Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна чака още Ф-16 от Нидерландия, Зеленски: Ще притиснем Русия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна ще получи през идните месеци още изтребители Ф-16 от Нидерландия. Това стана ясно от изявление на нидерландския министър на отбраната Рубен Брекелманс. Той потвърди, че страната му вече е доставила на Киев първите от обещаните 24 самолета и обеща, че останалите ще "дойдат" в близките няколко месеца.

Украйна разчита на Ф-16, за да държи по-далеч руските самолети от фронта и от градовете като Харков, които са в близост до границата и страдат силно от руските бомбардировки.

Брекелманс посети вчера Киев и Харков, където обяви съвместен план за действие с инвестиране на 400 милиона евро в производството на разузнавателни и нападателни дронове за украинската армия. Освен Нидерландия, обещание да доставят изтребители на Киев дадоха Дания, Норвегия и Белгия.

Началникът на генералния щаб на украинските въоръжени сили Анатолий Баргилевич и вицепремиерът Олга Стефанишина са във Вашингтон, за да обсъдят с американското ръководство детайли на т.нар. План за победа над Русия, съобщи президентът на Украйна Володимир Зеленски. 

Точно два месеца, след като прати войските си в руската Курска област, Зеленски заяви, че операцията там е помогнала и продължава да помага на страната му.

"Украинците доказаха, че могат да пренесат войната в Русия и с достатъчно подкрепа от партньорите ще можем да притиснем Русия така, както трябва. Така че да почувстват, че войната няма да им донесе нищо…", каза украинският президент.

По време на операцията, започнала на 6 август, украинската армия успя да изненада руснаците и да завладее повече от 1200 квадратни километра югозападно от Курск. Впоследствие загуби част от тези територии, докато руската армия засили натиска в Донбас и окупира повече от 800 квадратни километра украинска земя.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Росен Желязков ще вземе участие в Похода на толерантността под наслов "Ние помним"

Премиерът Росен Желязков ще вземе участие днес в Похода на толерантността под наслов "Ние помним", организиран от Организацията на евреите в България "Шалом" по случай 82 години от спасяването на българските евреи. Участниците в шествието ще се съберат в 11 часа пред църквата "Света София", а от 11:30 часа на Паметника на спасението в..

публикувано на 09.03.25 в 07:23

Посланичката ни в Израел Славена Гергова разказва на юношите за спасяването на българските евреи

9 март е знаменателен ден в Българската история. През 1943 е спряна депортацията на българските евреи от Старите територии на страната. Това е героизъм, какъвто няма в страните в Европа. Дания само е позволила евреите да изягат в Швеция. За съжаление, младото поколение не познава този история. Българското посолство и преселническите..

публикувано на 09.03.25 в 07:15

Европейските здравни власти разследват редица случаи на салмонелоза

Здравните власти и органите за безопасност на храните в Европа разследват зараза на салмонела, свързана с кълнове на люцерна. Между януари 2023 г. и януари 2025 г. са регистрирани 509 души със салмонелоза в девет държави от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство. Най-засегнатата държава е Норвегия с 257 случая, следвана от Швеция,..

публикувано на 09.03.25 в 05:32

СЗО: Кръвоизливи и хипертония са основните причини за смърт при бременност и раждане

Кръвоизливи или нарушения с високо кръвно налягане като прееклампсия са водещите причини за смъртност при майките по света. Това сочи ново изследване, публикувано от Световната здравна организация във връзка с Международния ден на жената осми март.  През 2020 година са починали общо 287 хиляди жени заради усложнения, свързани с бременност или раждане,..

публикувано на 09.03.25 в 05:30
Изглед към сградата на британския парламент

Марсалек планирал да използа частни армии за контрол на миграцията в Европа

Ян Марсалек, руският шпионин давал инструкциите на българската шпионска клетка в Обединеното кралство, е планирал да използа частни армии, за да контролира миграцията в Европа, разкрива "Дейли телеграф". Ян Марсалек, укриващият се шеф на опозорената технологична компания Wirecard, планирал да създаде банда от 15 000 наемници, които да контролират..

публикувано на 09.03.25 в 05:20

Кюстендилският зелник предизвика участниците в кулинарно предаване

Кюстендилският зелник, вписан само преди месеци в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система "Живи човешки съкровища – България“ – 2024", се оказа предизвикателство за участниците в популярното кулинарно реалити предаване Hell's Kitchen – България. Сини и червени, водени, следени и..

публикувано на 08.03.25 в 19:37

Студентки протестираха срещу корупцията и насилието в Сърбия

Студентки в Сърбия отбелязаха Международния ден на жените с улични протести срещу корупцията и осъдиха насилието срещу нежния пол. Студентите в Сърбия протестират почти ежедневно след като бетонна козирка се срути през ноември миналата година на жп гара в Нови Сад и загинаха 15 души. Появиха се съмнения, че ремонтите дейности не са били..

публикувано на 08.03.25 в 19:16