Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разработка на учени от БАН дава насоки за по-практическо обучение

| Репортаж
Снимка: Pixabay

На 4 октомври екип учени от Българската академия на науките ще представи колективна монография, посветена на процесуалния подход в образованието и развитието на ключови компетентности чрез предметите по философия и гражданско образование. Книгата е предназначена за учители, преподаватели и възпитатели в средните училища, както и за всички, които се интересуват от проблемите на образованието. Събитието ще започне в 18.00 часа на Сцена "Централни Хали" в София.

Какво е нивото на децибелите при шепот, нормален разговор, движение на лек автомобил със скорост от 60 км/ч, самолетен двигател, дискотека, рок концерт, заря или ръчна бормашина? Кои са безопасните и опасните нива на децибелите за човешкото здраве и за животните? Тези и още въпроси са включени в практическата част на монографията "Процесуален подход в образованието. Развитие на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование. Теория и практика".

"Монографията цели да предостави ресурси, обосновка, готови уроци за учителите и да насърчи ученето чрез преживяване на развиване на ключови компетентности", обясни една от авторките на монографията - д-р. Веселина Качакова от Института по философия и социология на Българската академия на науките.

"Монографията включва конкретни уроци по теми, свързани със здравословния начин на живот в градска среда, със сетивното възприятие и идентичността, медиите и гражданското образование, междуличностните отношения, социалната среда и психичното здраве. За тяхната подготовка е използван процесуалния подход на английския философ и математик Алфред Уайтхед", разказа доц. Силвия Борисова от Българската академия на науките.

Процесуалният подход на Уайтхед не е чужд за българските учители, защото прилича на други методи, които се прилагат в неформалното и иновативното преподаване. Но все още обаче не е достатъчно добре познат и разпространен сред учителите.

"Едно от заключенията в книгата показва, че в съвременните образователни системи не само в България, но и в други страни има нужда от по-засилена практическа насоченост", отбелязва Веселина Качакова.

Младите хора изпитват безпокойство и несигурност към собственото си участие в обществения живот, показват анализите на българските учени.

Преди 4 години "Гражданското образование" става част от задължителната обучителна програма на учениците от 11 и 12 клас, но теми като правото на собственост, трудови права, здравни, осигурителни, прави и данъчни задължения, права на съпрузите при сключване на брак и други са слабо застъпени. Не са застъпени теми от периода на близкото минало в България, както и събития от настоящия обществено-политически живот в страната и чужбина, допълва Качакова.

"Монографията не просто прави рекапитулация на постигнатото, но и насочва към реализиране на конкретни задачи за изпълнение като създаване на професионална общност, създаване на обществен съвет за изготвяне на съдържание и адекватни промени в учебните програми у нас, разпространение на подходящи ресурси в помощ на преподавателите и др."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28