Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниски добиви на слънчоглед и царевица в област Добрич

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Очаквано ниски добиви реализират стопаните в област Добрич от пролетните култури слънчоглед и царевица. Причината е в липсата на валежи от селскостопанско значение по време на развитието на посевите, съчетани с екстремно високите температури през лятото.

Жътвата на слънчоглед в област Добрич приключи при среден добив от 180 килограма за декар. Това е малко над добивите от предходната стопанска година, която обаче също не беше благодатна за пролетниците. Засетите площи в областта със слънчоглед са от 932 850 декара.

Средният добив при царевицата е едва 260 кг за декар, което е много по-малко в сравнение с миналата година и земеделските стопани го определят като катастрофален. Площите с царевица в област Добрич са 816 350 декара, което е спад от над 150 000 декара. Очакванията са тенденцията за все по-намаляващи площи с царевица да продължи, тъй като климатичните промени влияят върху развитието ѝ поради плитката коренова система и чувствителността ѝ на продължително засушаване.

По думите на председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова последната добра година за пролетните култури е била 2021 г. Очакванията предвид липсата на валежи и високите температури са за ниски добиви вече да не говорим като за изключение, а като за тенденция.

България винаги е внасяла слънчоглед от други страни, за да покрие нуждите на преработвателите. Тази година, при ниските добиви в национален мащаб, вносът би следвало да се увеличи, смята Радостина Жекова. Въпросът е откъде ще дойде този внос, при положение, че Румъния, която е традиционен производител на маслодайната култура, също не реализира добра реколта.

Ситуацията се връща към това, което е било преди войната в Украйна, категорична е Радостина Жекова, но какво ще се случи с цената на слънчогледовото семе е трудно да се прогнозира, защото тя не се формира на пазарен принцип и според търговската логика.

Преди жътвената кампания цената на слънчогледовото семе е била 900 лв. за тон. По време на жътва, когато традиционно цената пада, тя е около 830, 840 лв. за тон. В момента слънчогледът се търгува на около 870 лв. за тон. Според Радостина Жекова никой на този етап не би могъл да прогнозира колко евентуално би поскъпнала маслодайната култура на световния пазар.

Целия репортаж на Мая Райнова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29