Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Под натиска на войните може да има геополитическо лепило за управлението у нас"

Веселин Стойнев: С тези избори политическата криза няма да се реши, ще се отложи

"Акцентът на предизборната кампания се измества в други - алтернативни, канали"

| Интервю
Веселин Стойнев
Снимка: Савина Спасова

Политическата криза у нас няма да бъде разрешена и след тези избори, но ще бъде отложена, ще се състави някакво правителство. Ще се отложи, защото не са узрели политическите процеси за това да се намери радикално, ново, устойчиво мнозинство и устойчив хоризонт за управление, прогнозира журналистът и политически наблюдател Веселин Стойнев в интервю пред БНР.

"Политическите партии са разделени диаметрално и няма как да се получи, те не са убедили избирателите си, че трябва и могат да се правят компромиси. Засега казват, "да направим компромис, за да не ходим на избори"", добави той.

Стойнев допълни, че очаква да има правителство за 6 или 9 месеца и "през това време да протекат процеси, които да доведат до по-трайно управление или да се появи политическа алтернатива при следващи избори".

"Възможно е под заплахата от война, виждаме дестабилизация на западните Балкани, да се намери едно геополитическо лепило, да се направи по-стабилно и трайно управление, което да отговори на външна заплаха. Но то няма да е плод на вътрешнополитическа стабилност", смята Веселин Стойнев.

Според него предизборната кампания върви познато и очаквано, защото е втора за тази година:

"Хората са изморени и партиите не правят агресивна кампания, опитват се да не дразнят хората, разбира се, че няма какво да кажа. Тази кампания може да изглежда по-вяла, но от досегашните кампании се вижда, че става по-активна в последната седмица. Различното е, че имаме шумна интервенция с ареста на депутат и  съмнения, доколко е била законосъобразна. Така или иначе съдът трябва да се произнесе в четвъртък за ареста на този кандидат депутат", коментира Стойнев кампанията на партиите за изборите на 27 октомври т. г.

И призна, че не очаква лидерски дебат, защото това е трайна тенденция от дълго време:

"Избягват се сблъсък "лице в лице". И е разбираемо, защото културата на диалог изчезва, това се вижда излъчванията в радио и тв-ефира от НС. Предизборните послания  са на друго място, почти всички използват подкасти в ютуб канали и търсят отделни аудитории, на които говорят. От друга страна все повече акцентът се измества в други алтернативни канали, а не използват мейнстрийм медиите, така че можем да останем с измамното впечатление, че кампания няма", коментира журналистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров - 390 гласа за него, срещу 293 за Гуцанов. Трети се е класирал бившият председател на софийската..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28
Полският външен министър Радослав Шикорски

Варшава: Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на руската заплаха

Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия. По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска..

публикувано на 16.02.25 в 12:20