Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо Иран е против съществуването на държавата Израел?

| Интервю
Професор Меир Литвак
Снимка: Феня и Искра Декало

Светът е в очакване на евентуален отговор на Израел спрямо Иран, заради нападението с балистични ракети, извършено преди дни. Какъв би могъл да бъде? До 1978 година, когато в Техеран идва на власт режимът на аятоласите, отношенията между Иран и Израел са били много близки и в икономически, и в политически план. Защо сега Иран е против самото съществуване на държавата Израел?

Професор Меир Литвак от Телавивския университет коментира причините за обтегнатите отношения между Израел и Иран и какъв би могъл да е отговорът на Тел Авив спрямо Техеран:

"Войните в света са между съседни страни. Иран и Израел нямат обща граница. Те не са конкуренти и в икономиката. Причината е идеологическо-религиозна. Според аятолах Хомейни, основните причини за враждата са, че юдеите са попречили на пророка Мохамед да изпълни докрай мисията си. Че евреите се интегрират със западните демокрации и пречат на амбициите ислямът да завладее целият свят. И трето, че в Светите земи се спазва статус, което пречи Йерусалим да бъде обявен само за мюсюлмански, и че не се позволява на палестинските граждани да обявят "ислямска" държава, вместо еврейска. Освен това, евреите са обвинявани, че са отговорни за ксенофобията към ислямистите в Западна Европа и Америка. След ислямската революция аятолах Хомейни вижда себе си като духовен вожд на целия ислямски свят. Основния му враг е Западният тип демокрация, чийто представител в Близкия изток е Израел". 

Как смята да го стори?

"Стратег на опитите за изтриването на еврейската държава от картата на света бе Касем Сюлеймани. Той създаде мрежата от проксита и план за непряко военно противопоставяне, посредством финансирани от него терористични организации, най-мощната, от които е ливанската "Хизбула". След падането на Садам Хюсеин в Ирак действат няколко терористични организации, въоръжени от Иран. В Сирия - сътрудничат с официалния режим. По-различно е положението с хутите. Те считат себе си за съюзници на Иран, а не за негови класически проксита. Що се отнася до Израел, с който също нямат обща граница, те са убедени, че трябва да ликвидират "ционисткото проклятие" по всякакъв начин. "Мирната" програма, която Хомейни предлага през 1990 година и от която не се е отказал дори и с милиметър, е под тяхна егида - да има референдум сред тези, които са живели по време на английския мандат в Палестина, (преди възстановяването на еврейската държава), какъв да е статутът на тази територия. Или евреите да се върнат от държавите, от които са пристигнали. Израел даде да се разбере, че не приема тази "мирна" програма. Иран създаде план за изтощаването на Израелската държава, което да доведе до пълното и унищожение до 2040 година. Предоставя средства на всички, които биха съдействали за изпълнението ѝ. Той включва и ядрената програма.

Въпреки резолюцията, приета от Управителния съвет на Международната агенция за атомна енергия за ограничаване на обогатяването на уран от Иран, има данни, че то продължава. Друг е въпросът иска ли Иран да стане държава с ядрено оръжие или и е по-удобно да е на крачка от създаването му. От тази гледна точка Израел допусна намаляване на пазарите за продажба на иранския нефт. Основният купувач е Китай, който в замяна продава стоките си в страната на аятоласите на по-ниска цена от пазарната. Военна обстановка може да активизира потушаването с желязна ръка на протестите. Спомняме си, че на демонстрациите на жените и девойките срещу задължителния начин на облекло. Засега вътрешната опозиция е слаба и неефективна, а намиращата се зад граница, не е достатъчно влиятелна. Не се очаква в обозримо бъдеще революция и смъкване властта на аятоласите дори ако Израел отговори по-твърдо на последния ракетен обстрел от Иран и удари по най-уязвимите му места - нефтените и атомните обекти. Най-много рязко да скочат цените на горивата в световен мащаб и не се знае какви ще са другите последствия".

Интервю на Феня и Искра Декало с проф. Меир Литвак в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“.  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10