини на "Часовете на опала" и говори за символиката на опаловите часове – като време за размисъл и преоценка, което помага на героите, а и на читателите, да намерят нови измерения на живота и времето.
Той подчерта важността на осезанието като средство за преодоляване на страха и несигурността, като похвали способността на Юлия Дивизиева да открива мистичното в обикновеното. Това вълнуващо издание на "Нощен хоризонт" се превърна в истинско пътешествие в света на опаловите часове, на осезанието, на любовта и духовните търсения.
Творчеството на Юлия Дивизиева и сътрудничеството й с Румен Леонидов откриха нови хоризонти на вътрешното израстване и размисъл.
Юлия Дивизиева е завършила библиография и кинопедагогика. Работи като редактор и рецензент. Пише поезия и проза. Нейни текстове са помествани в множество печатни и електронни издания. Има публикации в алманаси и сборници. Автор е на книгите: “Кукувича прежда” - разкази, изд. Факел’2015 г., “Полутон, полусянка” - стихотворения, изд. Факел’2016г., “Двайсет пети кадър” - разкази и повести, изд.Факел’2017г., “И малките неща” - поезия, изд. Факел’2018г., “Ана от острова” - роман, изд. Факел’2019г., “Заза и Фин” - детска приказка, ИК”Знаци” 2020 г., “Хора, птици и ангели” - разкази, изд. Факел’2020г., “Улица с нечетни номера” - роман, изд.Факел’2021г., "Дундаки" - книга за деца, ИК Знаци'2022., “Ключ за синя врата” - разкази, изд. Факел,2022., “Светулката Сияна” - приказка за деца, изд. Симолини’2023. “Мечта, наречена Тарфа”- разкази и стихотворения, изд. Факел,2023., “Хари и мравката Захари” - детска, изд. Факел, 2023., “Часовете на опала” - роман, изд.Факел, 2024., “Малката София” - детска, 2024, изд. Факел, 2024 Членува в СБП; Лигата на българските писатели в САЩ и по света; Литературен кръг "Смисъл".
Още по темата в звуковия файл.
"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..