Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитрина Петрова: Експлицитно признаване на право на безопасен и достъпен аборт в ЕС няма

Димитрина Петрова
Снимка: Ирина Недева

В Европа ситуацията с абортите е много различна. Някъде проблемът е много тежък – достъп няма, другаде е недостатъчен, а на трети места е фалшив достъп: уж го има.

Това каза пред БНР Димитрина Петрова от Българското общество за либерална демокрация.

В Малта абортът е забранен дори в случаи на изнасилване, както и когато е застрашен животът на майката. В Полша са забранени абортът по желание и по социално-икономически причини. Франция вписа правото на аборт в конституцията, което е пробив, в Словения също е в конституцията, даде различни примери тя.

Европейската гражданска инициатива за достъп до аборт изисква финансов инструмент, за да може държавите, които желаят да се включат, да поемат разходите за аборт, коментира Димитрина Петрова в предаването "Хоризонт до обед".

АГ кабинет в Бяла Слатина  снимка: Ива Антонова

Въпросът с абортите е част от пакет теми, които определяме като война на култури, допълни тя и посочи фактора силен католицизъм, както е в страни като Полша, Ирландия и Италия.

"Най-яростен противник на абортите е Католическата църква. Това е сравнително ново явление."

Експлицитно признаване на право на безопасен и достъпен аборт в ЕС няма, става въпрос за тълкуване, затова има инициатива да се признае такова право. На нивото на Обединените нации има признато такова човешко право. В практиката на Европейския съд по правата на човека това е право в развитие, поясни Димитрина Петрова.

В Древна Гърция Аристотел говори за това как е по-добре да се абортира нежелано дете, отколкото да се изостави. Още преди Аристотел, в началото на римското право, също се прави опит да се ограничи изоставянето на новородени. Сега, в 21 век имаме изоставяне на новородени, направи паралел правозащитничката.

Илюстративна снимка: Университетска болница Канев - Русе

В България, в която абортът по желание е разрешен до края на 12-ата гестационна седмица, в неонатологиите ни има стряскащи цифри на изоставени новородени, подчерта тя.

Абортът у нас излиза между 300 и 600 лева. Аборт по медицински показания обаче се извършва безплатно, уточнява акушерка от столична болница.

Нестандартните методи като таблетка за спешна контрацепция и билкови отвари крият големи рискове, защото могат да увредят здравето на жената, предупреждава акушерката.

"Зависи как ще действа това хапче на жената, която има някакви заболявания. Винаги има процент риск." 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34